Međutim, nije taj spoj samo važan za ovo selo, nego je on jako bitan i za susjednu Imotsku krajinu te Hercegovinu, posebno općinu Grude (BiH).
Izgradnjom mreže cesta i prekategorizacijom pojedinih graničnih prijelaza, brojni vozači skratili bi muke vozeći se prilično zahtjevnom cestom od Kamen mosta do Zagvozda, ali i izbjegli velike gužve tijekom ljetnih mjeseci kako bi došli do autoceste.
Matko Bašić, predjednik Mjesnog odbora Rašćane godinama osluškuje vijesti u vezi ovog projekta, šalje mailove, raspituje se kadd će konačno krenuti radovi?
– Što bi realizacija ovog projekt značila za Rašćane i okolicu? Sad imamo jako lošu cestu D62 ili staru Napoleonovu cestu do Zagvozda, do tunela i ulaza na autocestu u Zagvozdu treba nam pola sata vožnje, a ovako bi izgradnjom tog spoja bili tu za deset minuta.
Osim toga, puno bi to značilo za ovdašnji seoski turizam, koji ima veliki potencijal. Rašćane danas imaju 15 kuća za odmor s bazenima, zatim vile, stare kamene kuće s 3 ili 4 zvjezdice. Praktički smo ostali neko “slijepo crijevo”, što se tiče autoceste, a prolazi nam kroz selo – kaže nam Bašić i dodaje kako su zaseoci Knezovići, Sokoli, Kovačevići, Polizi, Zavodac, Gradina i Nuići i dalje bez vodovoda.
Budući da je voda dovedena do odmorišta Rašćane, tražili bi, nastavlja Bašić, u dogovoru s Hrvatskim vodama i HAC-om prilikom izgradnje čvorišta da nekako spoje i te zaseoke na pitku vodu.
Što je “zapelo” s ovim projektom i u kojoj je on fazi, pokušali smo saznati odgovore u ovoj državnoj tvrtki sa sjedištem u Zagrebu.
– Za čvor Rašćane ishođena je lokacijska dozvola, te je u tijeku izrada glavnih projekata. S obzirom na to da čvor na autocesti treba spojiti s javnom cestom, Hrvatske autoceste su ugovorile i usluge za izradu projektne dokumentacije i provođenje upravnih postupaka za izgradnju spojne ceste od čvora Rašćane na autocesti A1 do LC 67181.
Za spojnu cestu izrađeno je idejno rješenje, te je predan zahtjev za Mišljenje u skladu s uredbom o procjeni utjecaja zahvata na okoliš o obvezi provedbe dodatnog postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš i prethodne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu.
Izgradnjom čvora Rašćane autocesta A1 Zagreb-Split-Dubrovnik će se bolje povezati s mrežom lokalnih prometnica iz područja okolnih mjesta, te se ujedno stvaraju i preduvjeti za razvoj šireg područja – navode u HAC-u, no u daljnjem dijelu svog odgovora ne otkrivaju kad će bageri stići i početi kopati.
– U ovoj fazi izrade projektne dokumentacije vrijednost projekta procjenjujemo na osam milijuna eura, što će znatno ovisiti o potrebnim radovima na spojnoj cesti. Početak radova planira se po ishođenju potrebnih građevinskih dozvola, što je u ovome trenutku teško predvidjeti kada će biti s obzirom na dugotrajnost potrebnih upravnih postupka.
Isto tako, želimo istaknuti da je planirani čvor Rašćane uvršten tek u III. Izmjene i dopune prostornog plana Splitsko-dalmatinske županije, koji je donesen krajem 2021. godine te da prije donošenja plana nije bilo moguće pokrenuti upravne postupke za potrebe ishođenja dozvola, budući da prethodno čvor nije bio predviđen prostorno-planskom dokumentacijom – zaključili su u državnoj tvrtki koja drži “sukno i škare” za ovaj projekt.