Pušenje u kafićima je definitivno zabranjeno
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji Bosne i Hercegovine usvojen je još 2022. godine. Više od dvije godine radilo se na izradi zakonskih akata, a ugostiteljima je dat period za prilagođavanje i usklađivanje. Novi pravilnik o zabrani pušenja u FBiH, koji detaljno propisuje uvjete za posebne prostore i prostorije za pušenje, stupio je na snagu 13. lipnja ove godine, a nakon šest mjeseci perioda za prilagođavanje, inspektori su spremni za izlazak na teren 13. prosinca, piše Avaz.
Zakon se mora poštovati
No, kakvu će situaciju zateći u ugostiteljskim objektima. U razgovoru za „Dnevni avaz“, Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH navodi da većina ugostitelja nije u potpunosti spremna za zakonske prilagodbe.
– Jako malo ih je spremno i većina prati razvoj situacije. Također, odredbe o ventilacijskim sistemima koji moraju biti instalirani u odvojene prostorije u kojima bi bilo dozvoljeno pušenje vrlo su komplicirane i nametnule su veliki trošak ugostiteljima. No, Zakon je sad tu i mora se poštovati – navodi Hadžić.
Postoje izuzeci
No, kako će se ovaj Zakon primjenjivati u praksi i koje kategorije proizvoda će biti zabranjene i kako? Iz Federalnog ministarstva zdravstva u odgovoru za “Dnevni avaz” pojašnjavaju da je pušenje, uključujući upotrebu elektronskih cigareta i nargila, zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestima rada i javnom prijevozu.
– Prema novom Pravilniku o zabrani pušenja u Federaciji BiH pušenje je zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući kafiće, restorane, sredstva javnog prijevoza, institucije, itd. – navode u iz Federalnog ministarstva zdravstva.
Međutim, zabrana nije totalna, jer omogućava određene izuzetke za ugostiteljske objekte. To uključuje:
Posebne prostorije za pušenje: Vlasnici ugostiteljskih objekata mogu odrediti posebne prostorije za pušenje koje moraju biti fizički odvojene od ostatka objekta i opremljene odgovarajućim ventilacijskim sistemima koji sprječavaju širenje duhanskog dima u nepušačke dijelove. Prostorija za pušenje ne smije biti manja od 10 m2. U ovim prostorijama nije dozvoljeno konzumiranje hrane.
U ugostiteljskim objektima koji isključivo poslužuju piće i čija površina ne prelazi 50 kvadratnih metara, vlasnik može odlučiti da cijeli prostor bude namijenjen za pušače, pod uvjetom da je to jasno označeno i da se poštuju ostali propisi vezani za zaštitu zdravlja.
Dakle, uvjeti za pušenje u zatvorenom prostoru su da on zadovoljava tehničke standarde ventilacije i i da odluka o proglašenju prostora za pušače bude jasno istaknuta.
Bezdimni proizvodi dozvoljeni
Također, kada je u pitanju pušenje u zatvorenim prostorijama, postojat će izuzetak za određenu vrstu proizvoda. Zakon dozvoljava upotrebu grijanih duhanskih proizvoda, jer ne uključuju postupak izgaranja. Prema karakteristikama iz Zakona, ovi proizvodi spadaju u bezdimne, odnosno grijane duhanske proizvode, te se nesagorijevajući duhan ne može nazvati radnjom pušenja. Samim tim se zabrana na njih ne može odnositi. U ovakve proizvode spadaju primjerice glo i IQOS. Ovi uređaji su usmjereni na smanjenje izloženosti štetnim tvarima koje nastaju prilikom sagorijevanja duhana.
www.abcportal.info
The post Pušenje u kafićima je definitivno zabranjeno first appeared on ABCportal.info.