Novi val poskupljenja u BiH, veće cijene velikog dijela proizvoda i usluga

Novi val poskupljenja u BiH, veće cijene velikog dijela proizvoda i usluga

Link na izvornu vijest

Početak godine u BiH donio je već viđeni scenarij – rast cijena osnovnih namirnica. U usporedbi s prošlom godinom, cijene mnogih namirnica u EU su pale, dok je u BiH situacija obrnuta. Pitanje je koliko su te promjene opravdane i tko će preuzeti odgovornost za rast životnih troškova. S obzirom na trenutačna kretanja na globalnim tržištima i domaćem tržištu, daljnji rast cijena je izvjestan. Bez konkretnih sustavnih rješenja, čini se da će građani BiH i dalje nositi najveći teret promjena na tržištu – piše Večernji list.

Unatoč službenoj statistici o značajnom padu inflacije, građani tvrde suprotno. – Prvog radnog dana u ovoj godini otišao sam rano u supermarket po nekoliko namirnica. Kad sam došao na blagajnu, trgovkinja je prokomentirala s kolegicom: – Što je ovo, jutros su nove, veće cijene svega. Dakle i u novoj godini nastavljamo istim tempom – komentar je građanina Mostara.

Poskupjelo je gotovo sve, a ono što najviše opterećuje građane je poskupljenje hrane. Od 1. siječnja građani RS-a više plaćaju struju, a poskupljenje električne energije pokrenulo je lavinu drugih poskupljenja, kako opravdanih tako i neopravdanih. Prema najavama mlinara, cijene brašna mogle bi u ovoj godini biti veće i za 10%, a poskupljenje opravdavaju povećanjem minimalca i poskupljenjem struje, kao i rastom cijene pšenice na burzama. A mnogi proizvođači već su podigli cijene kruha. Prema najavama, Klasov polubijeli kruh od 400 grama ide s 1,70 KM na 2 KM. I to nije jedini slučaj.

Ranije najavljeno poskupljenje kave uskoro se može i očekivati. Na pojedinim uslužnim uređajima za tople napitke u Banjoj Luci naznačeno je da je od 1. siječnja došlo do poskupljenja. – Želimo vas obavijestiti da će uslijed globalnih tržišnih kretanja i povećanja cijena sirovina doći do korekcije cijena toplih napitaka – stoji u obavijesti.

Također, svi oni koji idu u teretanu u Banjoj Luci, od Nove godine plaćaju skuplju članarinu. Iznos članarine povećan je za 10 KM i odnosi se na sve kategorije članova. – Razlog za ovu odluku leži u porastu troškova održavanja objekata, nabave opreme i pružanja kvalitetnih usluga koje članovi svakodnevno koriste – kažu iz fitness-centra.

Rastu i cijene goriva, a pojedine lokalne zajednice već su povećale cijene grijanja i komunalnih usluga. Rast cijena ovih je dana primjetan i na tržnicama. – Roba iz uvoza je poskupjela. Nekad smo prodavali papriku po 4-5 KM, a sad je 5,50 KM u nabavi – priča trgovkinja. I cijene voća i povrća su visoke. Kilogram oraha je 20 KM, kruški 4-5 KM, naranči 4 KM, mandarina 3-4 KM.

Skuplji frizeri, automehaničari

Žana Arsić, predsjednica Zanatsko-poduzetničke komore regije Banja Luka, kazala je ranije da će cijene frizerskih usluga najvjerojatnije biti povećane za oko 10%. – Cijene će sigurno korigirati i automehaničari, vulkanizeri, vlasnici autopraonica i ostali pružatelji usluga. To je jedini način da opstanu – rekla je Arsić. – Može se očekivati i rast cijena struje za gospodarstvo, a samim time i rast ostalih cijena. Ono što je posebno problematično za veliki broj građana su visoke cijene povrća i voća te mesa, na što ne bi trebalo biti utjecaja iz inozemstva ili uvoza, ali je jednostavno trend takav da, kad cijene svega rastu, onda rastu i cijene proizvoda i usluga i za koje nema opravdanja – kaže Admir Arnautović, predsjednik Udruge kluba potrošača središnje Bosne Travnik.

The post Novi val poskupljenja u BiH, veće cijene velikog dijela proizvoda i usluga appeared first on Brotnjo.info | Čitluk – Međugorje – Hercegovina.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?