Kraljević: Vlada FBiH ponovo stvara preduvjete za isplatu neoporezive pomoći radnicima u visini 2.768 KM

Kraljević: Vlada FBiH ponovo stvara preduvjete za isplatu neoporezive pomoći radnicima u visini 2.768 KM

Link na izvornu vijest

Poslodavcima u Federaciji BiH ponovno je omogućeno da svojim zaposlenicima isplate pomoć u visini od dvije mjesečne prosječne plaće bez obveze plaćanja poreza i doprinosa.

Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva financija na današnjoj sjednici održanoj u Sarajevu usvojila Uredbu o isplati pomoći od strane poslodavca.

Na temelju usvojene uredbe poslodavac može svojim zaposlenicima od dana stupanja na snagu uredbe do 31. prosinca 2024. godine izvršiti isplatu pomoći u maksimalnom iznosu od 2.768 KM, te u najviše šest tranši s tim da ne smije preći navedeni iznos.

Kako se navodi u tekstu uredbe isplaćeni iznos može biti i manji, te se isti ne smatra plaćom ili naknadom plaće prema odredbama Zakona o radu FBiH.

Prema riječima dopredsjednika Vlade Federacije BiH i federalnog ministra financija Tonija Kraljevića, na ponovno donošenje uredbe Vlada FBiH se odlučila s ciljem ublažavanja trenutne ekonomske situacije koja sa sobom nosi konstantan rast cijena životnih namirnica. 

-Na ovaj način smo pokušali pronaći ravnotežu i djelovati u oba pravca i prema zaposlenicima i prema poslodavcima. Na tragu toga uredba predstavlja jednu od fiskalnih mjera kojom ćemo u narednom razdoblju pokušati pružiti značajnu podršku zaposlenicima i poslodavcima omogućivši im da lakše prebrode trenutne izazovne ekonomske uvijete“, kazao je Kraljević , dodavši kako usvajanje ove uredbe pokazuje posvećenost Vlade FBiH zaštiti radnih mjesta kao i osiguranju prijeko potrebne ekonomske stabilnosti i dobrobiti svih žitelja.

Podsjetimo, Vlada FBiH je prvu Uredbu o isplati pomoći od poslodavca usvojila u prosincu prošle godine, a ista je naišla na odobravanje kako zaposlenika tako i poslodavaca, budući da je poslodavcima omogućeno da zaposlenicima osiguraju veća primanja bez obaveze plaćanja poreza na dohodak i doprinosa.

Prema podacima Porezne uprave Federacije BiH, oko 120.000 radnika prima najnižu plaću, a još dodatnih 70.000 radnika prima nešto višu plaću od najniže, odnosno plaću u iznosu do 800 KM, te su ove činjenice detaljno razmatrane prilikom analize potencijalnog seta fiskalnih mjera. Pritom, važno je istaći da je Uredba o isplati pomoći od strane poslodavca samo dio seta fiskalnih mjera koje kroz svoje programe rada planira provesti Vlada FBiH od čega posebno ističemo nove zakone o doprinosima i porezu na dohodak. Dakle predmetna uredba se treba promatrati u cjelokupnom kontekstu mjera koje provodi Vlada FBiH.

Sve ove mjere u kombinaciji s investicijskim ciklusom u polju prometne povezanosti imaju za cilj generirati veći ekonomski rast Federacije BiH koji nam je nužan u narednom razdoblju, naglasili su nakon usvajanja uredbe iz Vlade FBiH.

(FENA) D. J.

Objava Kraljević: Vlada FBiH ponovo stvara preduvjete za isplatu neoporezive pomoći radnicima u visini 2.768 KM pojavila se prvi puta na RADIO LJUBUŠKI.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?