Učenice OŠ fra Didaka Buntića uspješno predstavile “Put sile – put broća” u Osijeku

Učenice OŠ fra Didaka Buntića uspješno predstavile “Put sile – put broća” u Osijeku

Link na izvornu vijest

OŠ fra Didaka Buntića već se po treći put, pod pokroviteljstvom načelnika Općine, g. Marina Radišića, odazvala na Milenijski poziv i predstavila u Osijeku na Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije koje organizira Ekonomski fakultet.

Cilj je ovog natjecanja potaknuti učenike na sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima, razvoj vještina, kritičkog razmišljanja, kreativnosti i unaprjeđivanje stečenih znanja.
Učenike se nastoji osnažiti na kreativno djelovanje u području kreativne industrije i drugim područjima rada temeljenog na znanju te im izgraditi sklonosti za pronalaženje rješenja i stvaranje (poslovnih) prilika uporabom kulture kao resursa.

Natjecanje u prvi plan ističe natjecatelje, a ne pobjednike, iz razloga jer se učenička Idejna rješenja potvrđuju tek na tržištu, u budućnosti, a sadašnjost je inkubator kreativnosti i poticaj za stvaranje.

U petak, 6. prosinca 2024. godine Gabrijela Milićević, Karla Doko i Vera Miloš, tri članice sekcije “Glagoljaši”, u pratnji mentorica Božane Bevande i Jasne Ćorić, predstavile su projekt za koji su se temeljito pripremale više mjeseci: “Put svile-put broća”.

Budući Put svile koji je krenuo od Čitluka, kao polazne točke vodio bi do malog sela u blizini Tomislavgrada – Dražica; dalje do sela Maoča kod Foče; potom do Dubrovnika – gdje se nekada broć koristio za penganje jaja (slikanje i ukrašavanje pisanica voskom koje se onda uranjaju u crvenu boju dobivenu od biljke broć) pa u Konavle u kojima se crvenilo biljke koristilo za bojanje svile.
Za bojanje jaja koristio se broć i u Istri, točnije u mjestu Vodice (tu se koristio izraz broč – crvena boja i bročati – bojadisati uskrsna jaja) te na Rabu, potom u Slavoniji (u nek se dijelovima Slavonije uskrsna jaja nazivaju broćke), u Vojvodini i Beogradu.
Put svile – put broća nastavio bi se u Francuskoj, Nizozemskoj, Turskoj, Perziji, Maroku (i danas se na marokanskim i perzijskim tržnicama mogu pronaći košare pune osušenog korijena broća koji se koristi za razne rukotvorine). Broća ima čak i u dalekoj Rusiji (okolica grada Derbent). U svim se ovim državama, prema podacima koje su učenice pronašle, može pronaći biljka broć.

Učenice su, tijekom zanimljivog predavanja, pokazale i statuu Općine Čitluk na kojoj je biljka broć, a koju su izradile u suradnji s Likovnom sekcijom. Ponijele su sa sobom i novi turistički proizvod Brotnja, a to je prirodni čaj “Broćanska rubia”.

Članice tima “Broć” su na najbolji mogući način, vrlo sigurnim, samouvjerenim i od žirija pohvaljenim nastupom prezentirale svoje Idejno rješenje pri čemu se vrednovala (osim predstavljanja) i njihova kvaliteta, praktična primjena, povezanost s odabranom temom te popularizacija znanosti.

Uživale su i u čaroliji Čarobne šume na Ekonomskom fakultetu, novim iskustvima i poznanstvima, kao i u dvodnevnom obilasku ovog lijepog slavonskog grada.

Fotografije možete pogledati OVDJE.

Citluk.ba

The post Učenice OŠ fra Didaka Buntića uspješno predstavile “Put sile – put broća” u Osijeku appeared first on Brotnjo.info | Čitluk – Međugorje – Hercegovina.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?