Nakon krizme – noćni klubovi i alkohol? Roditelji zabrinuti zbog “after-krizma” partyja

Nakon krizme – noćni klubovi i alkohol? Roditelji zabrinuti zbog “after-krizma” partyja

Link na izvornu vijest

Nakon krizme – noćni klubovi i alkohol? Roditelji zabrinuti zbog “after-krizma” partyja

Sezona svetih potvrda – krizmi – u mnogim obiteljima predstavlja važan duhovni trenutak. No, uz slavlje u krugu obitelji i župne zajednice, već godinama se razvija i druga, manje svečana tradicija: tzv. “after-krizma partyji”. Zabave koje nerijetko uključuju noćne klubove, maloljetnike i konzumaciju alkohola, sve češće zabrinjavaju roditelje.

Jedan zabrinuti otac podijelio je svoje iskustvo: njegova kći rezervirala je stol za “after-krizmu” preko online platforme, a ulaznice su koštale 30 eura. Detalji o događaju bili su nepoznati – lokacija se ne zna, satnica nije objavljena, a među djecom kruže glasine da je mjesto zabave iznenađenje. Roditelji se pitaju: tko je odgovoran, je li alkohol obvezan i mogu li inspekcije provjeriti što se događa u tim klubovima?

Klubovi: “Nismo organizatori”

Iz klubova koji se spominju u kontekstu organizacije događaja, jasno poručuju: nisu uključeni u organizaciju te da nije odobreno održavanje partyja u njihovim prostorijama. Dodaju kako je klub trenutačno zatvoren radi preuređenja te da će se otvaranje i svi budući događaji oglašavati isključivo putem službenih kanala.

Napominju i da je ulaz dopušten isključivo punoljetnim osobama, a alkohol se ne poslužuje maloljetnicima. No, mnogi roditelji i dalje sumnjaju u učinkovitu provedbu tih pravila.

Organizatori? Djeca, stariji prijatelji, agencije…

Kako neslužbeno doznajemo, inicijatori ovakvih partyja često su sami krizmanici, ponekad uz pomoć starijih punoljetnih prijatelja, braće ili sestara. Klubovi samo iznajmljuju prostor, dok organizaciju i promociju često preuzimaju posrednici ili agencije, koje ponekad i zarađuju na ovim događajima.

U praksi to znači da nadzor nad događajima gotovo i ne postoji. Maloljetnici se snalaze – posuđuju osobne iskaznice starije braće i sestara, koriste domišljate načine da se dočepaju ulaza i alkohola.

Zakon, praksa i… roditelji

Zakonski okvir kaže da maloljetne osobe ne smiju konzumirati alkohol, a osobe mlađe od 16 godina ne smiju biti na javnim mjestima nakon 23 sata bez odrasle osobe. Međutim, u praksi je to često “mrtvo slovo na papiru”.

Roditelji se nalaze u paradoksu: s jedne strane, žele zaštititi djecu, a s druge – ne žele da njihovo dijete “iskoči iz društva” i postane predmet ismijavanja. Tako, pod pritiskom okoline, mnogi prešutno odobravaju ovakve izlaske, iako se s njima duboko ne slažu.

Psiholozi upozoravaju: normalizacija izlazaka s konzumacijom alkohola u dobi od 13 do 15 godina stvara temelj za rizična ponašanja u adolescenciji. Umjesto zrelog donošenja odluka, mladi se vode grupnim pritiskom, a odrasli nerijetko zatvaraju oči.

Crkva i tišina

Zanimljivo je da se Crkva rijetko oglašava o ovim praksama, iako se radi o proslavama koje slijede sakrament potvrde. U nekim župama svećenici otvoreno osuđuju “after-krizme” kao neprikladne, no većina ostaje suzdržana.

Alternativa postoji – ali je rijetka

Dio mladih posljednjih godina izbjegava klubove i odlučuje se za zabave u privatnim kućama, često u ruralnim dijelovima, gdje se okuplja manji broj prijatelja. No, i tu se postavlja pitanje – tko nabavlja alkohol i nadzire situaciju?

Jesmo li izgubili kontrolu?

“After-krizma partyji” nisu nova pojava – starije generacije ih pamte, ali intenzitet, dostupnost i gubitak kontrole nad sadržajem i sigurnošću nikad nisu bili izraženiji. Na kraju se sve svodi na pitanje: gdje prestaje bezbrižna proslava, a počinje ozbiljna odgovornost odraslih?

Zabrinuti roditelji, šutljive institucije i maloljetnici koji već sada znaju kako zaobići pravila – slika je to našeg vremena. Ako se ništa ne promijeni, postavlja se pitanje: u čemu je zapravo smisao krizme – u duhovnoj zrelosti, ili u još jednoj ulaznici za noćni klub?

Objava Nakon krizme – noćni klubovi i alkohol? Roditelji zabrinuti zbog “after-krizma” partyja pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?