Učenice OŠ fra Didaka Buntića uspješno predstavile “Put sile – put broća” u Osijeku
OŠ fra Didaka Buntića već se po treći put, pod pokroviteljstvom načelnika Općine, g. Marina Radišića, odazvala na Milenijski poziv i predstavila u Osijeku na Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije koje organizira Ekonomski fakultet.
Cilj je ovog natjecanja potaknuti učenike na sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima, razvoj vještina, kritičkog razmišljanja, kreativnosti i unaprjeđivanje stečenih znanja.
Učenike se nastoji osnažiti na kreativno djelovanje u području kreativne industrije i drugim područjima rada temeljenog na znanju te im izgraditi sklonosti za pronalaženje rješenja i stvaranje (poslovnih) prilika uporabom kulture kao resursa.
Natjecanje u prvi plan ističe natjecatelje, a ne pobjednike, iz razloga jer se učenička Idejna rješenja potvrđuju tek na tržištu, u budućnosti, a sadašnjost je inkubator kreativnosti i poticaj za stvaranje.
U petak, 6. prosinca 2024. godine Gabrijela Milićević, Karla Doko i Vera Miloš, tri članice sekcije “Glagoljaši”, u pratnji mentorica Božane Bevande i Jasne Ćorić, predstavile su projekt za koji su se temeljito pripremale više mjeseci: “Put svile-put broća”.
Budući Put svile koji je krenuo od Čitluka, kao polazne točke vodio bi do malog sela u blizini Tomislavgrada – Dražica; dalje do sela Maoča kod Foče; potom do Dubrovnika – gdje se nekada broć koristio za penganje jaja (slikanje i ukrašavanje pisanica voskom koje se onda uranjaju u crvenu boju dobivenu od biljke broć) pa u Konavle u kojima se crvenilo biljke koristilo za bojanje svile.
Za bojanje jaja koristio se broć i u Istri, točnije u mjestu Vodice (tu se koristio izraz broč – crvena boja i bročati – bojadisati uskrsna jaja) te na Rabu, potom u Slavoniji (u nek se dijelovima Slavonije uskrsna jaja nazivaju broćke), u Vojvodini i Beogradu.
Put svile – put broća nastavio bi se u Francuskoj, Nizozemskoj, Turskoj, Perziji, Maroku (i danas se na marokanskim i perzijskim tržnicama mogu pronaći košare pune osušenog korijena broća koji se koristi za razne rukotvorine). Broća ima čak i u dalekoj Rusiji (okolica grada Derbent). U svim se ovim državama, prema podacima koje su učenice pronašle, može pronaći biljka broć.
Učenice su, tijekom zanimljivog predavanja, pokazale i statuu Općine Čitluk na kojoj je biljka broć, a koju su izradile u suradnji s Likovnom sekcijom. Ponijele su sa sobom i novi turistički proizvod Brotnja, a to je prirodni čaj “Broćanska rubia”.
Članice tima “Broć” su na najbolji mogući način, vrlo sigurnim, samouvjerenim i od žirija pohvaljenim nastupom prezentirale svoje Idejno rješenje pri čemu se vrednovala (osim predstavljanja) i njihova kvaliteta, praktična primjena, povezanost s odabranom temom te popularizacija znanosti.
Uživale su i u čaroliji Čarobne šume na Ekonomskom fakultetu, novim iskustvima i poznanstvima, kao i u dvodnevnom obilasku ovog lijepog slavonskog grada.
Fotografije možete pogledati OVDJE.
The post Učenice OŠ fra Didaka Buntića uspješno predstavile “Put sile – put broća” u Osijeku appeared first on Brotnjo.info | Čitluk – Međugorje – Hercegovina.