Vlada RH proglasila Memorijalni centar ‘Groblje mira’ projektom od strateškog značaja za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Vlada RH proglasila Memorijalni centar ‘Groblje mira’ projektom od strateškog značaja za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Link na izvornu vijest

GrobljeMiraRH

Krajem tjedna je u Mostaru svečano potpisan ugovor o financijskoj potpori za projekt Memorijalnog centra Groblje mira na Bilama. Projekt izgradnje Memorijalnog centra “Groblje mira” pokrenut je od strane Odjela za Drugi svjetski rat i poraće Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine.

Ovaj memorijalni centar zamišljen je kao hrvatsko nacionalno i međunarodno spomen-područje, posvećeno žrtvama iz Drugoga svjetskog rata i poraća. Na lokaciji Bile, između Širokog Brijega i Mostara, podignut će se 50.000 križeva s imenima i prezimenima poginulih vojnika i civila.

Kamen temeljac za Groblje mira postavljen je 2013. godine, a kapelica je završena 2016. godine. Svake godine se u kapelici održava misa na dan zaštitnika kapelice, sv. Josipa Radnika, dok se središnja misna svečanost održava u kolovozu povodom Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.

Vlada Republike Hrvatske prepoznala je važnost ovoga projekta i proglasila Memorijalni centar “Groblje mira” projektom od strateškog značaja za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Na 15. sjednici, održanoj 25. srpnja 2024. godine, donesena je odluka o dodjeli financijske potpore u iznosu od 350.000 EUR za nastavak izgradnje ovog važnog spomen-područja.

  

Predsjednik Čović istaknuo je značaj ovog projekta za hrvatski narod, naglašavajući važnost sjećanja i poštovanja prema svim žrtvama. Naglasio je kako je očuvanje sjećanja na poginule vojnike i civile ključno za izgradnju bolje budućnosti te doprinosi jačanju nacionalnog identiteta i zajedništva.

„Vlada Republike Hrvatske je na svojoj predzadnjoj sjednici donijela odluku o potpori Groblju mira, odnosno tome da Groblje mira kao projekt dobije strateški značaj za Hrvate u Bosni i Hercegovini. Ova odluka pokazuje vrijednost projekta koji je prije svega hrvatski, koji je ljudski, koji ima općenite vrijednosti. Govori o istini, o povijesti, govori prije svega o kulturi sjećanja. Važnost projekta je za obitelji koje danas kroz križeve koji su tamo postavljeni imaju mjesto gdje mogu zapaliti svijeću za sve one koji su nestali, za koje ne znamo gdje su. U ovom smislu ćemo nastaviti i dalje, ne samo kroz Groblje mira nego kroz sve projekte koji Hrvate prije svega spajaju, povezuju kao jedan narod s dvije strane granice i koji govore o tome da, bez obzira koliko mali broj ljudi ima jedan narod, ovakvi projekti govore o njegovoj snazi,“ kazao je Milas.

Uz predsjednika Čovića, svečanom potpisivanju ugovora nazočila je i dopredsjednica HDZ-a BiH Darijana Filipović, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas, predsjednik Udruge Mile Pušić, predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, predsjednik Vlade Županije Zapadno-hercegovačke Predrag Čović, gradonačelnik Mostara Mario Kordić i gradonačelnik Širokog Brijega Miro Kraljević, čime su dodatno potvrdili važnost i značaj ovog projekta za hrvatski narod.

 

Objava Vlada RH proglasila Memorijalni centar ‘Groblje mira’ projektom od strateškog značaja za Hrvate izvan Republike Hrvatske pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?