U 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja
Ovo je trebala biti priča o radionicama koje smo održali u velikom broju gradova i manjih mjesta širom Bosne i Hercegovine. Trebala je da izgleda kao izvještaj, ali ništa od toga ne može da opiše ono što smo doživjeli.
Priče koje smo čuli nećemo dijeliti – previše su osobne, previše bolne. Ali ono što smo osjetili, to moramo podijeliti. Sastanci su bili ispunjeni potresnim ispovijestima žena i djevojaka. Svaka od njih nosila je svoju bolnu priču – o psihičkom zlostavljanju, fizičkom nasilju, prijetnjama. Suze su tekle, a u prostoriji se osjećala težina koju su riječi teško mogle prenijeti. Ali ono što se također osjećalo bila je snaga ženske solidarnosti, ruka podrške koja je pokušavala donijeti utjehu.
Zamislite da tijekom radionica, žene koje rade u hotelu gdje se okupljamo, odluče podijeliti svoje ispovijesti, ili da vas nakon radionice čekaju žene koje traže zaštitu i žele razgovarati s vama. Nasilje nad ženama, femicid – to nisu samo statistike, to su svakodnevne priče koje često prolaze neprimijećeno,
osim kada ih spomenemo u kampanjama ili projektima.
U Bosni i Hercegovini, svaka peta žena tokom života doživi fizičko nasilje, a svaka deseta žena postane žrtva seksualnog nasilja. Iza ovih brojeva kriju se životi žena koje često ne znaju kome da se obrate niti kako da potraže zaštitu. Te priče su stvarne, bolne i ne smiju ostati neispričane.
„Kroz ove susrete želimo edukovati žene u BiH o konkretnim alatima za suočavanje s izazovima rodnozasnovanog nasilja. Obrazovanje, osnaživanje i međusobna podrška ključni su za prevenciju nasilja i izgradnju sigurnijih zajednica. Ovi susreti nisu samo edukacija, ovo je poziv na akciju. Naša odgovornost nije samo tražiti način da se zaštite žene, nego ih osnažiti da žive bez straha, u slobodi i s dostojanstvom, rekli su iz udruženja JaBiHEU i Dignitet i dodali: „Osnovali smo i Digitalnu kliniku za podršku www.digitalnaklinika.ba koja je edukativno- informativni alat i polazna točka gdje se žene mogu informrati i uključiti bilo za davanje podrške ili za traženje savjeta.“
U manje od dvije godine, 800 ljudi je direktno učestvovalo u projektu „Unaprjeđenje pravne i društvene matrice za sprječavanje femicida i rodno zasnovanog nasilja“ koji provode JaBiHEU i Dignitet.
Projekt su podržala brojna ženska udruženja širom zemlje, uključujući: Centar pozitivne prakse, Rahička čaršija, Most, Vrba, Univerzum, Orhideja, Nera, Eko Eho, Neformalna ženska grupa, Hercegovka, Progres, Agora.
Ovaj projekt, koji financira Europska unija, ima za cilj dugoročne promjene – stvaranje sigurnijih zajednica i budućnosti u kojoj će svaka žena u BiH moći živjeti bez nasilja.
Više informacija o projektu dostupno je na www.digitalnaklinika.ba , www.jabiheu.ba i www.dignitet.ba