DODIK I SNSD SE PREDOMISLILI: Iz procedure povučen skandalozni zakon o zaštiti ustavnog uređenja

DODIK I SNSD SE PREDOMISLILI: Iz procedure povučen skandalozni zakon o zaštiti ustavnog uređenja

Link na izvornu vijest

Mazalica: Očekivali smo podršku opozicije

Interview.ba

Samo dan prije zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske iz procedure je povučen je kontroverzni Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske.

SNSD-ov poslanik Srđan Mazalica o tome je na društvenim mrežama obavijestio javnost:

Očekivali smo podršku opozicije budući da su i oni tražili procesuiranje nekih krivičnih djela, ali pošto nisu shvatili suštinu, pozivamo ih da zajedno napišemo i predložimo novi zakon – napisao je Mazalica.

Sva krivična djela

Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog poretka RS trebao je biti na sustrašnjoj sjednici, a pojavio se naknadno.

Mazalica kao glasnik Milorada Dodika

Između ostaloga, ovaj je zakon predviđao da “uređuju osnivanje, organizacija, nadležnost i ovlaštenja Specijalnog tužilaštva Republike Srpske za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske i Specijalnog suda Republike Srpske za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske, kao i drugih državnih organa u Republici Srpskoj.”

Također trebao je biti i iznad svih drugih zakona i to u “u slučaju postojanja nesaglasnosti odredaba.”

Nadalje, u ovom prijedlogu navode sva krivična djela za koja će biti nadležni novoformirani sud i tužilaštvo. Između ostaloga, riječ je o krivičnim djelima: napad na ustavno uređenje RS, ugrožavanje teritorijalne cjeline, dovođenje RS u položaj potčinjenosti ili zavisnosti, ubistvo predstavnika najviših organa RS, otmica najviših predstavnika RS, oružana pobuna, sprečavanje borbe protiv neprijatelja, služba u neprijateljskoj vojsci, pomaganje neprijatelju, protivzakonito formiranje paravojnih i parapolicijskih snaga, podrivanje odbrambene moći RS, diverzija, sabotaža, špijunaža, odavanje tajne RS, upućivanje i prebacivanje na teritoriju RS oružanih grupa, oružja i municije, pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja RS, pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela protiv ustavnog uređenja RS, stvaranje grupe ili organizovane kriminalne grupe za vršenje krivičnih djela protiv ustavnog uređenja RS, nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa RS te druga krivična djela kojima se posredno ili neposredno ugrožava ustavno uređenje i teritorijalni integritet RS.

Povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka

Prijedlog zakona definirao je i rad specijalnog suda i tužilaštva, uspostavu Službe za zaštitu ustavnog uređenja RS, te je također imao zadatak da “da obavlja poslove koji se odnose na: prikupljanje podataka i sprečavanje djelatnosti na podrivanju ili rušenju ustavnog uređenja i bezbjednosti RS, istraživanje, prikupljanje, obradu i analiziranje obavještajnih podataka i saznanja od značaja za bezbjednost RS i informisanje nadležnih republičkih organa i institucija o tim podacima, kao i druge poslove određene zakonom.”

Direktora ove službe imenovao bi predsjednik RS, na mandat od pet godina.

Podsjećamo, ranije je Ustavni sud RS proglasio ovaj prijedlog neustavnim, jer je povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka.

Prijedlog Zakona o zašiti ustavnog uređenja, kojim vlast u Republici Srpskoj želi uspostaviti paraobavještajne službe sa ciljem zastrašivanja, predstavlja zvanični prelazak ovog entiteta u otvoreni oblik diktature u kojoj se legalizuje progon političkih neistomišljenika, naveo je TI BiH.

Zakon, koji se ironično bavi zaštitom ustavnog uređenja, sadrži brojne odredbe koje su upitne u pogledu ustavnosti, kao što je osnivanje posebne „Službe za zaštitu ustavnog uređenja“ pod direktnom kontrolom Predsjednika, koja ima širok spektar nadležnosti, kao što su “istraživanje, prikupljanje, obradu i analiziranje obavještajnih podataka i saznanja od značaja za bezbjednost Republike Srpske”. Ovo ostavlja prostor za proizvoljan progon pojedinaca za koje se smatra da mogu biti prijetnja vladajućem sistemu u RS – istakli su u saopćenju.

TI BiH da je aktuelna vlast u Republici Srpskoj donijela niz zakona koji suzbijaju slobode medija, izražavanja, udruživanja i javnog okupljanja, sve sa ciljem gušenja kritike i neistomišljenika, kao i onih koji ukazuju na zloupotrebe i potencijalne slučajeve korupcije.

Ovim je demonstrirana, a najnovijim prijedlogom Zakona o zašiti ustavnog uređenja RS potvrđena nedvosmislena namjera režima u RS da koristi sva sredstva, makar bila i neustavna, da uspostavi potpunu kontrolu nad svim institucijama i segmentima društva i osigura apsolutnu moć režima – navedeno je.

Rezervni sastav policije

Na dnevnom redu sutrašnje sjednice ostaje zakon kojim se uvodi rezervni sastav policije.

Riječ je o zakonu koji je prije sedam dana najavio ministar unutarnjih poslova Siniša Karan, kojim se predviđa osnivanje pomoćnog sastava policije, a već je izazvao brojne reakcije domaće i međunarodne javnosti.

Karan je rekao da se pomoćni sastav policije uvodi da bi se povećala sigurnost građana, s obzirom, tvrdi, na trenutni manjak policajaca.

Najavu uvođenja rezervnog sastava policije kritizirali su delegacija Europske unije, OHR, te i nekoliko diplomatskih predstavništava u BiH.

The post DODIK I SNSD SE PREDOMISLILI: Iz procedure povučen skandalozni zakon o zaštiti ustavnog uređenja appeared first on Interview.ba.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?