Preminuo Ferdinand Zovko, jedini operni pjevač iz Hercegovine
U 80. godini života preminuo je Ferdinand Zovko, hrvatski bariton i priznati sveučilišni profesor iz Hercegovine, piše Brotnjo.info.
Rođen je 19. listopada 1943. godine u Čalićima, općina Čitluk. Zovko je bio jedini operni pjevač iz Hercegovine.
Već u ranom djetinjstvu preko radioprijamnika slušao Mariju Callas, koja mu je postala glazbeni i pjevački uzor.
Inače, kao dijete krajem 1950-ih došao je u Dubrovnik, gdje je sa 17 godina prodavao ulaznice na Dubrovačkim ljetnim igrama. Pridružio se zboru Male braće i katedralnom zboru.
Prvo glazbeno obrazovanje stječe u klasi profesorice Milke Padovan. Diplomski koncert održao je u pratnji simfonijskog orkestra u Kneževu dvoru 1962. godine. Nakon toga s 20 se godina oženio i dobio sina Orsata, kasnije poznatog sportskog menadžera. Istodobno s poslom u hotelu, položio je prijamne ispite na tri akademije – u Sarajevu, Zagrebu i Beogradu.
Na objavljenom natječaju Sarajevske opere, dobiva jedino mjesto bariton, upisuje Sarajevsku akademiju i angažman u Narodnom pozorištu. Profesorica Danon Kurpjel znala je reći kako je ”najljepši glas na akademiji”
Iz Sarajeva odlazi u Zagreb gdje nastavlja studirati na Muzičkoj akademiji u klasi glasovitog Vladimira Ruždjaka kao njegov prvi đak, i svojim nastupima ubrzo stekao zvjezdani status u zagrebačkim opernim krugovima.
Godine 1979. postaje prvim magistrom u klasi umjetnice i profesorice Biserke Cvejić na Beogradskom fakultetu muzičkih umjetnosti. Potom odlazi u Rijeku i Opatiju, gdje bilježi prve službene nastupe i postaje prvak riječke opere, a kasnije i u Osijek, gdje je prvi put igrao cijelog Verdija. S tamošnjim maestrom Željkom Milerom snimio je nosač zvuka s deset opernih arija. U Osijeku je radio i kao sveučilišni profesor, a debitirao je ulogom Luna u Verdijevom Trubaduru.
Najzaslužniji je za obnovu i reafirmaciju Osnovne škole u Čerinu. U to vrijeme prije skoro 30 godina kao ravnatelj uveo je informatiku s 18 računala i dva strana jezika od prvoga razreda osnovne škole. Sve to, uz glazbenu umjetnost i knjižnicu koju BiH nije imala. Otvorio je odjele violine, violončela, gitare, flaute i klavira koje je pohađalo 120 učenika. Iz Njemačke je u Čerin dovezao šest unikatnih po stotinu godina starih klavira…
e-hercegovina.com