Sve više “stanova na dan”, studenti sve teže pronalaze smještaj
Prvi upisni rok na fakultete u Bosni i Hercegovini je završen, a pojedini brucoši već su počeli tražiti stan.
Malo tržište, velika potražnja, visoke najamnine i uglavnom nizak proračun koji studenti imaju na raspolaganju – sve su otegotne okolnosti kod traženja stana. Kada se uz stanarinu ubroje troškovi režije, hrane i ostali troškovi života, dolazi se do iznosa koji za studente nije nimalo povoljan.
U posljednje vrijeme cijene divljaju, što predstavlja još jednu nelagodu za studente. Potražnja je velika, ali studentski gradovi, koji su najčešće i turistička središta, nemaju ih dovoljno u ponudi. Dok brojni građani zbog abnormalno visokih cijena kvadrata nisu u prilici osigurati krov nad glavom, dotle je značajan broj onih koji zbog divljanja na tržištu nekretnina ne mogu osigurati ni stan u najam.
Ovo se, prije svega, odnosi na studente. Pogotovo je to izraženo uslijed svojevrsnog fenomena “stan na dan” pa je do stana pod najam sve teže doći i po pristojnoj cijeni. Naime, ni garsonijere, primjerice u Mostaru, više se ne izdaju ispod 300 KM, i to bez režija. Jeftinije se može pronaći tek krevet u nekoj sobi, ali i za njega treba izdvojiti 200 KM. Ovo potvrđuju oglasi u kojima se izdaju stanovi studentima, piše Večernji list.
Ni iznajmljivanje većeg stana za više studenata više nije posebno povoljno. Pa tako cijena najma trosobnog stana u gradu na Neretvi za dva studenta iznosi 600 KM, a za tri osobe 660 KM mjesečno + režije. Dok su nekad studenti bili najpoželjniji najmoprimci i većina stanova se izdavala isključivo njima, danas su se vlasnici stanova uglavnom orijentirali na turiste i iznajmljivanje “stana na dan” koji im donosi puno veću i bržu zaradu.
Ovo je nedavno potvrdio i Spaho Ljajić, stručnjak za nekretnine. Istaknuo je kako je iznajmljivanje po načelu “stan na dan” napravilo nered na tržištu te kako to sve više postaje unosan biznis.
To je, među ostalim, i jedan od razloga zbog kojih ne padaju cijene nekretnina jer se ljudi sve više okreću tom biznisu. Kupe stan i onda ga tako iznajmljuju putem raznih oglašivača. To je osobito isplativo u gradovima poput Sarajeva, Mostara i Banje Luke s obzirom na to da su to turistička mjesta, kazao je za Avaz Ljajić. Zbog dobre i brze zarade, kako kaže, brojni iznajmljivači stanova iz dugoročnog su se najma okrenuli kratkoročnom.
Rast cijena
Naglašava da je cijena najma u posljednje dvije, tri godine značajno porasla – i do 50 posto.
Svojedobno su studenti unajmljivali pristojne, dvosobne stanove za 400 do 500 maraka u centru Sarajeva, računajući i do Čengić Vile, a sada, nerijetko, takvi stanovi se izdaju i do 1.000 KM pa su studenti prisiljeni organizirati se tako da najmanje njih troje uzme takav stan kako bi podijelili troškove, govori Ljajić.
Kada su u pitanju stanovi na jedan dan, cijene se kreću od 40 KM pa do nekoliko stotina maraka po danu. Za vlasnike stanova računica je jasna, isplativiji im je kratkoročni najam. Zarada je kudikamo veća. Većina ih i ne plaća poreze, a cijenu stanja na tržištu plaćaju studenti i građani koji nemaju vlastiti krov nad glavom.
Cijene stanova su previsoke za jednog studenta. Još uvijek tražim, ali ne mogu pronaći. Slab je izbor. Ovo što ima teško se može probrati. Ako je cijena imalo normalna, stan je neuvjetan. S druge strane, ako je prihvatljivo namješten, cijena je previsoka i za ljude koji su u stalnom radnom odnosu, a pogotovo za studente koji uglavnom ovise o roditeljima, govori studentica.
Dakle, dolazimo do zaključka da je život jednog studenta u Bosni i Hercegovini preskup. Bez odgovarajućih primanja, dizanja kredita ili prethodno ušteđenog novca, student neće živjeti baš lagodnim životom.
Post Sve više “stanova na dan”, studenti sve teže pronalaze smještaj je prvi puta viđen na Grude Online.