Obitelj Đerek traži pravdu: Zašto je 29-godišnja Albanka koja je usmrtila brata i sestru puštena uz jamčevinu?

Obitelj Đerek traži pravdu: Zašto je 29-godišnja Albanka koja je usmrtila brata i sestru puštena uz jamčevinu?

Link na izvornu vijest

Hrvatsku je 9. travnja ove godine potresla tragedija, kada je u blizini Slanog dvadesetdevetogodišnja Albanka nepropisno pretjecala vozilo ispred sebe i izazvala tešku prometnu nesreću tako što se frontalno sudarila s vozilom u kojem je bilo dvoje mladih, brat i sestra Stjepan i Katarina Đerek. Prometna nesreća rezultirala je smrtnom posljedicom za dvoje mladih ljudi.

Klevisa Ymeri vozila je BMW terenac i zadobila lakše tjelesne ozljede, zbog čega je prebačena na odjel abdominalne kirurgije u Općoj bolnici Dubrovnik.

Brat tragično nastradalih mladih ljudi, Viktor Đerek, jučer je objavio priopćenje, u kojem je u ime svoje obitelji iznio sve s čim se susreću, a onda je pozvao sve ljude na potpisivanje peticije. Njegove objave na Facebook i Instagram profilu izazvale su brojne reakcije, a komentari se na obje društvene mreže nižu i dijele širom regije.

“Dana 9. travnja 2024. naš svijet se zauvijek promijenio. To je bio dan kada smo u teškoj prometnoj nesreći moja majka i ja ostali bez Katarine i Stjepana. Prisiljeni smo podijeliti s vama bolne činjenice koje su izašle na vidjelo nakon odluke Općinskog suda u Dubrovniku i vještačenja sudskog prometnog vještaka”, započeo je Đerek.

Kako kaže, nesreća u kojoj su poginuli njegovi brat i sestra dogodila se u blizini Slanog, a njegov brat Stjepan vozio je automobil VW Golf, dok je optužena dvadesetdevetogodišnja Klevisa Ymeri upravljala automobilom BMW XM.

Albanka je vozila 90 km/h, a Stjepan 40 km/h

“Prema nalazu sudskog vještaka, optužena je prilikom udara vozila vozila 90 km/h, a Stjepan 40 km/h. Naglašavam – u trenutku sudara, što znači kako je njezina brzina bila puno veća prije nego je izazvala nesreću preticanjem koje je rezultiralo frontalnim sudarom i smrtonosnim posljedicama. Prema vještačenju, moj je brat vozio prema propisima”, ističe Viktor.

Odvjetnik optužene naveo je kako iz pijeteta prema žrtvama nisu prigovarali na to što je Ymeri u istražnom zatvoru, ali sada tvrde kako je produženje istražnog zatvora rezultat pritiska javnosti i medija te da je lažno navedeno kako je vozila 170 km/h.

“Smatramo kako ove tvrdnje ne mijenjaju činjenice o obijesti i bezobzirnosti vozačice, koje su i jasno dokumentirane. Svjedočanstvo vozača automobila Peugeot kojeg je optužena pretjecala dodatno je osnažilo naše tvrdnje. Svjedok je izjavio kako su se dva vozila kretala iza njega, jedan Mercedes i BMW optužene, koja je bez da se uvjeri u sigurnost, nepropisno započela pretjecanje. Prilikom pretjecanja uletjela je u “škare” između automobila svjedoka i vozila u kojem su se nalazili Stjepan i Katarina, što je rezultiralo frontalnim sudarom”, objasnio je Đerek.

Unatoč svim jasnim dokazima, sud donosi odluku da se optužena pusti iz istražnog zatvora uz jamčevinu od 70.000 eura, nakon samo tri mjeseca pritvora.

“Iako je prvotno zbog mogućnosti bijega i pritvorena, iz nama nepoznatog razloga odluka se mijenja i daju se tzv. maksimalne mjere iako se okolnosti nisu promijenile! Sutkinja Dubravka Đivanović navodi: ‘Okrivljenica je državljanka Republike Albanije, nije ni rodbinski ni poslovno vezana uz RH, pa bi mogla, bude li se nalazila na slobodi, napustiti teritorij Hrvatske i ostati nesmetano živjeti i raditi u državi čija je državljanka jer Albanija nije članica EU i nije u obvezi izručivati svoje državljane…’”,citirao je Đerek.

Potom sutkinja nastavlja: “Istražni zatvor se može ostvariti blažim mjerama i to određivanjem jamstva u iznosu od 70.000 eura u gotovom novcu koje, ukoliko bude uplaćeno, može zamijeniti istražni zatvor.

“Oprostite, sutkinjo, ali nama nije jasno! Ako je istražni zatvor određen zbog opasnosti od bijega i izbjegavanja odgovornosti, kako je moguće da ta opasnost više ne postoji? Jamčevina ne osigurava kako dotična neće pobjeći i napustiti zemlju nelegalnim putem. Ova odluka ne pruža sigurnost ni pravdu, već joj omogućava da izbjegne odgovornost!”, istaknuo je Đerek.

Ovaj tragičan događaj ne smije proći neopaženo i bez pravedne kazne, poručio je između ostalog.

“Tražimo pravdu za naše najmilije i odgovarajuću kaznu za okrivljenu kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih tragedija. Našeg Stipu i Katu ništa neće vratiti, ali želimo pravdu za njih! Vaša podrška nam je neophodna, molimo vas da podijelite objavu i pomognete da ubuduće osiguramo da odgovorni snose posljedice za svoje postupke. Pozivamo vas da zajedno podignemo svijest o važnosti sigurnosti u prometu i poštivanju zakona”, napisao je Đerek.

Za kraj, poručio je neka sjećanje na Katu i Stipu, njihov osmijeh, ljubav i dobrotu zauvijek žive u našim srcima.

Viktor je pozvao sve ljude da potpišu peticiju, čime bi dali svoju podršku njemu i njegovoj majci u ovoj borbi.

“Za potpisivanje peticije potrebna Vam je minuta, a nama može pomoći na ovom paklenom putu do pravde”, zaključio je Đerek.

Peticija se nalazi na ovom linku.

Post Obitelj Đerek traži pravdu: Zašto je 29-godišnja Albanka koja je usmrtila brata i sestru puštena uz jamčevinu? je prvi puta viđen na Grude Online.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?