Poslodavci u BiH teško dolaze i do stranih radnika

Poslodavci u BiH teško dolaze i do stranih radnika

Link na izvornu vijest

SARAJEVO – Bosna i Hercegovina je ove godine povećala kvote za izdavanje radnih viza za strane radnike. Taj broj sada iznosi 7.229, što je za 1.156 više nego prošle godine. Od toga se na FBiH odnosi 4.490 radnih dozvola, Republiku Srpsku 2.000, a Brčko distrikt BiH 739.

Međutim, zbog složenih i komplikovanih procedura, pitanje je hoće li odobrene kvote biti iskorištene, a kako to u praksi izgleda, objasnio nam je bivši predsjednik UO Udruženja poslodovaca Adnan Smailbegović.

Vlasti odbacile aplikacije

Kako nam je ispričao, on je u svojoj firmi imao više od 100 aplikacija, međutim, više od njih 60 su naše vlasti odbacile.

“U konačnici, na rad mi je došlo 35 stranih radnika, u međuvremenu ih je desetak napustilo posao, tako da ih je trenutno zaposleno 25, 26, a uglavnom je riječ o radnicima iz Indije, Nepala, Bangladeša, Pakistana, Šri Lanke kojima je naše tržište, bez obzira što nismo dio Evropske unije, i dalje primamljivo, jer su plaće od 600 ili 700 evra daleko više od njihovih”, objasnio nam je Smailbegović.

Trend u cijeloj Evropi

Uvoz radne snage je, naglasio je, nužnost, ali i trend u cijeloj Evropi. Kada se, naveo je, pogleda statistika zemalja Evropske unije, 23 odsto radne snage je iz uvoza. Praktično, kazao je, svaki četvrti radnik u tim zemljama nije domaći.

Samo u Hrvatskoj su do kraja aprila ove godine za radnike iz BiH izdate 12.274 radne dozvole, prema čemu su na drugom mjestu po broju strane radne snage, odmah iza onih iz Nepala. Avaz

The post Poslodavci u BiH teško dolaze i do stranih radnika appeared first on Capital.ba – Informacija je capital.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?