Mujanić: Gubimo šest miliona KM prihoda zbog neradne nedjelje

Mujanić: Gubimo šest miliona KM prihoda zbog neradne nedjelje

Link na izvornu vijest

  • Za minimalnu platu može se kupiti 25kg najkvalitetnije teletine
  • Evropska ponuda diktira cijene mesa u BiH

SARAJEVO – Od uvođenja neradne nedjelje Mesna industrija „Mujanić“ gubi 20 odsto prometa mjesečno, kazao je vlasnik ove firme Fuad Mujanić gostujući u podcastu „Nikad u minusu“.

Mujanić upozorava da neradna nedjelja mesnicama donosi brojne probleme, poput kaliranja mesa, gubljenja na kvalitetu, ali prije svega da se promet u mesarama dominantno odvija petkom i u danima vikenda.

U razgovoru za CAPITAL Mujanić pojašnjava odakle dolazi meso u Bosnu i Hercegovinu, da li na tržištu ima zaleđenog mesa koje je štetno za ljudsku upotrebu i da li ga možemo prepoznati.

Cijeli razgovor možete pogledati sutra od 19h na youtube CAPITAL-a.

„Neradna nedelja se pretvorila da ti od 12 mjeseci ne radiš dva mjeseca. Na naš promet od oko 30 miliona KM to je šest miliona godišnje“, kaže naš sagovornik.

Foto: CAPITAL
Jeo sam hranu za pse, nije slana

On dodaje da meso u mesnicama može da stoji najviše 72 sata te da prekid poslovanja od 24 sata predstavlja problem. Zbog toga se dobar dio te robe mora vratiti u mesaru, od čega, Mujanići prave hranu za pse. Dnevno proizvedu u prosjeku oko tonu i po hrane za kućne ljubimce.

„Ja tu robu ne mogu da bacim i ta roba ide u preradu za kućne ljubimce. Imamo proizvodnju za kućne ljubime. Ja sam je jeo. Sigurno je kvalitetna, samo je malo neslana. Ona je u prodaji tri KM. Više potrošimo za proizvodnju, sreća pa smo ugradili solarne panele, pa štedimo na energiji“, rekao je Mujanić.

Poseban problem je kaliranje mesa, prosjek koji je propisan Federalnom kancelarijom za veterinarstvo je 1,8 odsto, a Mujanić tvrdi da ide do dva procenta. Tako da na 1000kg, dnevno gube 20kg mesa koje u prosjeku košta 20 KM, kaže Mujanić.

Teleći šol košta 37 KM, cijena bifteka opala

Pitali smo ga i za trenutne cijene u mesnicama, kakve su navike kupaca, šta je najskuplje.

„Koljenica je 13 KM. Teletina sa kostima između 19 i 20 KM. Šnicla je od 30 do 32 KM, teleći šol 37 KM. Kad smo kod šola, kada ga samog kupujemo u Evropi on dođe 36 KM, dosegao je maksimum, mi ga prodajemo za 37 KM. Tu je marža tri odsto, a poslovanje mene košta 12 odsto, dakle mi smo na gubitku“, kaže ovaj mesar, dodajući da su neke cijene i pale, poptu cijene bifteka.

Na pitanje da li se mogu ograničiti cijene mesa u prodaji, kaže teško, jer raste cijena na evropskom tržištu odakle stiže većina mesa u BiH. On dodaje da se na godišnjem nivou na domaćem tržištu proda mesa dovoljno za jedan mjesec prehrane stanovnika, dok se ostatak uvozi. Uglavnom se radi, kaže, o svježem mesu, te manjem procentu žive stoke.

„Veoma teško se cijene mogu zamrznuti. Ali ako dižeš cijene možes zaustaviti prodaju. A, zalede cijene, ja samo ukinem taj artikal i šta ćeš zalediti, nema ga nikako? Navodio sam primjer goveđi biftek koji se prodavao za 60 KM sada je 38 KM“, pojašnajva naš sagovornik.

Na konstataciju da se za dosadašnju minimalnu platu u FBiH koja je iznosila 650 KM moglo kupiti 15-ak kilograma najkvalitetnije teletine, Mujanić kaže da to nije normalno.

„Ako pitate mene gdje će biti normalno? Čovjek mora minimalno da pojede 400 grama mesa dnevno, da bi organizam funkcionisao“, rekao je.

Mujanić u podcastu „Nikad u minusu“ otvoreno govori koliko meso može biti zaleđeno, šta će se dogoditi sa tržištem u Bosni i Hercegovini ako se otvori uvoz iz zemalja Latinske Amerike, poput Paragvaja, ali i daje korisne savjete koliko dugo koristiti kupljeno meso, te kako sačuvati višak kupljenog mesa u frižideru.

Razgovor sa Fuadom Mujanićem, pratite na ovom linku, sutra od 19h.

Serijal pratite na:

 

The post Mujanić: Gubimo šest miliona KM prihoda zbog neradne nedjelje appeared first on Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?