SKB Mostar prva u regiji koristi FluoBeam koji donosi novu eru u plastičnoj i rekonstruktivnoj kirurgiji

SKB Mostar prva u regiji koristi FluoBeam koji donosi novu eru u plastičnoj i rekonstruktivnoj kirurgiji

Link na izvornu vijest

Sveučilišna klinička bolnica Mostar napravila je još jedan iskorak u liječenju i tretmanima pacijenata najmodernijim metodama. Naime, prva je to zdravstvena ustanova u regiji koja koristi i posjeduje FluoBeam – najsuvremeniji uređaj za intraoperativnu fluorescencijsku vizualizaciju, piše Večernji list BiH.

Ova tehnologija, kako navode iz SKB-a Mostar, omogućuje kirurzima u realnom vremenu preciznu procjenu perfuzije tkiva i limfne drenaže, odnosno preciznu procjenu vitalnosti tkiva u stvarnom vremenu, čime se značajno povećava sigurnost i uspješnost kirurških zahvata. S vlastitim uređajem, educiranim osobljem i jasnom vizijom razvoja SKB Mostar pozicionira se kao centar izvrsnosti u suvremenoj plastičnoj i rekonstruktivnoj kirurgiji, i to ne samo u BiH već i u cijeloj regiji.

Na Odjelu plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije SKB-a Mostar FluoBeam već se koristi u kirurgiji malignog melanoma ,karcinoma dojke i složenim rekonstruktivnim postupcima. Osobito se ističe u procjeni vitalnosti tkiva kod opsežnih trauma te pri formiranju kožnih režnjeva za pokrivanje velikih defekata. Također, uređaj postavlja čvrste temelje za razvoj mikrokirurških rekonstrukcija koje su u planu za nadolazeće razdoblje, objašnjavaju iz ove zdravstvene ustanove.

– U proteklih godinu dana FluoBeam smo primijenili kod više od 30 pacijenata s melanomom, ali i kod brojnih pacijentica s karcinomom dojke. Tehnologija nam omogućuje preciznije planiranje operacije, sigurnije izvođenje zahvata te rekonstrukciju dojke već tijekom iste operacije – istaknuo je dr. Marko Kljakić, specijalist plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije u SKB-u Mostar.

Iako se u razvijenim zemljama rekonstrukcija dojke provodi kod 30 – 40 posto pacijentica nakon mastektomije (primjerice, u SAD-u taj postotak iznosi 32,7), podaci iz naše regije znatno su lošiji. Tako je, navode iz SKB-a, u HNŽ-u tijekom 2024. godine izvedeno 106 operacija dojke, a samo su dvije pacijentice prošle kroz kiruršku rekonstrukciju unatoč činjenici da od prošle godine zavodi zdravstvenog osiguranja HN županije i ZH županije u potpunosti snose troškove rekonstrukcijskih zahvata, uključujući silikonske implantate, postoperacijske grudnjake, kupaće kostime i kompresijske navlake za ruke ako su potrebne.

Ovaj podatak govori sam za sebe. Naime, rekonstrukcija dojke mora postati pravilo, a ne iznimka. Zahvaljujući FluoBeamu i formiranom timu za dojku, imamo kapacitet za potpunu onkoplastičnu skrb. No, potrebna je i šira institucionalna i javna podrška – smatra dr. Kljakić. Jasno je da pacijentice ne žele prolaziti kroz višestruke operacije koje sa sobom nose emocionalni i fizički stres. Plastična kirurgija danas nudi rješenja u obliku poštednih zahvata i rekonstrukcije dojke u istom aktu – tzv. single-stage pristupa. Zahvaljujući naprednoj tehnologiji poput FluoBeama, takav standard postaje realnost i u SKB-u Mostar. Napredak u radiološkoj dijagnostici, uključujući pristup kvalitetnijoj mamografiji, UZV i MRI dojki, značajno doprinosi ranoj detekciji tumora i kvalitetnijem planiranju kirurških zahvata. No, bez organiziranih probirnih programa ti potencijali ostaju neiskorišteni.

– Suvremena kirurgija bez rane i precizne dijagnostike ne može ispuniti svoj puni potencijal. Naš je sljedeći cilj surađivati s drugim odjelima i institucijama kako bi se pojačali probirni programi i edukacija žena. Jer, što ranije otkrijemo bolest, to su ishodi bolji, a zahvati manji i sigurniji – zaključio je dr. Kljakić, prenosi Večernji.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?