
Djeca u BiH sa sve više poteškoća u razvoju, razlog velika izloženost audio-vizualnim sadržajima
Potrebe za rad sa djecom su velike. U Centru za majku i dijete, rani rast i razvoj u Banja Luci, okupljen je tim stručnjaka, psiholog, defektolog, logoped.
Djeca u Bosni i Hercegovini imaju sve više poteškoća u razvoju.
Glavni razlog je prevelika izloženost audio-vizualnim sadržajima. Stručnjaci ističu da su rano otkrivanje i intervencija ključni, a roditelji igraju presudnu ulogu.

Ekipa BHRT-a posjetila je Centar za majku i dijete, rani rast i razvoj, koji je nedavno otvoren u Banjoj Luci uz podršku Europske unije. Inače, Europska unija je za pet ovakvih centara u BiH osigurala 7,2 milijuna eura.
Svetlana Vidović, majka troipolgodišnjeg dječaka, dovodi ga logopedu na vježbe zbog problema s govorom. Već nakon četiri mjeseca rada, rezultati su, kaže, izvrsni.
Velike potrebe za stručnom podrškom
Napredak je ogroman. Pokazuje mi, govori mi. Čak se i nadam da će do svoje četvrte godine govoriti sasvim korektno i primjereno svojoj dobi, kaže Vidović.
Potražnja za stručnom podrškom iznimno je velika. U Centru u Banjoj Luci radi tim stručnjaka – psiholog, defektolog, logoped – i u manje od mjesec dana pregledano je više od 250 djece.
Organizirani smo tako da, kada pedijatar utvrdi određena odstupanja u razvoju, uz odgovarajuću uputnicu roditelji nas kontaktiraju telefonom ili osobno, a mi dijete naručujemo na procjenu i prema nalazu određujemo vrstu tretmana, objašnjava glavna medicinska sestra Gordana Vučić.
Najčešći problemi su poremećaji pažnje, govorno-jezične poteškoće i poremećaji iz autističnog spektra.
Djeca koja su bila izložena velikoj količini audio-vizualnih sadržaja često govore isključivo na stranom jeziku, najčešće engleskom. Imaju slabiju pažnju i ne mogu se usmjeriti na jednu aktivnost, upozorava defektologinja Aleksandra Milanović.
Rana intervencija – ključ za budućnost
Rana intervencija je ključna jer se mozak u prvih pet godina najintenzivnije razvija. Tada je najspremniji za učenje i prilagodbu, pa je važno da se roditelji što ranije jave stručnjacima, naglašava dječja psihologinja Ivana Šargić.
Usluge Centra usklađene su sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske, a provode se kroz suradnju sektora zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite.
Ideja je da se dijete uključi u tretman čim se primijeti bilo kakvo odstupanje, dodaje Ranka Kalinić, načelnica Centra u Banjoj Luci.
Centar je otvoren uz potporu Europske unije, a planira se otvaranje još tri – u Prijedoru, Bijeljini i Doboju. Dva su već otvorena 2024. u Vogošći i Saraj polju.
Dokazi pokazuju da kvalitetne intervencije u ranom djetinjstvu vode zdravijem životu, boljim obrazovnim ishodima i snažnijem društvu. Analize u Republici Srpskoj pokazuju da svaka 1 KM uložena u rani razvoj može donijeti i do 4 KM koristi, dok bi izostanak ulaganja mogao koštati i do 103 milijuna KM, izjavila je zamjenica predstavnika UNICEF-a u BiH, Aleksandra Ilmer.
Ako vaše dijete ne reagira na ime, izbjegava pogled, ne igra se smisleno ili s 15 mjeseci još ne izgovara riječi – obratite se stručnjacima i reagirajte na vrijeme.
Post Djeca u BiH sa sve više poteškoća u razvoju, razlog velika izloženost audio-vizualnim sadržajima je prvi puta viđen na Grude Online.