
HELEZOVO MINISTARSTVO OBARA REKORDE: Oko osam miliona KM potrošeno na putovanja, prekovremeni rad, biznis-kartice…
Samo na putne troškove Ministarstvo je tokom prošle godine potrošilo skoro 3,3 miliona KM, od čega se više od dvije trećine odnosi na putovanja u inostranstvo. Za dnevnice izvan zemlje isplaćeno više od 1,3 miliona KM
Piše: Amra BRKIĆ – ČEKIĆ
Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine, na čijem je čelu Zukan Helez tokom prošle godine je potrošilo oko osam miliona KM javnih sredstava na putovanja, prekovremeni rad, službena vozila i korištenje biznis-kartica, utvrdili su državni revizori.

Samo na putne troškove Ministarstvo je tokom 12 mjeseci prošle godine potrošilo čak 3.290.832 KM, od čega se više od dvije trećine (2.233.089 KM) odnosi na službena putovanja u inostranstvo. Samo za dnevnice izvan zemlje isplaćeno je 1.339.566 KM, a dodatnih 562.793 KM je izdvojeno na javni prijevoz.

Revizori su pojasnili da pravo na korištenje biznis-kartice imaju ministar, zamjenici ministra, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH i šest kapetana posade avijacije, kao i da karticu koriste za plaćanje troškova na službenim putovanjima (troškovi smještaja, prijevoza i reprezentacije), a ministru odbrane, zamjenicima ministra i načelniku Zajedničkog štaba Odlukom je dato pravo na organizovanje poslovnih sastanaka i drugih aktivnosti u skladu s Pravilnikom o korištenju reprezentacije.

Međutim, državni revizori konstatuju da dio dokumentacije o potrošnji sa kartice nije dostavljen ili je neprecizan, a u nekim slučajevima nedostaju čak i računi, što je direktno kršenje budžetskih propisa.
– S obzirom na navedene slabosti, smatramo da nepotpunost dokumentacije prilikom realizovanja izdataka za reprezentaciju i bez jasnog povoda nastanka troška može imati za posljedicu nenamjensku upotrebu ovih sredstava – ističu revizori.
Na raspolaganju 16 službenih vozila
Ministarstvo je za upotrebu službenih vozila izdvojilo 2.119.787 KM, najviše za gorivo (1.176.415 KM), zatim nabavku usluga i materijala za održavanje službenih vozila (758.222 KM) te registraciju i osiguranje vozila (185.150 KM).
U izvještaju revizora je naglašeno da Ministarstvo na raspolaganju ima 16 službenih vozila, od kojih je za četiri vozila dato pravo korištenja 24 sata dnevno u radne i neradne dane.
Ministarstvo, smatraju revizori, nije osiguralo pouzdane evidencije o korištenju službenih vozila kojim bi se minimizirao rizik od nenamjenske upotrebe službenih vozila.
Umjesto raspodjele radnog vremena, Ministarstvo je preferiralo isplatu novca pa je tako za prekovremeni rad iz budžeta BiH uposlenicima isplaćeno 21.022 KM. Pri tome su pojedini uposleni radili prekovremeno svaki mjesec, čak i više od 20 sati sedmično, što, kako ističu revizori, prema Zakonu o radu u institucijama BiH nije dozvoljeno osim u izuzetnim slučajevima.
– Prekovremene sate su ostvarili vozači ministra i zamjenika ministra, vozač u Generalnom inspektoratu, pojedini vozači u Zajedničkom štabu Oružanih snaga BiH, kao i šefovi kabineta ministra i zamjenika ministara. Isplate naknada po ovom osnovu vršene su na osnovu rješenja kojim se odobrava isplata naknade za sate prekovremenog rada”, istakli su revizori te preporučili da se isplata naknada po osnovu prekovremenog rada vrši samo u izuzetnim slučajevima te da se razmotre i drugi modaliteti vrednovanja prekovremenog rada, a sve u cilju racionalizacije potrošnje budžetskih sredstava – naveli su revizori.
Hitno da izbjegneš javne nabavke
Državni revizori su, češljajući dokumentaciju Ministarstva, našli niz nedostataka u procesu javnih nabavki. Ministarstvo je, navodi se u izvještaju revizora, tokom prošle godine provelo hitne nabavke u ukupnoj vrijednosti od 944.191 KM, pozivajući se na internu instrukciju kojom je omogućeno provođenje pregovaračkog postupka bez objave obavijesti.

Kao razloge hitnosti su, između ostalog, naveli nedostatak roba na zalihama, zatim izostanak važećih ugovora s dobavljačima, te dugotrajni i ponovljeni postupci.

– Najvećim dijelom se hitne nabavke odnose na nabavku hrane (414.432 KM) i tekućeg održavanja zgrada, vozila i opreme (459.859 KM), a predmet hitnih nabavki su bili i vojni materijal, autogume, obrasci i papir i dr. Revizionim postupcima ponovo je uočena učestala praksa popravke vozila putem hitnih nabavki koja se obrazlaže nepostojanjem važećih ugovora ili nedostatka rezervnih dijelova na stanju zaliha – ističu revizori.
U izvještaju je naglašeno da se ovi razlozi ne mogu smatrati razlozima krajnje hitnosti, već su posljedica slabog planiranja, zakašnjelog pokretanja postupaka i nedovoljno jasnih tehničkih specifikacija.
(Inforadar)
The post HELEZOVO MINISTARSTVO OBARA REKORDE: Oko osam miliona KM potrošeno na putovanja, prekovremeni rad, biznis-kartice… appeared first on Interview.ba.