
Kinesko tržište spas za domaće proizvođače?
BANJALUKA – Izlazak na jedno od najmnogoljudnijih tržišta na svijetu, gdje bi bili plasirani viškovi pšenice, kukuruza, voća i povrća, prije svega krompira, spasao bi ovdašnje poljoprivrednike, jer zbog prekomjernog uvoza za svoju robu teško pronalaze kupce, što dovodi do masovnijeg gašenja proizvodnje.
Istakli su to poljoprivrednici iz Srpske nakon što su o mogućnostima izvoza na zahtjevno kinesko tržište nedavno razgovarali predstavnici Spoljnotrgovinske komore BiH i delegacije Ministarstva spoljnih poslova iz Kine, koja je izrazila zainteresovanost za uvoz proizvoda sa ovog područja.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković istakao je za “Glas” da bi mogućnost izvoza u Kinu domaćim poljoprivrednicima dala vjetar u leđa da prošire proizvodnju.

“U tom slučaju morali bismo da napravimo nekakvu strategiju, jer zakon tržišta, osim što podrazumijeva kontinuitet i kvalitet, zahtjeva i kvantitet. Međutim, mi smo u situaciji kada se suočavamo sa problemom nekontrolisanog uvoza, koji je toliko srozao domaću proizvodnju kojoj treba vremena i vremena da se oporavi”, kazao je Marinković.
Dodao je da sumnja da bi poljoprivrednici iz BiH trenutno mogli količinski da odgovore na zahtjeve Kine.
“Zato je već sada potrebno razmišljati o tome da se obim domaće proizvodnje poveća u toj mjeri kako bismo i na tako zahtjevno tržište mogli da izađemo sa korektnom ponudom”, istakao je Marinković dodajući da, što se tiče kvaliteta domaćih proizvoda, tu ne bi bilo zamjerki.
Da je otvaranje novih tržišta velika šansa za domaće poljoprivrednike, saglasan je i predsjednik Udruženja povrtara RS Darko Ilić koji kaže da su proizvođači u nezavidnom položaju.
“Daleko je Kina i ne znam kako bismo izvozili tamo. Možda najviše šanse imamo za krompir, crveni luk i slične proizvode koji se mogu duži vremenski period skladištiti, dok svježa roba teško može podnijeti toliki put”, kazao je Ilić.
Dodao je da se u povrtarstvu najviše proizvede krompira, koji je na prvom mjestu i u otkupu.
“Sigurno mimo našeg tržišta možemo proizvesti značajne viškove krompira, tako da bi izvoz u Kinu mogao biti dobar za sve, kako za državu, tako i proizvođače”, rekao je Ilić.
Prema njegovim riječima, u BiH nema organizovane proizvodnje, zbog čega poljoprivrednici u sjetvu ulaze, a da ne znaju da li će svoje proizvode prodati i kome.
“Mnogo bi nam značilo kada bismo već sada krompir mogli izvoziti u Kinu, jer samo u Srpskoj trenutno ima na hiljade tona ovog proizvoda, koji niko neće, zbog čega će, po svemu sudeći, završiti u otpadu”, istakao je Ilić.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo kazao je da izlazak na svako novo tržište jača domaću proizvodnju, ali da bi se roba proizvedena na ovom području našla na kineskom tržištu, neophodno je mnogo više proizvesti.
“Sve što mi u BiH proizvedemo Peking pojede za 15 minuta, ali bez obzira na to, potrebno je raditi na uspostavljanju te saradnje, od koje bi sigurno svi imali više koristi nego štete”, kazao je Bićo.
Na sastanku predstavnika Spoljnotrgovinske komore BiH i delegacije kineskog Ministarstva spoljnih poslova naglašena je i potreba snažnije saradnje u oblasti turizma s obzirom na rastuće interesovanje kineskih turista za region. Razgovarano je, između ostalog, o razvoju zajedničkog regionalnog turističkog proizvoda koji bi dodatno privukao posjetioce iz Kine. Glas Srpske
The post Kinesko tržište spas za domaće proizvođače? appeared first on Capital.ba – Informacija je capital.