Nesigurnost zaposlenih u Evropskoj investicionoj banci

Nesigurnost zaposlenih u Evropskoj investicionoj banci

Link na izvornu vijest

VADUZ – Polovina zaposlenih u Evropskoj investicionoj banci (EIB) strahuje od odmazde ako prijave nedolično ponašanje, pokazuju rezultati prve ankete o mehanizmima za prijavljivanje nepravilnosti u najvećem multilateralnom zajmodavcu na svijetu.

Nesigurnost zaposlenih u Evropskoj investicionoj banci

Foto: Pixabay

Ovi rezultati odražavaju široko rasprostranjeno i dugotrajno nezadovoljstvo, koje je sa novinama Financial Timesa podijelilo više od deset sadašnjih i bivših zaposlenih, o kulturi u banci EU sa sjedištem u Luksemburgu. Bivši predsjednik banke, Verner Hojer (Werner Hoyer), nalazi se pod istragom zbog sumnje na korupciju i zloupotrebu sredstava.

Interna anketa banke sprovedena 2023. godine pokazuje da se 50 odsto zaposlenih boji „posljedica“ ako prijave nedolično ponašanje, uključujući maltretiranje, uznemiravanje ili prevaru. Samo 14 odsto je bilo zadovoljno ishodom nakon što su prijavili takvo ponašanje, prema povjerljivoj prezentaciji banke.

Glavni gradovi EU, pod pritiskom da finansiraju ambiciozne zelene tranzicije i potrebe odbrane, sve više se oslanjaju na EIB i njen bilans stanja od 550 milijardi evra da zadovolji te zahtjeve. Zaposleni u EIB navode da je nedostatak nadzora i politička priroda imenovanja na vrhu banke dovela do kulture favorizovanja i netransparentnih HR procesa.

Samo 40 odsto ispitanika vjeruje da će banka zaštititi zaposlene koji prijavljuju probleme u dobroj namjeri i da će ozbiljno shvatiti njihove zabrinutosti, prema odvojenoj prezentaciji iste ankete, dobijenoj putem zahtjeva za slobodu informacija.

Ranije ankete zaposlenih u EIB pokazuju konstantno nizak nivo zadovoljstva etičkim standardima banke. U 2019. godini, samo 30 odsto ispitanih zaposlenih smatralo je da banka zauzima visoko mjesto po profesionalizmu, etici i integritetu. Do 2022. godine, ovaj procenat se blago povećao na 35 odsto.

EIB je saopštio da rezultati ankete pokazuju „snažnu svijest“ o kodeksu ponašanja i „spremnost da se djeluje kao svjedok u uočenim slučajevima“, ali je istakao i „područja za dalja poboljšanja“, uključujući povjerenje u zaštitu uzbunjivača. Banka je dodala su da su rezultati „uporedivi“ sa drugim međunarodnim organizacijama i da banka sprovodi „niz mjera za dalja poboljšanja uslova“.

Чланак Nesigurnost zaposlenih u Evropskoj investicionoj banci се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?