VELIKA AFERA U SREBRENICI: RS knjiži privatne parcele Bošnjaka kao vlasništvo entiteta
Iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS stiglo je Rješenje po kojem je Ejuboviću uzeto 25,5 dunuma zemlje, na osnovu odluke komisije Pravobranilaštva RS od 22. jula ove godine. Advokati i potpredsjednik RS iz reda Bošnjaka potvrđuju da je u sličnim problemima desetina porodica u RS kojima se oduzima zemlja
Piše: Maja BJELAJAC
Odlukom Pravobranilaštva Republike Srpske Srebreničanin Almir Ejubović ostao je bez više parcela koje se nalaze u naselju Bostahovine, opština Srebrenica. Bez ikakve obavijesti, institucije RS uknjižile su više od 25 dunuma njegove imovine kao vlasništvo entiteta.
Da stvar bude apsurdnija, Ejubović je pozvan da se izjasni o vlasništvu nad tim parcelama, a nakon što ga je potvrdio – stiglo je Rješenje sasvim suprotno njegovom i iskazu njegove porodice.
Sve je počelo prije nešto više od mjesec kada je Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS (RUGIP) pozvala Ejubovića na izlaganje o nepokretnostima i utvrđivanje prava nad njima.
Ejubovića institucije svjesno dovele u zabludu
Cilj ovih postupaka trebao bi da bude, prema Zakonu o premjeru i katastru RS, uspostavljanje jedinstvene evidencije vlasništva na nekretninama.
– Komisija nas je pitala da li su to naše parcele, možemo li ih identifikovati. Mi smo potvrdili da jesu. Oni su zaključili da su uspješno izvršili identifikaciju, da potpišemo zapisnik i da će oni napraviti rješenje i poslati nam na adresu koju ostavimo. Očekivali smo da za identifikovane parcele, za koje smo potvrdili da su naše, dobijamo i takvo rješenje. Složili smo se, potpisali zapisnik i ostavili adresu. Niko nam na toj komisiji nije rekao da je neka od tih parcela sporna -priča Almir Ejubović.
Šok je uslijedio krajem avgusta: iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS stiglo je Rješenje po kojem je Ejuboviću uzeto 25.543 kvadratna metra zemljišta, na osnovu odluke komisije Pravobranilaštva RS od 22. jula ove godine.
– Znači, komisija je zasjedala 15 dana prije nego što smo bili na izlaganju, a niko nas nije obavijestio da su te parcele bile sporne. Ako su bile sporne, onda su nam morali to predočiti da bismo mi rekli da li se slažemo ili ne, imamo li neki prigovor na to. Ništa nisu rekli, niti nam je iko saopštio da je ta komisija zasjedala u julu i da je oduzela parcele – kaže Ejubović.
Tako je više parcela u privatnom vlasništvu ovog Srebreničanina, ukupne veličine oko 25 dunuma, uknjiženo kao vlasništvo Republike Srpske.
Valter je još 3. septembra uputio pitanja Pravobranilaštvu Republike Srpske o ovom slučaju, ali odgovore do danas nismo dobili.
Pitali smo nadležne po kojem osnovu su Almiru Ejuboviću oduzeta imovina, te zbog čega on i porodica nisu obaviješteni o “otpisu” parcela, već ih se pozvalo da se izjasne o vlasništvu koje je prethodno već osporeno od strane Pravobranilaštva. Zanimalo nas je takođe zašto RS knjiži imovinu na entitet uprkos odlukama Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika.
Deset dana nije bilo dovoljno ovoj instituciji da nam odgovori na pitanja.
Hajdučija institucija RS
Ejubović navodi da su pojedine parcele, koje je entitetsko Pravobranilaštvo uknjižilo na Republiku Srpsku, još od 1908. godine u gruntu upisane kao vlasništvo njegove porodice.
– Naš rahmetli djed je prije rata te parcele davao pod zakup preduzeću ‘Drina Srebrenica’. Oni su tu imali svoje objekte, i on je uzimao naknadu za to. Međutim, poslije sam vidio da nam jednu parcelu uopšte nisu ponudili da je identifikujemo, drugu smo identifikovali kao našu, a uknjižena je na RS, a treću su podijelili na mene, brata i entitet – kaže ovaj Srebreničanin i dodaje: – Oni su nas doveli u zabludu jer nam na komisiji nisu rekli da postoje sporne parcele i da su one već upisane na entitet kako bismo mogli uložiti prigovor.
Ejubovićev slučaj, međutim, nije jedini. Advokat Emir Kovačević kaže da se može govoriti o trendu prepisivanja privatnih parcela na Republiku Srpsku bez pravnog osnova, samo na osnovu izjave pravobranioca u komisiji. Slične slučajeve zastupao je u Bratuncu i Milićima, a ima ih i u drugim mjestima u Republici Srpskoj.
