POSIPANJE PEPELOM: Ademović povukao glasanje o danu grada Sarajeva

POSIPANJE PEPELOM: Ademović povukao glasanje o danu grada Sarajeva

Link na izvornu vijest

No, to ne znači da ova tema neće ubrzo ponovo na dnevni red. Iz GV tvrde da je odluka povučena jer Ademović nije imao većinu

Piše: S.K.

Odluka o tome da se 1. februar proglasi danom osnivanja Sarajeva nije danas razmatrana jer ju je s dnevnog reda povukao predlagač predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović.

Prema izvorima iz Gradskog vijeća Ademović je ovu odluku donio jer je ustanovio da nema većinu.

Inače, prethodnih dana vođene su u javnosti na momente i žestoke rasprave o tome treba li 1. februar proglasiti danom osnivanja Sarajeva.

Umanjivanje 6. aprila

Grupa građana i građanki, među kojima su akademici, intelektualci, pravnici, novinari, profesori, umjetnici uputili su u petak otvoreno pismo Ademoviću.

Oni smatraju da se progašenjem dana osnivanja Sarajeva želi umanjiti značaj Dana grada, koji se historijski i simbolički decenijama obilježava 6. aprila.

Smatramo da je Prijedlog odluke potpisan od predsjednika Gradskog vijeća, kojim bi se utvrdio 1. februar kao datum obilježavanja Dana osnivanja Sarajeva historijski pogrešan i netačan. Taj datum ni na koji način ne odražava identitet današnjeg Sarajeva koje baštini predosmansku historiju i tradiciju, jednako kao i osmansku i postosmansku, austrijsku, socijalističku i postsocijalističku. Zato je uvođenje 1. februara, kao datuma osnivanja Sarajeva, neprihvatiljivo i za posljedicu ima dodatne podjele naših sugrađana – navedeno je u otvorenom pismu.

Oni su pokrenuli i peticiju, koju je potpisalo više od 400 građana i građanki.

Za i protiv

Gradskom vijeću stiglo je i pismo u kojem se daje podrška inicijativi, koja je, kako je istaknuto, rezultat stručnog elaborata historičara koji su analizirali vakufnamu Isa-bega Ishakovića i historijski proces osnivanja Sarajeva u 15. stoljeću.

Oni su tvrdili da bi proglašenje 1. februara kao dana osnivanja Sarajeva predstavljalo “značajan korak u afirmaciji i valorizaciji historijske baštine našeg glavnog grada”.

Historiografska istraživanja potvrđuju da je Isa-beg Ishaković, utemeljitelj Sarajeva, 1462. godine legalizirao vakufnamu kojom je formalizovao osnivanje urbanog jezgra budućeg Sarajeva – naveli su.

Žustra rasprava

No, vijećnicima to nije bio valjan argument, pa su nakon žustre rasprave odlučili da se ova tačka dnevnog reda odloži.

Ademović je danas kazao da je ova ideja potiče još iz 60-ih godina prošlog vijekai da se intezivno o tome raspravlja godinama. Dodao je da “jedan datum ne može umanjiti drugi”. Namjera je, tvrdi on, između ostalog, ukazati i turistima na ovaj datum te da cilj nije bio mijenjanje datuma grada.

Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić iznio je drugačije mišljenje:

Dodavanje još jednog datuma bi moglo umanjiti šesti april. Moj prijedlog je da se uspostavi dan historije Sarajeva – istakao je Puharić.

Neki od vjećnika istaknuli su kako je i u mandatu bivšeg gradonačelnika Abdulaha Skake ista inicijativa bila u opticaju, ali i činjenicu da se povjesničari i istraživači ni istraživači nisu mogli saglasiti o mišljenju da je baš datum koji je predložen relevantan.

The post POSIPANJE PEPELOM: Ademović povukao glasanje o danu grada Sarajeva appeared first on Interview.ba.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?