Budite oprezni s korištenjem pirotehnike, kazne su i do 1.200 KM

Budite oprezni s korištenjem pirotehnike, kazne su i do 1.200 KM

Link na izvornu vijest

Tradicionalni blagdanski običaj, koji je praktički zakonski u “sivoj zoni”, uzima maha i ovoga prosinca uoči blagdana. Iako je zakon jasan u tome tko smije koristiti pirotehnička sredstva i na kojim mjestima, u praksi je situacija potpuno drugačija, piše Večernji list BiH. Petarde “na crno” kupuju maloljetna djeca, uglavnom dječaci, a posljedice nestručnog rukovanja pirotehnikom i više su nego opasne, često doživotne. I uz sve apele policije i liječnika, i ove godine ususret novogodišnjim i božićnim blagdanima na ulicama diljem BiH odjekuju eksplozije petardi, a među djecom vlada isuviše opasan trend – tko će petardu dulje držati u ustima.

U HNŽ-u je u tijeku akcija “Mirni blagdani”, koju provodi Uprava policije MUP-a HNŽ-a do 15. siječnja 2025. godine, a u cilju očuvanja javnog reda i mira te stvaranja sigurnog stanja u županiji. Policija će u blagdanskom razdoblju poduzimati sve zakonske mjere koje sprječavaju i otkrivaju sve oblike kaznenih djela te će poduzeti zakonom predviđene mjere i sankcije. Akcija će biti posebno usmjerena na pojačano kontroliranje neovlaštene prodaje pirotehničkih sredstava i raznih drugih eksplozivnih naprava, korištenje nedopuštenih narkotičkih sredstava, prodaje alkohola maloljetnim osobama te upravljanje motornim vozilom u alkoholiziranom stanju, izvijestio je MUP HNŽ-a.

Iz Uprave policije MUP-a HNŽ-a savjetuju građanima oprez i razumnost prije upotrebe pirotehničkih sredstava, s posebnim naglaskom da obvezno spriječe djecu i maloljetne osobe koje posežu za pirotehnikom. Masovna prodaja i upotreba pirotehničkih sredstava tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana ozbiljno može narušiti stanje sigurnosti, odnosno javnog reda i mira, upozorili su iz županijskog MUP-a. Napominjemo da je posjedovanje na javnom mjestu, paljenje, ustupanje, prodaja, kupnja i nuđenje petardi, kao i drugih pirotehničkih sredstava, bez odobrenja nadležnog tijela, prekršaj definiran Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira. Kada maloljetna osoba počini navedenu vrstu prekršaja, propisana je kazna za roditelja (posvojitelja) odnosno skrbnika maloljetnika ako je izvršenje prekršaja posljedica njegova propuštanja dužne skrbi o maloljetniku.

U navedenim slučajevima u FBiH predviđene kazne za počinitelje kreću se od 300 do 900 KM, a za roditelje maloljetnih prekršitelja od 400 do 1200 KM. Ipak, kazne trebaju manje brinuti roditelje i djecu, veći je problem što pirotehnika može izazvati ozljede, pa i trajnu invalidnost. Postoji velika opasnost, osobito u dječjoj dobi, kada se koriste pirotehnička sredstva. Šake i ozljede šaka su najčešće – od lakših tjelesnih ozljeda do teških tjelesnih ozljeda, zatim tetiva, ozljede mekih tkiva, amputacije ekstremiteta. Tijekom korištenja pirotehničkih sredstava djeca petarde drže blizu lica te tako nastanu i ozljede koje često mogu biti dosta teške te ugrožavati čak i vitalne funkcije kod ozlijeđenih.

Pirotehnička sredstva nisu igračke i njihovo korištenje može dovesti do teških ozljeda, pa čak i doživotnog poremećaja funkcije pojedinih dijelova tijela, kao i njihova gubitka. Nakon što je aktivirao petardu koju je pronašao na ulici, maloljetnik u Zagrebu početkom prosinca završio je u bolnici s teškim tjelesnim ozljedama. On je, kako je objavila Hrvatska policija, upaljačem aktivirao, najvjerojatnije odbačeno, pirotehničko sredstvo. Riječ je o 14-godišnjem dječaku koji je petardu pronašao na ulici i zapalio upaljačem. – Zadobio je teške tjelesne ozljede. Dakle, riječ je o ozljedi desnog oka s gubitkom vida, kao i višestrukim opeklinama na licu i na objema šakama te višestrukim prijelomima lijeve šake – istaknuo je Mario Kurtanjek, dječji kirurg Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Raste uvoz

Prema podacima UNO-a BiH, u BiH je u 2023. uvezeno više pirotehničkih sredstava u odnosu na prethodnu godinu, i to za više od milijun maraka, a samo u prosincu prošle godine uvezeno je oko 100 tona vatrometa, petardi i drugih pirotehničkih sredstava vrijednih 829.085 KM, uglavnom iz Kine. – U 2023. godini uvezeno je pirotehničkih proizvoda u vrijednosti većoj od 4,6 milijuna KM, dok ih je u 2022. uvezeno za oko 3,6 milijuna KM – istaknuli su iz UNO-a BiH. Kada je u pitanju 2023. godina, najviše pirotehničkih proizvoda uvezeno je, očekivano, u prosincu, i to u vrijednosti većoj od 829.000 KM, u listopadu u vrijednosti od oko 780.000 KM, dok je u srpnju prošle godine uvezeno pirotehničkih sredstava u iznosu od 635.000 KM.

– Najniža vrijednost uvoza ovih proizvoda zabilježena je u veljači, i to za svega 4524 KM – navode iz UNO-a BiH. U 2021. uvezeno je pirotehničkih sredstava u vrijednosti od oko 1,7 milijuna KM, nešto više uvoza evidentirano je 2020., kada je uvezeno sredstava u vrijednosti od oko dva milijuna, dok je 2019. uvezeno pirotehničkih sredstava u vrijednosti većoj od 2,6 milijuna KM.

www.abcportal.info

The post Budite oprezni s korištenjem pirotehnike, kazne su i do 1.200 KM first appeared on ABCportal.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?