
Pogledajte kako napreduju radobi na Viteškoj tvornici u Saudijskoj Arabiji
Zbog nedovoljne proizvodnje i rasta cijena sirovina i električne energije, cijena peleta u Republici Srpskoj posljednjih dana bilježi porast, ističu naši sugovornici te dodaju kako se i u nadolazećim mjesecima očekuje daljnji rast cijena ovog energenta.
Janko Petrović, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske i vlasnik tvrtke “Petroprojekt” iz Bratunca, kazao je za Nezavisne novine da je cijena peleta u porastu.
– Prošle godine cijena peleta kod nas iznosila je između 320 i 340 KM + PDV, dok ga posljednjih 15 dana prodajemo po 360 KM + PDV – rekao je Petrović.

Ističe kako se u narednom razdoblju očekuje daljnji rast cijena zbog nedovoljne proizvodnje.
– Cijena sirovine porasla je za 20 posto, cijena električne energije viša je za 15 posto, a radna snaga skuplja između 10 i 20 posto, što je sve utjecalo na povećanje cijene peleta – dodaje Petrović.
Naglašava i da su cijene ove godine visoke zbog produžene zime.
– Skladišta su ispražnjena, kako kod nas, tako i na europskom tržištu, što stvara veliku potražnju i automatski utječe na rast cijena – kaže Petrović.
Dodaje i da je domaćim proizvođačima ponovno dopušten izvoz peleta u Srbiju, gdje je proteklih godinu dana izvoz bio zabranjen.
– Sada je granica otvorena i izvoz teče nesmetano, a cijena peleta u Srbiji kreće se od 250 do 280 eura po toni – rekao je Petrović, naglasivši da proizvođači trenutačno nemaju zaliha.
Povećana potrošnja i smanjena proizvodnja
Darko Partalo, direktor tvrtke “Drvoprodex” iz Banje Luke, istaknuo je da je zbog hladne zime potrošnja peleta bila veća nego prethodnih godina.
– S druge strane, zbog visoke cijene ogrjeva, ove je godine proizvodnja peleta bila manja – kazao je Partalo te dodao da već tradicionalno u travnju nude popust od 20 maraka.
– Cijena peleta s prijevozom i PDV-om za 1.050 kilograma iznosi 440 KM – rekao je Partalo i najavio da u svibnju očekuju poskupljenje od oko 20 maraka po toni.
Kako kaže, povećanu potrošnju kao jedan od razloga rasta cijena potvrđuje i Igor Andrić, tajnik Udruženja šumarstva i drvoprerađivača pri Gospodarskoj komori Republike Srpske.
– Ova zima bila je jedna od ozbiljnijih i hladnijih u posljednjih nekoliko godina. Uz to, povećani su troškovi proizvodnje – cijene električne energije i rada – pa su proizvođači prisiljeni podizati cijene – ističe Andrić.
Dodaje da se, kako se budemo približavali novoj grijnoj sezoni, može očekivati dodatno poskupljenje peleta.
Kvaliteta određuje cijenu
Goran Ivanović, predstavnik proizvođača peleta u BiH, naglašava da cijena peleta ovisi o klasi kvalitete.
– Pelet klase A2 može se pronaći po cijeni ispod 400 maraka, dok A1 klasa dostiže cijenu do 450 maraka po toni – rekao je Ivanović.
Prema njegovim riječima, cijene peleta ovise o rastu troškova sirovina, ali i električne energije, koja je ove godine također poskupjela.
– Hladna zima znatno je pomogla proizvođačima peleta, koji su dugo vremena imali problema s prodajom zaliha. Također, stanovništvo BiH ove zime je shvatilo da inverteri i radijatori nisu dugoročno isplativa opcija za grijanje, što je probudilo domaće tržište – kazao je Ivanović.
Dodao je kako sada problem stvara rast cijena drvnih sortimenata i električne energije.
– Upravo zbog svih ovih faktora došlo je do poskupljenja peleta, ali to ipak nije bilo previše drastično – zaključio je Ivanović.