Zašto ugostiteljski objekti u Hercegovini ne mogu pronaći radnike?

Zašto ugostiteljski objekti u Hercegovini ne mogu pronaći radnike?

Link na izvornu vijest

Zašto ugostiteljski objekti u Hercegovini ne mogu pronaći radnike?

Većina mostarskih i hercegovačkih ugostiteljskih objekata, trgovina i tvrtki oblijepljeni su oglasima za posao.

Vlasnici ugostiteljskih objekata u sve većoj su potražnji za konobarima i kuharima. Ne izostaju ni oglasi za trgovcima u lokalnim trgovinama, pekarnicama, cvjećarama, buticima…

Velik broj poslodavaca izražava nezadovoljstvo i loše iskustvo sa pronalaskom radnika.

“Vlasnici smo ugostiteljskog objekta već dugi niz godina i nikada ranije nismo imali problem sa pronalaskom zaposlenih kao sada. Zadnjih godinu dana smo intenzivno u potražnji za stalnim zaposlenicima i taj problem još uvijek nismo riješili” rekla je vlasnica mostarskog kafića koja je godinu dana u potrazi za stalnim radnicima.

Broj nezaposlenih

Po prošlogodišnjem izvješću o radu iz Službe za zapošljavanje u evidenciji nezaposlenih osoba nalazilo se 25.401 osoba od kojih je 22,81 % nezaposlenih u dobi do 30 godina. Broj nezaposlenih osoba koje traže prvo zaposlenje bio je 28.7 % od ukupnoga broja registriranih nezaposlenih.

A najbrojnija zanimanja u pojedinim stupnjevima obrazovanja su radnik za jednostavne poslove, prodavač, ekonomski tehničar, maturant gimnazije, frizer za žene, kuhar, konobar…

Podijeljena su mišljenja mladih kada je u pitanju pronalazak odgovarajućeg posla. Jedni očekuju puno više dok su drugi zadovoljni onim što se pruža u Mostaru.

“U Mostaru živim već dvije godine a došla sam prvenstveno radi studiranja. Okušala sam se i u pronalasku posla u Mostaru i mislim da je dosta pristupačno za nas studente. Smatram da ima dosta studenskih poslova i prilika za rad. Problem je često što su studentske satnice dosta niske ali mislim da je taj minimalac dovoljan da pokrijemo neke svoje potrebe ali ne i sve” istaknula je studentica Jovana.

Pokretanje vlastitog biznisa

Najuspješniji svjetski poduzetnici često su započinjali svoja putovanja u mladim godinama. To pokazuje nevjerojatan potencijal mladih umova da oblikuju poslovni prostor.

“Imam dvadeset i tri godine i u Njemačkoj živim i radim zadnjih pet godina. Iz Mostara sam otišao kada sam shvatio da ne želim studirati i da su uvjeti za zapošljavanje u Mostaru vrlo loši. Jedini uvjet za vraćanje u Mostar i nastavak života ovdje je pokretanje vlastitog biznisa” kazao je Mostarac koji se zbog nezadovoljstva pri zapošljavanju odlučio na život u inozemstvu.

Iako određena istraživanja pokazuju da je stanje kad su u pitanju mladi u BiH drugačije. Tako je jedna anketa pokazala da 50% mladih ne zna kako pokrenuti vlastiti biznis te da bi većina mladih radila u privatnom sektoru. Njih 63% od 512 ispitanih smatra da za posao treba imati vezu.

Niske plaće

Prosječna plaća u Bosni i Hercegovini u 2023. godini iznosila je 1.263 KM dok je također prosječna plaća u srpnju ove godine u Bosni i Hercegovini iznosila 1.395 KM.

U 2023. godini provedena je i anketa u kojoj je anketirano 133 poslodavaca iz HNŽ-a. Upitnik je sadržavao i pitanje u vezi s plaćom, s obzirom na to da je plaća jedan od bitnih motivirajućih faktora na tržištu rada, uzrok napuštanja ili prihvaćanja određenih poslova, ali i faktor koji je među prvima na koji se utječe u kriznim situacijama.  

Od ukupno 133 anketiranih poslodavaca iz HNŽ-a, njih 72,2 % izjavili su da planiraju povećanje plaća za svoje radnike u 2024. godini.

Ulaskom u novu godinu preostaje da vidimo hoće li se situacija u Mostaru promijeniti u novoj godini, kada su u pitanju plaće a i oglasi za posao.

Objava Zašto ugostiteljski objekti u Hercegovini ne mogu pronaći radnike? pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?