Od Delminija do Salone – otvorenje izložbe Delmati: snaga zajedništva
Koliko čovjek ovisi o zemlji i prostoru u kojem živi? Kaže se da je čovjek jednak zemlji na kojoj obitava; gostoljubiv, širokogrudan, grub, tvrdoglav, težak. Zasigurno, nečiji je identitet uvelike ovisan i o uvjetima koji predstavljaju prostor, povijest i kultura. Ako ni s čim drugim, narod naših prostora može se podičiti upravo time – jednoj dugoj povijesti premreženoj različitim slojevima kultura i tradicija koje se nadovezuju, slažu jedna na drugu i koje su izgradile mozaik našeg identiteta. Priču o ovoj dugoj povijesti prenijela je upravo izložba „Delmati: snaga zajedništva“ otvorena u petak, 14. lipnja, u Franjevačkom muzeju Tomislavgrad, govoreći pritom o nasljeđu kulturnog identiteta kojega baštinimo prvenstveno preko imena jedne čitave regije – Dalmacije, piše ferata.hr.
‘Izložba priča priču o Delmatima koju želimo približiti široj javnosti te na taj način upoznati vlastiti identitet. Naša djeca ne znaju tko su oni po kojima je Dalmacija dobila svoje ime i ovim projektom mi muzealci dajemo svoj obol obrazovnom sustavu. Po prvi puta javnosti su predstavljeni materijali koji su se do sada čuvali u čuvaonicama naših muzeja. Uz iznimno zanimljivu i reprezentativnu građu, izložba je pripremljena po najmodernijim standardima i vjerujemo da će biti zanimljiva svima’, izjavila je Daria Domazet, ravnateljica Muzeja Cetinske krajine – Sinj, ujedno i koordinatorica projekta u Republici Hrvatskoj.
Kao dio obimnog projekta Delmati: snaga zajedništva, u kojemu sudjeluje čak 11 institucija, financiran od strane Ministarstva kulture i medija te Splitsko-dalmatinske županije, izložba je svoj put započela u Franjevačkom muzeju Tomislavgrad, a razlog tomu je pretpostavka znanstvenika da se na tlu Duvanjskog polja nalazio i glavni grad Delmata – Delminij. Na samoj su izložbi radili brojni znanstvenici i muzealci iz: Muzeja Cetinske krajine – Sinj, Arheološkog muzeja u Splitu, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika, Muzeja grada Kaštela, Muzeja grada Šibenika, Zavičajnog muzeja u Imotskom, Franjevačkog muzeja Tomislavgrad, Franjevačkog muzeja i galerije Gorica – Livno te Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine. Doprinos izložbi dali su i Arheološka franjevačka zbirka iz Sinja, Franjevačka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika u Gorici, Franjevačka zbirka u Imotskom te Sveučilište u Mostaru. Autori izložbe kustosi su navedenih muzeja koji su dvogodišnjim radom i trudom izložbu podigli na viši nivo, a oni su: Daria Domazet, Stipan Dilber, Anđela Vrca, Anita Librenjak, Danijela Petričević Banović, Sanja Budić-Leto, Ante Jurčević, Ivan Šuta, Miroslav Katić, Marija Marić Baković, Ana Marić, Emil Podrug i Tino Tomas. Glazbenu podlogu izložbe skladao je umjetnik Petar Radović s glazbenicima naziva Sica. Petar Radović ujedno je i autor prekrasnih likovnih elemenata čitave izložbe. Za prostornu koncepciju i dizajn zasluge preuzima etablirani dizajnerski dvojac Damir Gamulin i Antun Sevšek, dok je katalog i vizualni identitet projekta izradio nagrađivani dizajner Stjepko Rošin.
‘Kroz ovaj opsežan projekt po prvi puta predstavlja se izložba i projekt Delmati u kojem se, brišući današnje administrativne granice, ujedinjuju institucije iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine prezentirajući zajedničko, delmatsko, kulturno naslijeđe. Snaga zajedništva, naznačena u samom imenu projekta označava nesalomljivost Delmata koje Rimljani nisu uspjeli pokoriti čak 150 godina, a zajedništvom uz međuinstitucionalnu suradnju naglašavamo i zajednički kulturni identitet cijelog jednog većeg prostora od onoga koji danas nazivamo Dalmacijom. Prostor je to od Kupreške visoravni do mora, odnosno Salone, a koji danas obuhvaća dvije države. Ovim projektom brišemo geopolitičke granice i ponovo se ujedinjujemo predstavljajući po prvi puta život i duh Delmata’, na samom otvorenju izjavio je kustos Franjevačkog muzeja Tomislavgrad Stipan Dilber, koordinator projekta u Bosni i Hercegovini, dodajući da nijedna izložba nije ista. Na svakoj će u fokusu biti stavljen jedan aspekt života Delmata da bi veliki finale bio sljedeće godine upravo u Splitu.
Atmosferu svečanog otvorenja izložbe jazz skladbama je oplemenio orkestar Hrvatskog glazbenog društva „Vitezovi sv. Jurja“ iz Kaštel Sućurca, a svečanosti događaja doprinijela je velikodušnom donacijom i Vinarija Delmati iz Vrgorca. Brojnoj duvanjskog publici u izvanrednom ambijentu dvorišta Franjevačkog samostana i Bazilike obratili su se koordinatori i autori izložbe Daria Domazet i Stipan Dilber te Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu, i Ivan Šuta, ravnatelj Muzeja grada Kaštela. Pozdravne govore održali su i fra Bože Milić, gvardijan Franjevačkog samostana u Tomislavgradu, i načelnik Općine Tomislavgrad Ivan Buntić, obojica u ulozi domaćina. U ime župana splitsko-dalmatinskog Blaženka Bobana, glavnog organizatora i financijera projekta i izložbe, Splitsko-dalmatinske županije, pozdrave je uputila i pročelnica Upravnog odjela za turizam, pomorstvo i promet, Matea Dorčić koja je i otvorila samu izložbu.
‘U narednih godinu dana pratimo prirodni put Delmata od Delminija do Salone te pozivamo sve zainteresirane na ovo putovanje. Nakon otvorenja u Tomislavgradu, u kolovozu nastavljamo u Zemaljskom muzeju BiH u Sarajevu, potom u Franjevačkom muzeju i galeriji Gorica – Livno, da bi sljedeće godine u proljeće velika završnica bila u Arheološkom muzeju u Splitu’, poručuju organizatori izložbe i pozivaju sve posjetitelje na praćenje ove izvanredne izložbe i projekta.
Post Od Delminija do Salone – otvorenje izložbe Delmati: snaga zajedništva je prvi puta viđen na Grude Online.