SVE KRIVIČNE PRIJAVE PROTIV NENADA NEŠIĆA: Zbog čega je uhapšen ministar sigurnosti BiH?
Kako saznajemo, sumnja se da su Nešić i Dakić uticali na to da se so za održavanje puteva kupuje samo iz firme “Legend” i da su na taj način pribavili veću materijalnu korist
Po nalogu Tužilaštva BiH, a zbog sumnje u kriminal u Javnom preduzeću „Putevi Republike Srpske“ danas je uhapšen ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, v.d. direktora „Putevi RS“ Milan Dakić, vlasnik firme “Legend” d.o.o. Mladen Lučić, te još četiri osobe. Osumnjičeni će biti ispitani u Tužilaštvu BiH nakon čega će postupajući tužilac odlučiti o daljim mjerama.
Kako saznajemo, sumnja se da su Nešić i Dakić uticali na to da se so za održavanje puteva kupuje samo iz firme “Legend” i da su na taj način pribavili veću materijalnu korist. Prema saopćenju iz Tužilaštva BiH uhapšeni su osumnjičeni za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, primanje mita, pranje novca i zloupotrebu službenog položaja ili ovlasti.
No, ovaj predmet je samo kap u moru onoga što se dešavalo u JP “Putevi RS”. Žurnal je ranije objavio seriju tekstova u kojima je upozoravao na dugogodišnji kriminal u ovom javnom preduzeću, ali i poslovima Nešića i Dakića.
Reketiranje i ostale nezakonite radnje
Protiv Nenada Nešića podignuto je više krivičnih prijava za reketiranje i ostale nezakonite radnje iz vremena dok je bio vršilac dužnosti direktora „Putevi RS“, a većina tih prijava je i odbačena, o čemu je Žurnal ranije pisao.
Nešić je prijedorskom tajkunu Draganu Čorokalu i njegovim firmama “Kozaraputevi” i “Prijedorputevi” dodijelio četvorogodišnji posao vrijedan 26 miliona KM. Ignorisao je 12 miliona KM jeftiniju ponudu “Niskogradnje Marjanović”. Iako mu je Sud BiH naredio da sporni ugovor raskine, presuda je završila u Nešićevoj ladici. Čorokalo je nastavio da održava puteve, ali uz nezakonite sporazume o arbitraži.
I Republičko javno tužilaštvo je od decembra 2017. do juna 2018. odbacilo tri krivične prijave protiv Nešića koje su podnesene za reketiranje putarskih firmi sa kojima ovo javno preduzeće ima zaključene ugovore.
Mito, zlostavljanje, iznuda
Polovinom oktobra 2017. godine prijavu protiv Nešića, izvršnog direktora za tehničke poslove „Puteva“ Duška Gojića i Nešićevog brata Predraga, a zbog primanja mita, zlostavljanja, iznuda i ucjena, Okružno tužilaštvo Banjaluka proslijedilo je Republičkom tužilaštvu koje već 5. decembra donosi naredbu o nesprovođenju istrage. Ista prijava, ali od druge firme s kojom je Nešić sklopio ugovor o održavanju puteva stigla je 24. novembra. Po automatizmu, tužilaštvo je, bez naročitih provjera, odbacilo.
Protiv Nešića i Gojića prijava je podnesena i u januaru 2018. zbog nezakonitog potpisivanja okvirnog sporazuma za održavanje puteva sa „Mrkonjićputevima“ i „MG Mindom“, u vlasništvu poznatog mrkonjićkog putara i ktitora Mladena Milanovića Kaje. Međutim, i ta prijava je odbačena.
Kako je Žurnal ranije pisao, da bi dobio kredit od 95 miliona maraka, koliko bi dodatno trebalo da se zaduže „Putevi Srpske“, Nešiću je bio potreban kredit od 15.150.000 KM, kako bi mogao da plati troškove velikog kredita za ukupan period otplate, što znači da se JP „Putevi Srpske“ namjeravaju zadužiti 110 milina maraka. U ranijem tenderu navedeno je sa „Putevi Srpske“ namjeravaju zadužiti za finansiranje investicionih ulaganja.
Nešić je 14. oktobra 2020. otišao sa čela „Puteva RS“, ali je plan o malom kreditu, koji će omogućiti novo zaduživanje ovog preduzeća od skoro 100 miliona, realizovao njegov nasljednik Davor Kostrešević. Preposlednjeg dana oktobra „Putevi RS“ potpisali su ugovor o kreditnom zaduženju od 14.868.963,97 KM, bez PDV-a, i to sa šest banaka u Republici Srpskoj. Kako je Žurnal ranije konstatovao, bilo je skoro nemoguće da bilo koja banka sama odobri kredit „Putevima RS“ od 15 miliona maraka, zbog veoma loše ekonomske i finansijske situacije u RS.
Kako su rasli Dakićevi apetiti?
Milan Dakić je za novog vršioca dužnosti „Putevi RS“ imenovan imenovan početkom prošle godine. Žurnal je ranije pisao da je Dakić u tri posljednja mandata osvajao poslanički mandat u NSRS, a nakon opštih izbora 2018. godine, postao je član tada formiranog DEMOS-a, nastalog podjelama u DNS-u.
Prije nego što je postao poslanik u entitetskom parlamentu, Dakić je godinama bio odbornik u gradskoj skupštini Bijeljina, a njegova firma “DMS COMPANY”, registrovana za proizvodnju, trgovinu i usluge sve vrijeme njegovog odborničkog mandata radila je za potrebe gradske skupštine i lokalnih firmi. Formalni vlasnik firme bila njegova sestra Mladenka Dakić, a, kako je Žurnal ranije pisao, godine odborničkog mandata Milana Dakića, omogućile su toj kompaniji poslove vrijedne oko 3,5 miliona maraka.
Kada je 2014. postao poslanik Narodne skupštine RS, porasli su i Dakićevi apetiti, pa je nedugo nakon konstituisanja dobio ugovor sa Rudnikom i termoelektranomn Ugljevik za izgradnju prelivnog kanala u zoni industrijskog kruga RJ Rudnik. Ugovor je bio „težak“ više od pola miliona maraka, mada je, prema procjenama stručnjaka realna vrijednost radova bila oko 100 hiljada KM. Da bi formalno pokrio sukob interesa, Dakić je firmu “DMS COMPANY” tada registrovao na drugog bliskog srodnika. Dakićeva firma je bila među onima koje su bez ikakvih problema dobijale kredite, što od IRB RS, što od Banke Srpske, kojom je vlast tako dobro upravljala da je propala brzo nakon njenog osnivanja.
(zurnal.info)
The post SVE KRIVIČNE PRIJAVE PROTIV NENADA NEŠIĆA: Zbog čega je uhapšen ministar sigurnosti BiH? appeared first on Interview.ba.