DANAS JE DAN SLOBODE MEDIJA: BiH je među najlošije rangirananim u regionu

DANAS JE DAN SLOBODE MEDIJA: BiH je među najlošije rangirananim u regionu

Link na izvornu vijest

Mi se ovdje susrećemo s mnogo primitivnijim, prizemnijim, brutalnijim prijetnjama koje dolaze od vlasti, prije svega onih u Republici Srpskoj, koje su uvođenjem Zakona o kleveti medijima stavili novi teret na leđa

Interview.ba

Danas je Svjetski dan slobode medija, kojeg je u decembru proglasila Opća skupština UN.

Globalno obilježavanje Svjetskog dana slobode medija ove će se godine imati u fokusu dubok utjecaj umjetne inteligencije (UI) na novinarstvo i medije pod temom: Izvještavanje u Vrlom novom svijetu – Utjecaj umjetne inteligencije na slobodu medija. Fokus je na pitanju kako umjetna inteligencija utječe na slobodu medija, slobodan protok informacija, neovisnost medija i globalni cilj osiguranja pristupa informacijama i zaštite temeljnih sloboda.

Lakše i teže uz AI

Brzi rast i korištenje umjetne inteligencije (AI) uvelike mijenja novinarstvo, medije i slobodu medija. Iako načela slobodnih, neovisnih i pluralističkih medija ostaju ključna, utjecaj AI na prikupljanje, obradu i širenje informacija je dubok, predstavljajući i inovativne prilike i ozbiljne izazove.

Umjetna inteligencija može pomoći u podržavanju slobode izražavanja olakšavanjem pristupa informacijama, omogućujući većem broju ljudi komunikaciju diljem svijeta i mijenjajući način na koji informacije teku globalno.

Istovremeno, umjetna inteligencija donosi nove rizike. Može se koristiti za širenje lažnih ili obmanjujućih informacija, povećanje govora mržnje na internetu i podržavanje novih vrsta cenzure. Neki akteri koriste umjetnu inteligenciju za masovni nadzor novinara i građana, stvarajući zastrašujući učinak na slobodu izražavanja. Velike tehnološke platforme koriste umjetnu inteligenciju za filtriranje i kontrolu sadržaja koji se vidi, što ih čini moćnim čuvarima informacija. Sve je veća zabrinutost da bi umjetna inteligencija mogla učiniti globalne medije previše sličnima, smanjiti različita gledišta i istisnuti manje medijske kuće.

Najlošije rangirana zemlja u regiji

Sve to vrijedi i za nas u Bosni i Hercegovini, ali naši problemi nisu fokusirani samo na vrline i mane koje donosi korištenje umjetne inteligencije. Mi se ovdje susrećemo s mnogo primitivnijim, prizemnijim, brutalnijim prijetnjama koje dolaze od vlasti, prije svega onih u Republici Srpskoj, koje su uvođenjem Zakona o kleveti medijima stavili novi teret na leđa.

Ali, to na žalost, nije sve.

Prema najnovijem Indeksu slobode medija za 2025. godinu, koji objavljuju Reporteri bez granica (RSF), Bosna i Hercegovina zauzela je 89. mjesto, što je svrstava među najlošije rangirane zemlje u regiji EU – Balkan.

RSF je u ovogodišnjem izvještaju stavio naglasak na ekonomske pritiske koji prijete opstanku nezavisnih medija širom svijeta.

U 160 od 180 analiziranih zemalja, mediji se teško ili nikako ne mogu financijski održati, dok se u gotovo trećini država redakcije gase upravo zbog ekonomskih teškoća, prenosi N1.

U izvještaju se ističe kako su mediji u BiH, Srbiji i Kosovu suočeni s egzistencijalnim krizama, čiji su uzrok smanjenje budžeta s jedne strane i pojačana politička kontrola, s druge, posebno kada su u pitanju javni servisi.

Europski zakon o slobodi medija (EMFA), koji bi trebao donijeti bolju pravnu zaštitu, još uvijek nije implementiran, posebno na Balkanu.

Stanje u regiji

Među zemljama regije, Crna Gora najbolje kotira na 37. mjestu, dok je Kosovo na začelju sa 99. pozicijom. Ostale zemlje regije: Srbija (96), Albanija (80), Sjeverna Makedonija (42), dok je Hrvatska zauzela 60. mjesto.

U izvještaju se dodatno naglašava da mediji koji se uspijevaju oduprijeti pritiscima, poput onih u Hrvatskoj i Bugarskoj, često postaju mete SLAPP tužbi, koje iscrpljuju njihove financije.

U širem europskom kontekstu, Mađarska (68) i Cipar (77) su označene kao primjeri opasne povezanosti vlasti i medija, posebno kroz netransparentnu distribuciju državnog oglašavanja.

U državama pogođenim ratom i represijom, kao što su Ukrajina (62), Turska (160), Rusija (171) i Bjelorusija (166), sloboda medija je dodatno ugrožena povlačenjem međunarodne pomoći, egzilom novinara i represijom vlasti.

Prvo mjesto u Indeksu slobode medija zauzela je Norveška, drugo mjesto Estonija, a treće Nizozemska.

Globalni pad slobode medija

Već više od deset godina rezultati Indeksa upozoravaju na globalni pad slobode medija. U 2025. godini pojavila se nova niska točka: prosječan rezultat svih ocijenjenih zemalja pao je ispod 55 bodova, što je klasificirano kao ‘teška situacija’.

Više od šest do deset zemalja (112 ukupno) doživjelo je pad ukupnog rezultata u Indeksu.

Po prvi put u povijesti Indeksa, uvjeti za bavljenjem novinarstvom su loši u polovini zemalja svijeta, dok su zadovoljavajući u manje od jedne četvrtine.

The post DANAS JE DAN SLOBODE MEDIJA: BiH je među najlošije rangirananim u regionu appeared first on Interview.ba.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?