Ističući da je harmonizacija zemljišnih knjiga svakako za pohvalu on, međutim, kaže da je primijetio dosta nepravilnosti u postupcima komisije tokom izlaganja nepokretnosti u RS.
– Uglavnom se tu radi o prepisivanju u vlasništvo Republike Srpske bez ikakvog pravnog osnova, samo na osnovu izjave predstavnika pravobranioca RS. Mi smo se žalili u mnogo slučajeva i moram reći da imamo vrlo dobre i sadržajne odluke Vrhovnog suda RS. U šest slučajeva je Vrhovni sud RS utvrdio nepravilnosti i nezakonitosti u radu komisije, prije svega što su samovoljno, bez pravnog osnova i utvrđenog činjeničnog stanja, prepisivali određene parcele kao svojinu Republike Srpske – kaže Kovačević.
Najčešća matrica po kojoj Pravobranilaštvo skupa s RUGIP-om knjiži imovinu kao vlasništvo entiteta Republika Srpska je u slučajevima kada je ona bila u društvenom vlasništvu, u vrijeme FNRJ (Federativne Narodne Republike Jugoslavje): bivši sistem oduzeo ju je vlasnicima, oni su je novim zakonima vratili, ali institucije RS to “previđaju”. Upravo onako kako su se žalili bošnjački predstavnici prilikom donošenja Zakona o premjeru i katastru RS 2011. godine – smatrali su da se Zakonom apsolutizira katastar nasuprot gruntu, odnosno, stvarnom vlasniku nekretnina.
– Ako je vaša parcela bila u FNRJ, oni to prepisuju u korist RS, uprkos odlukama Ustavnog suda i visokog predstavnika da se entiteti ne mogu upisivati kao vlasnici na državnoj imovini- ističe Kovačević.
Na oduzimanje zemlje žalile se već desetine bošnjačkih porodica
Jedan u nizu apsurda u vezi s ovim problemom, upozorava ovaj advokat, je činjenica da se stranke, nakon što dobiju rješenje, imaju pravo žaliti na površinu i klasifikaciju zemljišta, ali ne i na to što im je oduzeta parcela.
– To je dirketno protiv Člana 13. Evropske konvencije o ljudskim pravima koji garantuje ljudima pravo na djelotvornu žalbu, onu kojom se može promijeniti to što je država odlučila – kaže Kovačević te dodaje da je Vrhovni sud RS taj problem „ipak prepoznao i zauzeo stav da se mora i o tome odlučivati“.
Potpredsjednik RS i bivši načelnik Srebrenice Ćamil Duraković kaže da mu se već desetine porodica obratilo upravo zbog sličnih problema. Podsjeća da se od samog donošenja Zakona znalo da će doći do ovoga “iz razloga što institucije, odnosno sistem u RS, čini sve i u svim segmentima kako bi nesrbima maksimalno otežao život ovdje”.
Jedna u nizu stavki, ističe Duraković, su i postupci “zakonskog” oduzimanja zemlje.
– Institucije RS svjesno to rade – znaju da će izgubiti pravnu bitku i gube je čak i pred sudovima Republike Srpske, ali neko će odustati od toga i to je kampanja da se što više imovine uknjiži na entitet kako bi se umanjilo postojanje i bitisanje Bošnjaka i drugih nesrba na ovim prostorima. Ovo se radi širom RS, ali zbog drugih problema, kao npr. nastavnih planova, secesionističkih politika, takve stvari prolaze ispod radara i o njima se malo govori – ističe Duraković.
Insistirati na posjedu
Sagovornici Valtera potvrđuju da broj slučajeva oduzimanja privatne imovine nije zanemariv. Zbog toga advokat Emir Kovačević savjetuje one koji tek treba da izađu na izlaganje o nepokretnostima da se dobro pripreme, da donesu dokumentaciju i da, kao najvažnije – insistiraju na posjedu.
– To je jako važno, jer je i Vrhovni sud RS utvrdio nepravilnosti upravo iz tog razloga što komisija donosi odluke, a da ne utvrđuje stvarno ko je u posjedu određene nekretnine. Građani mogu dati izjavu u zapisnik da su u posjedu nekretnine od određenog datuma, od koga su posjed stekli i mogu insistirati da ono što su rekli uđe u zapisnik. Ako njihove izjave ne uđu u zapisnik kako oni traže, imaju pravo da odbiju potpisati taj zapisnik – upućuje Kovačević.
Na Rješenje Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS Almir Ejubović uložio je žalbu prije nekoliko dana iako je, kako kaže, potpuno svjestan da ga s institucijama RS čeka duga i iscrpljujuća pravna bitka.
Podozrijeva, takođe, da sličan scenario čeka i neke njegove sugrađane, čija bi privatna imovina mogla da završi kao vlasništvo Republike Srpske.
(Izvor: Valter portal)
The post VELIKA AFERA U SREBRENICI: RS knjiži privatne parcele Bošnjaka kao vlasništvo entiteta appeared first on Interview.ba.