Poslodavci u FBiH moraju zaposliti osobu s invaliditetom na svakih 18 radnika

Poslodavci u FBiH moraju zaposliti osobu s invaliditetom na svakih 18 radnika

Link na izvornu vijest

Poslodavci u FBiH moraju zaposliti osobu s invaliditetom na svakih 18 radnika

Poslodavci koji do kraja 2025. godine na svakih 18, a do kraja 2026. godine na svakih 19 djelatnika ne budu imali zaposlenu jednu osobu s invaliditetom bit će obvezni mjesečno pri isplati plaća obračunati i uplatiti u Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom poseban doprinos za zapošljavanje osoba s invaliditetom u novčanom iznosu u visini od 25% prosječne neto plaće u Federaciji prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku, i to za svaku osobu s invaliditetom koju su bili dužni zaposliti, navodi se u nacrtu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom koji je poslan u parlamentarnu proceduru te bi se o njemu trebalo raspravljati na idućoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

Obveza plaćanja

U slučaju da poslodavac ne postupi u skladu sa zakonom, odnosno ne uplati navedeni iznos za poseban doprinos, slijedi mu kazna u visini od 5000 do 15.000 KM.

Nadalje stoji da poslodavac koji zapošljava osobu s najmanje 90% invaliditeta u pogledu obveze zapošljavanja smatra se kao da je zaposlio dvije osobe s invaliditetom. Kontrolu obračuna i uplate posebnog doprinosa za zapošljavanje osoba s invaliditetom vrši Porezna uprava Federacije BiH, a poseban doprinos obračunava se i dospijeva na naplatu posljednjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec. Na obvezu plaćanja posebnog doprinosa i obvezu plaćanja zatezne kamate u slučaju njegova neplaćanja u propisanom roku zastaru prava na obračun posebnog doprinosa te zastaru prava na naplatu posebnog doprinosa, primjenjuju se posebni propisi kojima se uređuju doprinosi za obvezna osiguranja, kao i opći porezni propisi te provedbeni propisi doneseni na osnovi njih ako ovim zakonom nije drugačije propisano, navodi se u ovom zakonskom rješenju.

Prednost pri zapošljavanju

Također, njegovom stupanjem na snagu osobe s invaliditetom će imati prednost pri zapošljavanju kod poslodavaca u okviru javnog sektora ako, uz opće, ispunjavaju i posebne uvjete za radno mjesto.

Prednost pri zapošljavanju osobe s invaliditetom ostvaruju pod jednakim uvjetima, odnosno ako u okviru procedure za prijam u radni odnos ostvare isti broj bodova kao druga osoba kod koje nije utvrđen invaliditet. Da bi ostvarila pravo na prednost pri zapošljavanju, osoba s invaliditetom dužna je uz prijavu na natječaj za prijam u radni odnos pozvati se na to pravo te, uz dokaze predviđene natječajem, priložiti i dokaz o utvrđenom statusu osobe s invaliditetom u smislu ovog zakona – stoji u zakonu. U slučaju kada dvije ili više osoba ostvaruju pravo na prednost pri zapošljavanju prema ovom zakonu, poslodavac samostalno donosi odluku o izboru kandidata, uzimajući u obzir potrebe posla te interes i motivaciju kandidata.

Ako nadležna inspekcija utvrdi da je zaključivanjem ugovora o radu nakon okončane natječajne procedure povrijeđeno pravo na prednost pri zapošljavanju osoba s invaliditetom, rješenjem će utvrditi povredu prava prednosti pri zapošljavanju, a izvršno rješenjem kojim je utvrđena povreda prava prednosti pri zapošljavanju predstavlja osnovu za prestanak ugovora o radu, čijim je zaključivanjem to pravo povrijeđeno.

Važno je naglasiti kako će poslodavac, kao i pravni subjekti koji budu zapošljavali osobe s invaliditetom pod posebnim uvjetima, imati pravo na porezne i carinske olakšice utvrđene poreznim i carinskim propisima, kao i stimulans predviđen ugovorom o zapošljavanju osoba s invaliditetom zaključenim s Fondom, Službom za zapošljavanje, Federalnim zavodom za mirovinsko i invalidsko osiguranje, nadležnom službom socijalne zaštite, jedinicom lokalne uprave ili s drugim poslodavcem (nositeljem osiguranja zapošljavanja).

Objava Poslodavci u FBiH moraju zaposliti osobu s invaliditetom na svakih 18 radnika pojavila se prvi puta na Posušje.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?