Dacić za Capital TV: Prije 24 godine za Ikeu je radilo sedam firmi iz BiH, danas dvije

Dacić za Capital TV: Prije 24 godine za Ikeu je radilo sedam firmi iz BiH, danas dvije

Link na izvornu vijest

      • Kako je UNIS iz Dervente izgubio trku u autoindustriji
      • Cijeli razgovor možete pogledati u petak na CAPITAL TV

SARAJEVO –  Edin Dacić, švajcarski biznismen naših korijena među prvima je nakon rata stigao u Bosnu i Hercegovinu u potrazi za kompanijama kojima su potrebne investcije, a danas je jedan od rijetkih koji i u BiH, ali i Srbiji proizvodi namještaj za Švedsku IKEA-u.

Dacić, vlasnik preduzeća „Standard“ iz Prnjavora, u podcastu „Nikad u minusu“ govorio je o svojim počecima, privatizaciji i saradnji sa poznatom švedskom kompanijom.

„Razvio sam biznis koncept koji je izgledao ovako: ja finansiram proizvodnju u Hrvatskoj, kasnije u BiH i Srbiji, koju finansira Švajcarska banka, savetujem ih, pomažem da nađu nove kupce, uspostavljaju kontakte, pošto, u to vreme mnogi ljudi, mnogi istaknuti ljudi, uopšte nisu govorili strane jezike“, priča Dacić.

Kako je odlučio da dođe u BiH?

Nakon što je završio jedan od projekata u Hrvatskoj, dilema je bila ulagati u Rumuniju, Srbiju ili Bosnu i Hercegovinu. Dacić priča, rumunski nije znao, Srbija je bila pod sankcijama, tako da je logičan izbor bila BiH.

„Prvi partner nam je bio UNIS iz Dervente. Od 3.000 radnika, koliko ih je radilo u UNIS-u prije rata, ostalo ih je 300, ali su radili. Njima je trebalo finansiranje, tačno ovo što ja radim“, priča Dacić.

Sagovornik CAPITALa pojašnjava da ga je ohrabrilo što su je UNIS prije rata radio rata sa Peugeotom i Citroenom, sa kojima je i on sam radio. Međutim, to nije išlo tako lako.

„Partneri sa kojim sam pokušao ostvariti saradnju su rekli da se automobilska industrija brzo razvija. Rekli su nam da su ih našli nakon rata, jer su do 1992. godine bili zadovoljni saradnjom, ali da je tada, te 1999. godine za njih voz prošao“, pojašnjava.

Foto: Capital.ba
Podaci o IKEA-i ležali u zaboravljenim registratorima

Dodaje da je tada tražio šta UNIS i dalje može da radi. U UNISU su mu pokazali neke registre i rekli da su proizvodili namještaj. U tim registrima, pronašao je da su proizvodili okvire za metalne krevete za IKEA-u. I tu počinje njegova saradnja sa ovom švedskom kompanijom.

„Kada sam počeo sarađivati sa IKEA-om, rekli su mi da su pola godine nakon Dejtonskog sporazuma poslali čovjeka koji je provjeravao šta je sa starim dobavljačima. Tražio je nove. Ja sam im predstavio koncept i to im se dopalo. Upoznali su me sa dobavljačima koje su tada imali u BiH i svi smo bili zadovoljni. „Dacomet“, moja firma, tada 2000. godine je finansirala i savjetovala sedam njihovih dobavljača“, zaključuje Dacić.

Danas, s druge strane kaže, u BiH samo „Standard“ Prnjavor kojeg je u međuvremenu privatizovao i „MS Wood“, prave namještaj za ovog velikog proizvđača.

Osim o saradnji sa IKEOM, Dacić u podcastu „Nikad u minusu“ otvoreno govori o svom životnom putu, odlasku iz Jugoslavije, obrazovanju, ulaganjima, uspješnim i propalim projektima. Priča i o dualnom obrazovanju koje  u fabrici „Standard“ u Ćupriji u Srbiji uspješno sprovodi, ali i problemima sa kojima se suočava u  BiH.

Dacić priča i o nedostatku radne snage, problemima sa uvozom, ali i krizi koja potresa drvnu industriju.

Podcast „Nikad u Minusu“ pratite na CAPITAL TV u petak u 19h.

Pratite serijal na:

The post Dacić za Capital TV: Prije 24 godine za Ikeu je radilo sedam firmi iz BiH, danas dvije appeared first on Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?