U Bosni i Hercegovini se prodaju proizvodi s aditivima zabranjenim u Europskoj uniji

U Bosni i Hercegovini se prodaju proizvodi s aditivima zabranjenim u Europskoj uniji

Link na izvornu vijest

Bosna i Hercegovina i dalje uvozi prehrambene proizvode poput žvakaćih guma, slatkiša, čokolade i sladoleda koji sadrže aditiv titanov dioksid (E-171), unatoč zabrani njegove upotrebe u Europskoj uniji. Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) još je 2021. godine utvrdila da ne može isključiti rizik genotoksičnosti tog aditiva, ocijenivši ga nesigurnim za korištenje u prehrambenim proizvodima.

BiH zakonodavstvo još nije usklađeno s EU regulativama

Dok je Europska unija zabranila upotrebu E-171 u hrani, u BiH taj zakon još nije usvojen, čime se omogućava uvoz i prodaja ovih proizvoda. Agencija za sigurnost hrane BiH pripremila je izmjene zakona koje bi zabranile uvoz proizvoda s E-171, ali entitetske institucije, posebice one iz Republike Srpske, blokiraju donošenje tih izmjena, piše Raport.

Opasnost po zdravlje građana zbog zastoja u usvajanju zakona

Nadležne institucije iz Republike Srpske već duže vrijeme odbijaju dati suglasnost za zakonodavne promjene, ostavljajući proizvode s opasnim aditivom dostupnima na policama trgovina diljem zemlje, uključujući Brčko distrikt. Ova situacija, koja ozbiljno ugrožava zdravlje građana, izaziva duboku zabrinutost.

Blokade ministara SNSD-a Košarca i Amidžića

Na posljednjoj sjednici Vijeća ministara BiH, ministri Staša Košarac i Srđan Amidžić iz SNSD-a glasali su protiv usvajanja informacija i pravilnika Agencije za sigurnost hrane BiH, čime su dodatno blokirali proces usklađivanja zakonodavstva s europskim normama i spriječili uvođenje sigurnosnih mjera za zaštitu potrošača.

Utjecaj lobija i politički interesi

Postoje špekulacije da ministar Košarac na ovaj način štiti interese lobija koji profitiraju od uvoza hrane sa štetnim aditivima, unatoč tome što to direktno ugrožava zdravlje stanovništva. Dok političari s visokim plaćama imaju mogućnost kupnje provjerenih proizvoda iz EU, građani su primorani izbjegavati proizvode s oznakom E-171.

Ova zabrinjavajuća situacija također dovodi u pitanje odgovornost i ulogu zamjenika ministra prometa i komunikacija Edina Forte, Ognjena Janjića, koji je glasao protiv prijedloga o sigurnosti hrane.

Zdravlje građana ugroženo zbog nedostatka kontrole ostataka pesticida

Raport je nedavno izvijestio da BiH ove godine nije provela analize hrane na ostatke pesticida zbog blokada iz Republike Srpske, čime je direktno ugroženo zdravlje građana. Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske onemogućilo je Agenciji za sigurnost hrane BiH usvajanje Višegodišnjeg programa kontrole ostataka pesticida, što dodatno odražava ozbiljan pritisak na rad ove važne državne institucije.

U ovoj situaciji, iznimno je važno da nadležne institucije poduzmu hitne mjere i zaštite zdravlje stanovnika BiH blokiranjem opasnih proizvoda koji su zabranjeni u EU.

Post U Bosni i Hercegovini se prodaju proizvodi s aditivima zabranjenim u Europskoj uniji je prvi puta viđen na Grude Online.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?