
EP HZ HB se restrukturira radi EU, zbog mrežarina veći računi za struju

U 2025. godini elektroprivrede u BiH, uključujući Elektroprivredu Hrvatske zajednice Herceg Bosne (EP HZ HB), suočit će se s jednim od najvažnijih i najzahtjevnijih izazova u svojoj povijesti – procesom restrukturiranja koji bi trebao donijeti značajne promjene u poslovanju, organizaciji, ali i tržištu električne energije, piše Zoran Krešić za Večernji list BiH.
Ova transformacija neće biti samo tehnički i poslovni izazov već i politički i socijalni jer će utjecati na cijeli energetski sektor, poslovanje tvrtki, a osobito na svakodnevni život građana BiH. Uz iskušenja s poremećajima na elektroenergetskom tržištu, najvažniji razlog za restrukturiranje je usklađivanje s regulativama Europske unije, s posebnim naglaskom na Energetsku zajednicu i zakonodavne obveze Bosne i Hercegovine koje podrazumijevaju liberalizaciju tržišta električne energije. Naime, BiH je obvezana provesti reforme koje će omogućiti konkurenciju na tržištu električne energije, razdvajanje funkcija proizvodnje, distribucije i opskrbe te uspostavu operatora distribucijskog sustava (ODS-a), koji će biti funkcijski i procesno razdvojen. Ove promjene predstavljaju zakonske obveze koje je Federacija BiH usvojila kroz zakonodavni okvir te ga više nije moguće odgoditi.
Tri faze

Do kraja godine planirane su promjene u segmentima distribucije, opskrbe i trgovine električnom energijom, kao i korporativnih servisa. Prvi dio restrukturiranja, koji je okončan, odnosi se na analizu postojećeg stanja. Analize su pokazale da postoji značajan prostor za smanjenje kompleksnosti poslovnih procesa i optimizaciju upravljanja unutar tvrtke. Postoji i potreba za smanjenjem decentralizacije u upravljanju. U drugoj fazi napravljen je detaljan dizajn novog organizacijskog modela. Ova faza uključila je redefinirane poslovnih procesa i sustav sistematizacije. Novi model organizacije bit će usmjeren prema jačanju neovisnosti sektora distribucije, dok će istodobno omogućiti veću sinergiju između različitih poslovnih funkcija unutar same tvrtke. Uz to, slijedi neizbježno redefiniranje uloga i odgovornosti svih radnih mjesta, što će dovesti do nove sistematizacije zaposlenih. Za ovu fazu također je planiran programa poticajnih otpremnina umjesto klasičnog programa zbrinjavanja, u cilju omogućavanja zaposlenicima koji neće moći nastaviti raditi unutar nove organizacije da nađu nove prilike.
Prva faza obuhvatila je analizu stanja, koja je uočila prostor za smanjenje složenosti poslovnih procesa i potrebu za smanjenje decentralizacije u upravljanju
Druga faza donosi novi organizacijski model, koji uključuje redefinirane poslovne procese i sistematizaciju radnih mjesta te program poticajnih otpremnina
Posljednja faza fokusira se na provedbu novog organizacijskog modela i poslovnih procesa. Očekuje se da će se tada izvršiti konkretna primjena svih reformi iz prethodnih faza, uključujući integraciju novog zakonskog okvira za razdvajanje djelatnosti distribucije i uspostavu operatora distribucijskog sustava. U ovoj fazi će se provesti novi poslovni model radi osiguravanja konkurentnosti
Radnici u sektoru distribucije električne energije ključni su za održavanje stabilnosti opskrbe. Radom na terenu osiguravaju neprekidnu i sigurnu distribuciju električne energije za građane
Treća faza je provođenje novog poslovnog modela i zakonskog okvira za razdvajanje distribucije, uz ulaganje u obnovljive izvore i osiguranje konkurentnosti na tržištu i učinkovitosti na tržištu, kao i odgovora na vanjske energetske izazove. S time će kompanija snažno nastaviti s investiranjem u izvore energije, čime će ova elektroprivreda postati posve neovisna. Uz strukturne promjene unutar elektroprivreda, građani BiH također će osjetiti utjecaj restrukturiranja kroz povećanje mrežarina, koje će biti neizbježan rezultat procesa reorganizacije. BiH će i dalje po cijeni zajedno s Kosovom imati najnižu cijenu električne energije u Europi. To zbog struje kao socijalnog elementa za kućanstva, ali i iznimno poticajne činjenice za rast i razvoj gospodarstva. Iako će doći do povećanja mrežarina, cijene električne energije neće se značajno povećavati jer tržište ostaje pod nadzorom regulatornih tijela koja nastoje održati cijene na konkurentnoj razini. Zajedno s time ove promjene će otvoriti tržište za nove igrače poput neovisnih trgovaca energijom, dobavljača, ali i kompanija koje će nuditi usluge povezane s obnovljivim izvorima energije. Na ovaj način BiH bi mogla postati važniji igrač na regionalnom tržištu, ali samo ako uspješno provede sve potrebne promjene u sektoru. Restrukturiranje elektroprivreda također je rezultat obveza BiH prema Europskoj uniji.
Značajna promjena
U sklopu procesa integracije Bosna i Hercegovina je preuzela obveze da će provesti zakonodavne i regulatorne reforme koje će omogućiti usklađivanje s energetskim standardima Europske unije. To uključuje i razdvajanje djelatnosti proizvodnje, distribucije i opskrbe, kao i jačanje konkurencije na tržištu. Prema riječima stručnjaka, usklađivanje s europskim zakonodavstvom predstavljat će izazov za elektroprivrede u BiH, koje će morati zadovoljiti visoke ekološke i tehničke standarde. No, s druge strane, BiH ima priliku koristiti sredstva EU za financiranje energetske infrastrukture i obnovljivih izvora energije, čime bi se povećala održivost i konkurentnost sektora. Restrukturiranje elektroprivreda u Bosni i Hercegovini predstavlja značajnu promjenu koja će oblikovati energetski sektor u idućim godinama. Očekuje se da će proces liberalizacije tržišta donijeti više konkurencije, više investicija, ali i pojedina iskušenja povezana s razdvajanjem kompanija koje će se iz toga iznosa financirati i biti održive. S obzirom na složenost ovog procesa, bit će nužno održavati visoku razinu transparentnosti, dijaloga sa zaposlenicima i socijalnim partnerima te osigurati da restrukturiranje kompanije ide u smjeru održivosti i konkurentnosti.
Objava EP HZ HB se restrukturira radi EU, zbog mrežarina veći računi za struju pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.