U FBiH se nadaju akontativnom usklađivanju mirovina

U FBiH se nadaju akontativnom usklađivanju mirovina

Link na izvornu vijest

Mustafa Trakić nedavno je za medije naveo kako ne zna u kojem bi postotku moglo ići akontativno povećanje mirovina, ali da se, prema nekim neslužbenim informacijama, spominje 4,6 posto

Uz to što se ulaskom u 2025. godinu mijenjaju uvjeti za one koji žele u mirovinu, odnosno u skladu sa Zakonom o MIO FBiH, prag za ostvarenje prijevremene mirovine povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu, u ovoj godini očekuje se i promjena iznosa mirovina.

Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a žene koje žele iskoristiti pravo na iznimnu prijevremenu starosnu mirovinu u FBiH u trenutku predavanja prijave za mirovinu trebaju imati 59 godina života i 34 godine staža osiguranja.

Usklađivanje u Federaciji

Budući da je posljednjih godina praksa Vlade Federacije BiH bila akontativno usklađivanje mirovina, umirovljenici se nadaju kako bi se ona mogla nastaviti i ove godine. Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruga umirovljenika FBiH, nedavno je za medije naveo kako ne zna u kojem bi postotku moglo ići akontativno povećanje mirovina, ali da se prema nekim neslužbenim informacijama spominje 4,6 posto.

U tom bi slučaju najniža mirovina iznosila 599,30 KM. Međutim, uvjet za akontativno usklađivanje mirovina je usvajanje proračuna Federacije BiH za 2025. godinu. Ako dođe do ove vrste usklađivanja te se s isplatom uvećanih mirovina počne već od veljače ove godine, u travnju se ponovno očekuje redovito usklađivanje.

Naime, u skladu sa Zakonom o MIO, mirovine u Federaciji BiH usklađuju se 15. travnja svake godine, tako da se usklađivanje vrši u visini zbroja 50% postotka porasta potrošačkih cijena i 50% postotka porasta bruto domaćeg proizvoda u Federaciji u prethodnoj godini. Iz Udruge umirovljenika od Vlade Federacije BiH traže izmjenu zakona u smislu da se mirovine u Federaciji BiH ubuduće ne usklađuju prema rastu BDP-a i indeksu potrošačkih cijena, već prema prosječnoj plaći u Federaciji i potrošačkoj košarici, kao u zemljama regije.

Propisi u RS-u

Trenutačno najniža mirovina u Federaciji iznosi 573 KM, a prima je više od 180.000 umirovljenika, zajamčena je 684 KM, a najviša 2867 KM. Prema podacima Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, na mjesečnoj razini isplaćuje se više od 450.000 mirovina, što iznosi više od 280 milijuna KM.

Inače, zbog drugačijih propisa u Republici Srpskoj redovito usklađivanje vrši se već početkom godine, a one bi, prema ranijim najavama iz Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, trebale biti uvećane između 5,5 i 5,7 posto.

– Prema tim statističkim podacima u devet mjeseci ove godine i formuli koja se koristi, rast mirovina u idućoj godini trebao bi iznositi 5,5 i 5,7 posto imajući u vidu činjenicu da su prosječne plaće rasle 9,6 posto, a stopa inflacije 1,8 posto. Zbroj po pola postotaka od toga daje 5,7 posto – rekao je još u studenom ravnatelj Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske Mladen Milić. Redovito godišnje usklađivanje mirovina u prošloj godini u ovom bh. entitetu iznosilo je 9,25 posto.

Uz to povećanje, tijekom prošle godine prosječna mirovina isplaćena u ovom bh. entitetu iznosila je 594,40 KM i činila 41,86 posto prosječne plaće u Republici Srpskoj, a iznos najniže mirovine za staž od 40 i više godina bio je 601,35 KM, što je činilo 42,35 posto prosječne plaće u Republici Srpskoj.

Za puni staž osiguranja od 40 godina prosječna mirovina za prosinac iznosila je 889,28 KM, što čini 62,63 posto od prosječne plaće u Republici Srpskoj. Iznos najviše mirovine za prosinac 2024. godine u Republici Srpskoj bio je 3228,64 KM.

www.abcportal.info

The post U FBiH se nadaju akontativnom usklađivanju mirovina first appeared on ABCportal.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?