Riviera i Arizona: Sorte za proizvodnju mladog – ranog krumpira
Proizvodnja mladog krumpira je tradicionalno vezana za područje Hercegovine, ali se mladi krumpir posljednjih godina sve više proizvodi i u drugim područjima. Gomolje mladog krumpira predstavljaju mladi, još potpuno neformirani gomolji, koji brzo dostižu tržišnu veličinu. Za proizvodnju mladog krumpira koriste se rane sorte, a među njima posebno Riviera i Arizona.
Za najraniju berbu, mladi krumpir stiže u prvoj dekadi svibnja, kada na tržištu nije veliki izbor povrćarskih kultura i postiže visoku cijenu. Proizvodnju mladog krumpira prati visoka profitabilnost kao i veliki agrotehnički značaj, jer se rano uklanja s njive, nakon čega se mogu uzgajati i druge vrste (rajčica, kupusnjače, kornišoni, kukuruz šećerac, itd.), čime se doprinosi boljem iskorištavanju tla.
Uspješna proizvodnja mladog krumpira uvjetovana je primjenom standardnih agrotehničkih mjera (navodnjavanje, gnojidba organskim i mineralnim gnojivima), a poseban značaj imaju i malčiranje folijom i neposredno pokrivanje biljaka agrotekstilom. U proizvodnji ranog krumpira važnu ulogu ima izbor tla. Naime, rani krumpir zahtijeva topla, laka do srednje teška, duboka, plodna tla povoljnih fizičkih i kemijskih osobina. Rana proizvodnja se ne preporučuje na vlažnim, slabo ocjeditim, hladnim, teškim, glinovitim tlima.
Korištenjem perforirane folije i agrotkstila izbjegava se postavljanje noseće konstrukcije, a pokrivanjem se omogućuje normalno održavanje vlažnosti tla (kiša ili zalijevanje). Poslije prestanka opasnosti od kasnih proljetnih mrazeva, pokrivka se skida, što je u našim uvjetima najčešće od sredine pa sve do kraja travnja. Kod uzgoja krumpira u tunelima ili plasteniku moguća je (za oko 30 dana) ranija proizvodnja mladog krumpira, jer može ranije da se obradi tlo ali i obavi sadnja. Kod uzgoja u plastenicima krumpir se sadi i siječnju, a kod uzgoja u tunelima krajem siječnja ili početkom veljače.
Posebne sorte krumpira za ranu proizvodnju!
Za proizvodnju mladog krumpira uglavnom se koriste vrlo rane i rane sorte kratke vegetacije. Obavezno se provodi naklijavanje gomolja kako bi se ostvario što manji broj klica, jer se tako dobije samo jedna glavna stabljika koja ima svega nekoliko gomolja. Time usjev krumpira prije dođe u tehnološku zrelost za iskapanje mladog krumpira.
Dobro je poznato da fiziološki starije sjeme ima kraću vegetaciju u usporedbi s fiziološki mladim sjemenom. Nažalost, fiziološki starije sjeme u pravilu ima i više klice, što nam nije poželjna osobina u proizvodnji mladog krumpira. Stoga se za proizvodnju mladog krumpira često koristi sitna kalibraža (28-35 mm) jer takva frakcija ostvaruje manji broj stabljika.
Mladi krumpir iskapamo u tehnološkoj zrelosti dok je cima još zelena odnosno čim gomolji dosegnu tržišnu veličinu. Pokožica mu je tanka i nježna pa se zato lako skida, a veličina gomolja kreće se od oko 30 mm do 80 mm. Sam datum vađenja mladog krumpira proizvođač određuje prema vlastitoj potrebi ili ako je za prodaju očekivanoj cijeni i potražnji na tržištu.
Pri ranijoj berbi dobije se manji prinos mladih gomolja, ali u pravilu ostvaruje veća tržišna cijena. Nasuprot tome, kasnije iskapanje mladog krumpira rodi nešto višim urodom gomolja veće krupnoće, ali najčešće uz niže prodajne cijene. Pod proizvodnjom mladog krumpira najčešće podrazumijevamo vrlo rani proljetni uzgoj iz kojeg na tržište gomolji dolaze tijekom svibnja i lipnja pa sve do kraja srpnja. Međutim, tehnološki postupak proizvodnje mladog krumpira moguć je i nakon tog razdoblja pa je tako, primjerice, moguća i ljetna sadnja.
Izbor sorti za proizvodnju mladog krumpira
Za proizvodnju mladog krumpira uglavnom se koriste vrlo rane i rane sorte kratke vegetacije. Obavezno se provodi naklijavanje gomolja de se ostvari što manji broj klica jer se tako dobije samo jedna glavna stabljika koja ima svega nekoliko gomolja. Od sorti koje se najčešće koriste za proizvodnju mladog krumpira najveći značaj imaju Riviera i Arizona od žutih, te Esme od crvenih. Osim njih, za proizvodnju mladog krumpira može se koristiti i sorta Paradiso.
Puno više informacija o proizvodnji mladog krumpira, potrebnoj agrotehnici i izboru sorti saznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.