U FBiH se nadaju akontativnom usklađivanju mirovina
Mustafa Trakić nedavno je za medije naveo kako ne zna u kojem bi postotku moglo ići akontativno povećanje mirovina, ali da se, prema nekim neslužbenim informacijama, spominje 4,6 posto
Uz to što se ulaskom u 2025. godinu mijenjaju uvjeti za one koji žele u mirovinu, odnosno u skladu sa Zakonom o MIO FBiH, prag za ostvarenje prijevremene mirovine povećava se za šest mjeseci u odnosu na prošlu godinu, u ovoj godini očekuje se i promjena iznosa mirovina.
Tako muškarci koji žele u prijevremenu mirovinu do kraja ove godine trebaju imati napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a žene koje žele iskoristiti pravo na iznimnu prijevremenu starosnu mirovinu u FBiH u trenutku predavanja prijave za mirovinu trebaju imati 59 godina života i 34 godine staža osiguranja.
Usklađivanje u Federaciji
Budući da je posljednjih godina praksa Vlade Federacije BiH bila akontativno usklađivanje mirovina, umirovljenici se nadaju kako bi se ona mogla nastaviti i ove godine. Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruga umirovljenika FBiH, nedavno je za medije naveo kako ne zna u kojem bi postotku moglo ići akontativno povećanje mirovina, ali da se prema nekim neslužbenim informacijama spominje 4,6 posto.
U tom bi slučaju najniža mirovina iznosila 599,30 KM. Međutim, uvjet za akontativno usklađivanje mirovina je usvajanje proračuna Federacije BiH za 2025. godinu. Ako dođe do ove vrste usklađivanja te se s isplatom uvećanih mirovina počne već od veljače ove godine, u travnju se ponovno očekuje redovito usklađivanje.
Naime, u skladu sa Zakonom o MIO, mirovine u Federaciji BiH usklađuju se 15. travnja svake godine, tako da se usklađivanje vrši u visini zbroja 50% postotka porasta potrošačkih cijena i 50% postotka porasta bruto domaćeg proizvoda u Federaciji u prethodnoj godini. Iz Udruge umirovljenika od Vlade Federacije BiH traže izmjenu zakona u smislu da se mirovine u Federaciji BiH ubuduće ne usklađuju prema rastu BDP-a i indeksu potrošačkih cijena, već prema prosječnoj plaći u Federaciji i potrošačkoj košarici, kao u zemljama regije.
Propisi u RS-u
Inače, zbog drugačijih propisa u Republici Srpskoj redovito usklađivanje vrši se već početkom godine, a one bi, prema ranijim najavama iz Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, trebale biti uvećane između 5,5 i 5,7 posto.
– Prema tim statističkim podacima u devet mjeseci ove godine i formuli koja se koristi, rast mirovina u idućoj godini trebao bi iznositi 5,5 i 5,7 posto imajući u vidu činjenicu da su prosječne plaće rasle 9,6 posto, a stopa inflacije 1,8 posto. Zbroj po pola postotaka od toga daje 5,7 posto – rekao je još u studenom ravnatelj Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske Mladen Milić. Redovito godišnje usklađivanje mirovina u prošloj godini u ovom bh. entitetu iznosilo je 9,25 posto.
Uz to povećanje, tijekom prošle godine prosječna mirovina isplaćena u ovom bh. entitetu iznosila je 594,40 KM i činila 41,86 posto prosječne plaće u Republici Srpskoj, a iznos najniže mirovine za staž od 40 i više godina bio je 601,35 KM, što je činilo 42,35 posto prosječne plaće u Republici Srpskoj.
Za puni staž osiguranja od 40 godina prosječna mirovina za prosinac iznosila je 889,28 KM, što čini 62,63 posto od prosječne plaće u Republici Srpskoj. Iznos najviše mirovine za prosinac 2024. godine u Republici Srpskoj bio je 3228,64 KM.
www.abcportal.info
The post U FBiH se nadaju akontativnom usklađivanju mirovina first appeared on ABCportal.info.