Nijemci: Vušković kreće u novu borbu. WADA zataškava greške da spasi ugled
Tijekom istrage u Vuškovićevom slučaju pojavile su se snažne indicije da uzorci njegove krvi nisu bili adekvatno skladišteni, da su se prevozili privatnim automobilom i da su vrlo lako mogli biti kontaminirani i lažno pozitivni. Također, dopinško sredstvo EPO unosi se direktno u venu, a screening Vuškovićeve kože nije otkrio tragove igle.
Vušković i njegov odvjetnički tim su uložili žalbu švicarskom Saveznom vrhovnom sudu, a postoji mogućnost i nove žalbe pred Saveznim sudom Njemačkog nogometnog saveza (DFB). Njemački SD piše kako je predsjednik Saveznog suda na odlasku svojem nasljedniku dao uputu da mora ispitati jesu li u slučaju poznate neke nove činjenice o kojima se nije raspravljalo na Sportskom sudu DFB-a ili pred CAS-om.
Sporna metoda kojoj ne vjeruju mnogi stručnjaci
Zaokret u Vuškovićevom slučaju moglo bi donijeti opovrgavanje tzv. Sar-Page metode kojom se utvrđuje prisutnost EPO-a u organizmu. Za metodu je već poznato da nije nepogrešiva, ali to je jedina metoda u koju se Svjetska antidopinška agencija (WADA) pouzda.
Ona se provodi tako da antitijela u uzorku mokraće sportaša promatraju u laboratoriju kako bi se na konačnoj slici pronašle male crne točke, sjene ili mrlje koje mogu ukazivati na prisustvo EPO-a u tijelu. WADA ima samo osam stručnjaka u cijelom svijetu koji pripadaju skupini ovlaštenoj za tu vrstu tumačenja, što znači da je presudu Vuškoviću donio vrlo uzak krug ljudi, koji bi u slučaju da priznaju propust naštetili svojem ugledu i ugledu organizacije koja ih nadgleda.
Mnogi stručnjaci osporavaju WADA-inu metodu. Šef endokrinologije na Sveučilišnoj klinici u Dresdenu Lorenz Hofbauer je rekao da se znanstvena metoda EPO analize temelji na “tehnologiji iz prošlog tisućljeća”, a profesor kemije David Chen je pred CAS-om tvrdio kako je nemoguće da Vuškovićevi nalazi pokazuju prisustvo EPO-a.
WADA je već griješila i pokušavala spasiti ugled
Slučaj podsjeća na proljeće 2016. godine kada su češkom triatloncu Woytechu Sommeru WADA-ini stručnjaci utvrdili pozitivan EPO test zbog malih sjena na uzorku, ali on nije prihvatio presudu. Kontaktirao je biokemičare i molekularne biologe, čije stručno mišljenje je bilo dovoljno da češki Olimpijski odbor poništi suspenziju.
Oni su zaključili da su interpretacije iz laboratorija WADA-e bile previše nejasne. WADA-in odvjetnik zatražio je da se Sommeru ne poništava kazna kako bi se sačuvao ugled i učinkovitost antidoping sustava. WADA je dvije godine kasnije podnijela zahtjev CAS-u da se triatlonac oslobodi, ali pod uvjetom da šuti o cijelom slučaju, piše njemački list Süddeutsche Zeitung. Mario Vušković također se nada kako će moći pobijediti u ovoj teškoj borbi.
“Živimo u svijetu gdje istina i pravda više ništa ne znače”
Mario je inače stariji brat najskupljeg igrača Hajduka u povijesti Luke Vuškovića (17), kojeg je Hajduk prošle godine prodao Tottenhamu, a sada je na posudbi u belgijskom Westerlou. Mario je također prošao sve mlađe uzraste Bijelih i za prvu momčad odigrao 48 utakmica. HSV ga je 2021. doveo na posudbu za 1.2 milijuna eura, a potom i otkupio za još tri milijuna eura.
O svemu se oglasio i sam Vušković: “Jučer sam primio ovu frustrirajuću i nevjerojatnu odluku koja nema nikakve veze sa stvarnošću. Valjda živimo u svijetu gdje istina i pravda više ništa ne znače. Zato želim poslati poruku onima koji su odlučili ugroziti cijeli moj život: Nisam učinio ništa loše i neću se prestati boriti dok ne dokažem svoju nevinost. Možete biti uvjereni da ću uspjeti i vratiti se jači nego ikada. Također želim od srca zahvaliti svima koji su mi bili podrška u ovim teškim trenucima.”
Dnevnik.ba