Cijena kave raste zbog klimatskih promjena i tržišnih uvjeta

Cijena kave raste zbog klimatskih promjena i tržišnih uvjeta

Link na izvornu vijest

Cijena kave raste diljem svijeta za krajnje potrošače jer je njezin uzgoj otežan uslijed klimatskih promjena, ali i zbog nepovoljnih tržišnih uvjeta za male uzgajivače, koji čine temelj proizvodnje ove biljke.

Klimatske promjene utječu na prinose kave i rast njezine cijene, što izaziva zabrinutost među potrošačima i proizvođačima.

Stručnjaci navode kako regenerativna poljoprivreda i tehnike poput kompostiranja mogu pomoći u smanjenju troškova i poboljšanju kvalitete kave.

Potrošači mogu dati svoj doprinos kupnjom certificiranih i održivih sorti kave, te podržavanjem proizvođača koji vode računa o ekologiji.

Andrea Ili, predsjednik talijanske tvrtke za preradu kave, izjavio je kako su trenutačno visoke cijene kave posljedica prošlogodišnjih suša u Vijetnamu i Brazilu, koje je izazvao “El Niño”, oceanska struja koja se kreće naprijed-natrag preko južnog dijela Tihog oceana.

Klimatske promjene dodatno su pojačale utjecaj “El Niña” i proširile ga čak i na atlantska područja poput Brazila. To je dovelo do većih suša, koje su smanjile prinose i povećale cijenu zelene kave koja ide u pržionice za gotovo 55 posto.

“Ni uzgajivači kave nisu zadovoljni ovako visokom cijenom jer smatraju da je neodrživa. Potrošnja će pasti, a cijena će se potom urušiti”, rekao je Ili.

Uzgajivači u razdoblju veće potražnje pokušavaju iskoristiti priliku sadnjom više stabala i povećavanjem proizvodnje.

“Zatim, godinu dana kasnije, tržište bude preplavljeno kavom, a cijene padaju kao kamen. To je tipičan trend. I dalje ponavljamo iste pogreške”, ocijenio je Ili.

Kako se planeta nastavlja zagrijavati, procjenjuje se da će do 2050. godine upola manje zemljišta biti pogodno za uzgoj kave, a uzgajivači će se morati seliti na veće nadmorske visine.

Istovremeno će se bolesti poput hrđe lista kave – gljivice koja je desetkovala ovu biljku diljem svijeta – nastaviti širiti.

Kavu uzgaja velik broj malih zemljoposjednika u 70 zemalja južne hemisfere, a čak 95 posto od 12,5 milijuna farmi kave zauzima manje od pet hektara.

Šezdeset posto svjetske kave dolazi s takvih malih farmi, dok poljoprivrednici u Vijetnamu i Brazilu, gdje su veća imanja češća, jedini u prosjeku zarađuju dovoljno da se izvuku iz siromaštva.

bhrt.ba

The post Cijena kave raste zbog klimatskih promjena i tržišnih uvjeta appeared first on Brotnjo.info | Čitluk – Međugorje – Hercegovina.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email ehercegovina22@gmail.com te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?