
Po preliminarnim procjenama štete od poplava u Sanskom Mostu oko 2,2 miliona maraka
Žitelje BiH, ali i drugih zemalja okruženja koje nisu punopravne članice Europske unije, od kraja ove godine očekuje početak procesa značajnih promjena koje će se reflektirati na način i dinamiku prelaska granice s nekom od država članica Unije, piše Večernji list.
Riječ je o dvama sustavima kojima EU podiže razinu sigurnosti, ali i uvodi nove tehnologije, učinkovitije i brže postupke granične kontrole, manje birokracije te u konačnici bolji postupak upravljanja granicama, ali i migracijama.
Dugo najavljivani novi elektronički sustav ulaska i izlaska iz Europske unije (EES), a koji će u prošlost poslati pečatiranje putovnica, uz uvođenje biometrijskih podataka, odnosno skeniranje, zaživjet će postupno, što je i razumljivo s obzirom na to da donosi značajnu promjenu na vanjskim granicama EU-a, što sa sobom traži i određeno razdoblje prilagodbe.

Ministri unutarnjih poslova država članica Europske unije su početkom ožujka postigli dogovor oko uredbe koja će tretirati postupno uvođenje elektroničkog sustava za registraciju ulazaka i izlazaka iz EU-a, na temelju kojeg će voditi pregovore s Europskim parlamentom o konačnom tekstu zakona, kako je tada navela Hina. Do dogovora oko konačnog teksta uredbe moglo bi doći najesen ove godine te bi upravo tada i krenula postupna primjena novog sustava. Hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović tada je iznio i procjenu kako bi puna primjena sustava EES mogla početi možda tek 2027.
A što ovaj sustav donosi? Ukratko, riječ je o značajno modernijem sustavu koji će ojačati sposobnosti Europske unije da se suočava s izazovima te poboljšati granične provjere, a u konačnici i sigurnost. Iz Izaslanstva EU-a u BiH nedavno su nam objasnili kako će sustav ulaska/izlaska (EES) biti automatizirani informatički sustav za registraciju državljana zemalja izvan EU-a, prilikom putovanja u svrhu kraćeg boravka, svaki put kada prijeđu vanjske granice bilo koje od 29 europskih zemalja koje koriste ovaj sustav. Za potrebe EES-a “državljanin zemlje izvan EU” znači putnik koji nema državljanstvo bilo koje zemlje Europske unije ni državljanstvo Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kratki boravak” znači boravak u trajanju do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana, a razdoblje se računa kao jedno za sve europske zemlje koje koriste EES.
Uvođenjem tehnologije EES će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU i postupno unaprijediti iskustvo za putnike prilikom ulaska u schengenski prostor. Unaprijeđene granične provjere, korištenje elektroničkih evidencija i biometrijskih podataka povećat će sigurnost. Osim toga, prikupljanje biometrijskih podataka doprinijet će borbi protiv krađa identiteta.
Iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske nedavno su za Večernji list naveli kako je sustav Entry/Exit (EES) tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu.
Objasnili su i kako je Entry/Exit sustav testiran na graničnim prijelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene. Policijski službenici za graničnu kontrolu prošli su detaljnu obuku o korištenju sustava, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka. Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovisi o koordiniranoj odluci na razini Europske unije.
-Zaključno vas obavještavamo kako će provedba ovog sustava na svim vanjskim granicama Europske unije, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka. Sustav se ne primjenjuje prema državljanima trećih zemalja ako imaju i državljanstvo države članice EU-a – naveli su pritom.
S druge strane, žitelje BiH, kao i drugih zemalja koje nisu članice EU-a, od kraja 2026. očekuje još jedna promjena na granici sa zemljama Europske unije. Riječ je o sustavu ETIAS koji će od državljana zemalja izvan EU tražiti pribavljanje odobrenja koje će imati rok trajanja od tri godine. Sustav ne uvodi ponovno obveze slične viznom režimu te će putnici iz zemalja koje uživaju bezvizni režim prilikom putovanja u EU, uključujući putnike iz Bosne i Hercegovine, i dalje tako putovati. Državljani zemalja izvan Europske unije, kojima nije potrebna viza za putovanje u schengensku zonu, morat će podnijeti zahtjev za odobrenje prije putovanja kroz jednostavnu proceduru putem mrežne stranice ETIAS-a i/ili aplikacije za mobilne uređaje te će morati platiti naknadu od 7 eura. Prijava i plaćanje bit će moguće isključivo online, a za sada nije predviđena mogućnost prijave ili plaćanja osobno. Međutim, osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina bit će oslobođene ovog plaćanja. Nakon dobivanja, odobrenje ETIAS vrijedi tri godine ili do isteka roka važenja putne isprave.