Djeca u BiH sa sve više poteškoća u razvoju, razlog velika izloženost audio-vizualnim sadržajima

Djeca u BiH sa sve više poteškoća u razvoju, razlog velika izloženost audio-vizualnim sadržajima

Link na izvornu vijest

Potrebe za rad sa djecom su velike. U Centru za majku i dijete, rani rast i razvoj u Banja Luci, okupljen je tim stručnjaka, psiholog, defektolog, logoped.

Djeca u Bosni i Hercegovini imaju sve više poteškoća u razvoju.

Glavni razlog je prevelika izloženost audio-vizualnim sadržajima. Stručnjaci ističu da su rano otkrivanje i intervencija ključni, a roditelji igraju presudnu ulogu.

Ekipa BHRT-a posjetila je Centar za majku i dijete, rani rast i razvoj, koji je nedavno otvoren u Banjoj Luci uz podršku Europske unije. Inače, Europska unija je za pet ovakvih centara u BiH osigurala 7,2 milijuna eura.

Svetlana Vidović, majka troipolgodišnjeg dječaka, dovodi ga logopedu na vježbe zbog problema s govorom. Već nakon četiri mjeseca rada, rezultati su, kaže, izvrsni.

Velike potrebe za stručnom podrškom

Napredak je ogroman. Pokazuje mi, govori mi. Čak se i nadam da će do svoje četvrte godine govoriti sasvim korektno i primjereno svojoj dobi, kaže Vidović.

Potražnja za stručnom podrškom iznimno je velika. U Centru u Banjoj Luci radi tim stručnjaka – psiholog, defektolog, logoped – i u manje od mjesec dana pregledano je više od 250 djece.

Organizirani smo tako da, kada pedijatar utvrdi određena odstupanja u razvoju, uz odgovarajuću uputnicu roditelji nas kontaktiraju telefonom ili osobno, a mi dijete naručujemo na procjenu i prema nalazu određujemo vrstu tretmana, objašnjava glavna medicinska sestra Gordana Vučić.

Najčešći problemi su poremećaji pažnje, govorno-jezične poteškoće i poremećaji iz autističnog spektra.

Djeca koja su bila izložena velikoj količini audio-vizualnih sadržaja često govore isključivo na stranom jeziku, najčešće engleskom. Imaju slabiju pažnju i ne mogu se usmjeriti na jednu aktivnost, upozorava defektologinja Aleksandra Milanović.

Rana intervencija – ključ za budućnost

Rana intervencija je ključna jer se mozak u prvih pet godina najintenzivnije razvija. Tada je najspremniji za učenje i prilagodbu, pa je važno da se roditelji što ranije jave stručnjacima, naglašava dječja psihologinja Ivana Šargić.

Usluge Centra usklađene su sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske, a provode se kroz suradnju sektora zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite.

Ideja je da se dijete uključi u tretman čim se primijeti bilo kakvo odstupanje, dodaje Ranka Kalinić, načelnica Centra u Banjoj Luci.

Centar je otvoren uz potporu Europske unije, a planira se otvaranje još tri – u Prijedoru, Bijeljini i Doboju. Dva su već otvorena 2024. u Vogošći i Saraj polju.

Dokazi pokazuju da kvalitetne intervencije u ranom djetinjstvu vode zdravijem životu, boljim obrazovnim ishodima i snažnijem društvu. Analize u Republici Srpskoj pokazuju da svaka 1 KM uložena u rani razvoj može donijeti i do 4 KM koristi, dok bi izostanak ulaganja mogao koštati i do 103 milijuna KM, izjavila je zamjenica predstavnika UNICEF-a u BiH, Aleksandra Ilmer.

Ako vaše dijete ne reagira na ime, izbjegava pogled, ne igra se smisleno ili s 15 mjeseci još ne izgovara riječi – obratite se stručnjacima i reagirajte na vrijeme.

Post Djeca u BiH sa sve više poteškoća u razvoju, razlog velika izloženost audio-vizualnim sadržajima je prvi puta viđen na Grude Online.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?