Alarmantno povećan broj online prijevara pred početak školske godine

Alarmantno povećan broj online prijevara pred početak školske godine

Link na izvornu vijest

Cyber kriminalci koriste uzbuđenje oko priprema i opremanja za školu za lansiranje sofisticiranih phishing kampanja kojima targetiraju studente i učenike, ali i nastavno i administrativno osoblje obrazovnih ustanova, otkrio je tim stručnjaka za cyber sigurnost kompanije Kaspersky.

Broj online prijevara je alarmantno povećan u ovim danima pa stručnjaci preporučuju oprez.

Primjer lažne ”Povratak u klupe” nagradne igre

Jedna od tehnika prijevare koju su stručnjaci otkrili je organizacija lažnih nagradnih igara koje učenicima i studentima nude priliku osvojiti laptop. Za sudjelovanje u nagradnoj igri za ovu primamljivu nagradu, žrtve su pozvane da podijele osobne informacije i navedu model laptopa koji preferiraju.

U drugoj verziji iste prijevare, pojedinci se pozivaju da dijele određeni link koji vodi do stranice s nagradnom igrom sa svojih 15 kontakata na WhatsApp aplikaciji. Potom se od svih njih traži da se uključe u izvlačenje nagrada tako što će se registrirati putem SMS poruke. Osvajanja laptopa ili nekog drugog vrijednog predmeta je privlačan mamac, ali pojavljuje se kvaka: ”pobjednici” se informiraju da moraju pokriti troškove isporuke za svoje pretpostavljene nagrade. Svaki zahtjev za dodatno plaćanje jasno ukazuje na prijevaru, pišu PoslovneNovine.ba.

Ljubuški osigurao besplatan školski pribor i bilježnice za 1.850 osnovnoškolaca

Dok se školska i akademska sezona približavaju i milijuni studenata i učenika kupuju knjige, školski pribor i plaćaju školarine, tradicionalno raste broj cyber prijetnji. Prevaranti profitiraju tijekom ovog razdoblja, zloupotrebljavajući želju ove populacije da nabave nove uređaje za studije i škole. Nagradna igra u kojoj je glavna nagrada osvajanje elektronskog uređaja, poput laptopa, efikasna je zamka kojom se služe cyber kriminalci, rekao je Milan Kojić, Channel Manager kompanije Kaspersky za Zapadni Balkan.

Lažne stipendije

Drugi vid prijevare su lažne stipendije. Prevaranti mame studente u lažne sheme stipendiranja i zloupotrebljavaju njihove nade da će dobiti financijsku pomoć.

Evo kako: privuku ih naizgled pravim prilikama za stipendije koje obećavaju financijsku pomoć. Kako bi aplicirali, moraju dostaviti osobne podatke, uključujući osjetljive podatke poput matičnog broja i bankovnih podataka. Ove informacije se kasnije koriste za krađu identiteta i financijske prevare.

Lažne stipendije mogu ozbiljno utjecati na naivne studente, rezultirajući financijskim gubicima, a ponekad i dugoročnom krađom identiteta. Jako je važno da studenti budu oprezni prilikom interakcije s nepoznatim ponuđačima stipendija, upozorava Kojić u izjavi za Poslovne novine.

(www.jabuka.tv)

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?