Što kada se dijete boji prijaviti vršnjačko nasilje
Pitanje: Poštovana, možete li mi pomoći kako da pomognem svom djetetu koje se boji prijaviti vršnjačko nasilje?
Dragi roditelju, hvala na javljanju i dijeljenju problematike koja je u današnje vrijeme itekako aktualna. Hvala Vam što se dopustili i da Vaš upit podijelim javno s ciljem pomoći i drugim roditeljima i djeci koji se možda susreću sa sličnom problematikom.
Prvenstveno, važno je da ste Vi izgradili odnos s Vašim djetetom u kojem je dijete osjetilo sigurnost da se može Vama povjeriti da doživljava određen oblik vršnjačkog nasilja. U istom tom smjeru međusobnog odnosa i povjerenja u kojem je razgovor ključan, naglasite djetetu da se vršnjačko nasilje može spriječiti samo ukoliko se reagira od strane svih odraslih osoba koji mogu djelovati na određeni problem i kojima je cilj da su sva djeca sigurna i sretna. Osobito je važna suradnja roditelja, stručnih suradnika i odgojno obrazovnih djelatnika kako bi se moglo pravovremeno procijeniti, reagirati i pomoći djetetu. Kroz razgovor ispitat će se cjelokupna situacija, što se dogodilo, i utvrditi sve činjenice uz pomoć stručnjaka te usmjeriti na rješavanje nastale situacije.
U radu sa stručnjacima potrebno je pružiti podršku djetetu koje je doživjelo nasilje i njegovim roditeljima kao i djetetu koje je izvršilo nasilje i njegovim roditeljima. Moje iskustvo kaže da su u takvim situacijama roditelji uvijek spremni na rad i razgovor kroz koji osvijeste da kroz svoju ulogu doista mogu učiniti mnogo.
Znam, nije lako Vama roditeljima prihvatiti da Vam je dijete potencijalna žrtva nasilja. Isto tako nije lako roditeljima prihvatiti da im je dijete nasilno u vršnjačkim odnosima. Ne smijemo zanemariti činjenicu da se iza nasilnog ponašanja djeteta uvijek krije nešto drugo i iz tog razloga je potrebna pomoć i podrška i djetetu koje se ponaša nasilno.
Bitna je suradnja sa svih strana te da se iskoriste svi mogući resursi koji će pomoći da su djeca sigurna i sretna. Samo zajednička suradnja svih odgovornih odraslih dovodi do pozitivne promjene u djetetovu životu.
Ukoliko Vam je potrebna dodatna podrška i pomoć, budite slobodni javiti se na mail: [email protected] ili kontakt broj 063 466 423.
Sva Vaša pitanja za kolumnu možete poslati na mail: [email protected].
Čitamo se i pratimo do sljedeće kolumne.
Doris Vlašić, mag.psych.,edu.dječje i adolescentne integrativne psihoterapije
The post Što kada se dijete boji prijaviti vršnjačko nasilje appeared first on Brotnjo.info | Čitluk – Međugorje – Hercegovina.