
SAD više neće intervenirati u BiH, traži deeskalaciju i gospodarsku suradnju
Razdoblje službenog američkog intervencionizma pospremljeno je u povijest, a suradnja, napose u oblasti ekonomije, te politička deeskalacija u Bosni i Hercegovini ključne su poruke koje su prenijeli visoki dužnosnici State Departmenta koji su jučer stigli u Bosnu i Hercegovinu te se susreli s predstavnicima vlasti u BiH. Kako je nakon sastanka na svom X profilu objavilo Veleposlanstvo SAD-a u Bosni i Hercegovini, podtajnik za europske i euroazijske poslove Brendan Hanrahan, u pratnji pomoćnika Marka Fleminga, imao je odvojene sastanke s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine – Željkom Cvijanović i Željkom Komšićem, dok Denis Bećirović zbog zdravstvenih poteškoća nije nazočio sastanku, te s predsjedateljicom Vijeća ministara Borjanom Krišto i ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem. – Tijekom ovih konstruktivnih razgovora naglasio je važnost regionalne stabilnosti i potaknuo izabrane lidere BiH da rade zajedno na boljoj budućnosti temeljenoj na gospodarskom prosperitetu – navedeno je u objavi.
KLJUČNI TRENUTAK
Prije dolaska u regiju, a BiH mu je prva na popisu, Hanrahan je napisao kako ide u BiH, Srbiju i Kosovo nakon produktivnih razgovora u Daytonu i Washingtonu. – Ovo je važna godišnjica i ključni trenutak za zapadni Balkan. Radujem se jačanju veza između SAD-a i zemalja u regiji – naveo je Hanrahan. Istodobno, iz Ureda predsjedateljice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjane Krišto, uz odnose dviju zemalja, stigla je i očekivana poruka o izmjeni Izbornoga zakona. – Razgovarali smo o reformama pred Bosnom i Hercegovinom, sigurnosti i jačanju našeg strateškog partnerstva sa Sjedinjenim Američkim Državama. Naglasila sam važnost usvajanja nediskriminirajućeg Izbornog zakona. To je ključno za poboljšanje podjele vlasti među trima konstitutivnim narodima i provedbu presuda Ustavnog suda i Europskog suda za ljudska prava. Također smo se osvrnuli na sigurnosna pitanja. S SAD-om ostajemo posvećeni stabilnosti, miru i napretku u Bosni i Hercegovini i regiji – poručila je prva žena Vijeća ministara BiH. Ton i energija s kojima su nastupili američki diplomati posve su drukčiji od dosadašnjeg pristupa i potvrđuju kako SAD više neće biti skrbnik BiH, nego partner. Kako nam je otkrio sugovornik, američki gosti inzistirali su na nekoliko ključnih točaka: političkoj deeskalaciji, stabilnosti zemlje i ekonomskoj suradnji, napose u oblasti energetike. Ova nova politika Washingtona predstavlja značajan zaokret od dosadašnjih šturih, ali jasnih poruka koje su počele izjavama državnog tajnika Marca Rubija te njegova zamjenika Christophera Landaua u Daytonu prošloga mjeseca. U Daytonu, gdje je potpisan Daytonski mirovni sporazum, zamjenik američkog državnog tajnika Christopher Landau govorio je o nužnosti stabilnosti u BiH i istaknuo da će Sjedinjene Američke Države surađivati s onima koji žele raditi na tom cilju, ali neće podržavati nerealna očekivanja.

– Većina mirovnih ugovora predstavlja pokušaj kompromisa. Kompromis često nije savršen, nitko ne dobije 100% onoga što želi, ali to je bolje nego ništa. Daytonski sporazum, koji je prije trideset godina bio proglašen “herojskim i povijesnim”, zaista je zaustavio krvoproliće. No, od samog početka SAD je sažeo svoj cilj u smislu ugovora koji je bio “jasan”, “ograničen” i “dostižan” – izjavio je Landau na jednom od panela na NATO-ovoj Parlamentarnoj skupštini. – Ugovori moraju biti čvrsti da bi opstali, ali morate biti fleksibilni kako biste se prilagodili promjenjivim vremenima – dodao je američki dužnosnik. – Želim biti jasan: Sjedinjene Američke Države ne nude neograničena sredstva za nedefinirane, nesigurne ili nerealne ciljeve. Ova osnovna točka izgubljena je na mnogim zagovaračima koji žele preoblikovati strane društva prema utopijskim linijama. Nismo zainteresirani za nametanje vizije društva koja odražava preferencije udaljenih birokrata i uskih aktivista – zaključio je Landau.
PRIMORAC NAGOVIJESTIO
Ove riječi američkog dužnosnika jasno upućuju na novi smjer u američkoj vanjskoj politici prema Bosni i Hercegovini i zapadnom Balkanu. SAD se distancira od prošlog intervencionističkog pristupa i sada stavlja naglasak na suradnju s državama koje su spremne raditi na vlastitim reformama i stabilizaciji. Ovaj zaokret u američkoj politici nije iznenađenje za analitičare i stručnjake koji prate vanjsku politiku Washingtona. Max Primorac, dužnosnik zaklade Heritage, koja je bliska američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, već je ranije najavio kako će Sjedinjene Američke Države promijeniti pristup prema Bosni i Hercegovini i cijelom zapadnom Balkanu. U nekoliko javnih nastupa Primorac je jasno istaknuo da Washington više neće biti skrbnik regiji niti će se miješati u unutarnje poslove zemalja, kao što su “banana-republike”. Primorac je naglasio da će SAD, umjesto toga, ponuditi partnerstvo temeljeno na suradnji, poticanju političke stabilnosti i ekonomskom napretku, posebice u sektorima poput energetike, infrastrukture i trgovine. To predstavlja temelj novog američkog pristupa, gdje Washington ne namjerava dalje forsirati političke promjene, već poticati razvoj i stabilnost.
www.abcportal.info
The post SAD više neće intervenirati u BiH, traži deeskalaciju i gospodarsku suradnju first appeared on ABCportal.