KO ĆE BITI VLASNIK Nakon Đokovića, banjalučka Arena ugošćava Dodika
Arena izgrađena za potrebe „Srpska open“ ni četiri mjeseca nakon završetka tog teniskog turnira nije prešla, kako je najavljeno, u ruke Grada Banjaluka, niti je poznato ko je njen vlasnik. Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kaže da bi „najprirodnije bilo da Grad“ rukovodi ovim objektom koji je koštao oko 50 miliona KM, ali nije mogao potvrditi da će to tako na kraju i biti
Piše: Vesna POPOVIĆ
Izgradnja centralne arene za tenisko takmičenje je izazvala brojne polemike u javnosti zbog brojnih nepravilnosti, a od aprila uglavnom zjapi prazna.
Većinom su se mogli vidjeti radnici koji su završavali građevinske radove na objektu ili koji su uklanjali sve ono što je podsjećalo na razlog za izgradnju samog objekta.
Tako je uklonjena šljaka za teniski teren, koja je bila postavljena u areni za ATP teniski turnir „Srpska open“ i sve ono što je ukazivalo na ovo takmičenje.
Sin na čelu proslave
Trenutno se ovaj prostor polako transformiše u jednu od lokacija za košarkaški turnir, koji će se ove sedmice održati povodom 50 godina postojanja kluba KK „Igokea“ iz Laktaša na čijem čelu je Igor Dodik, sin predsjednika RS.
Nakon toga je za kraj mjeseca planirano održavanje turnira u malom fudbalu pod nazivom „Banja Luka open”. Sve će se to održavati u areni kojom i dalje upravlja Teniski savez RS iako je to samo trebao biti slučaj za vrijeme održavanja teniskog turnira „Srpska open“.
Naime, po okončanju građevinskih radova ovaj objekat je privremeno dat na upravljanje Teniskom savezu RS za potrebe organizacije teniskog turnira „Srpska open“.
Četiri mjeseca poslije
Trajni status objekta se prema najavama nadležnih, trebao riješiti po završetku turnira, odnosno trebao je biti predat na upravljanje Gradu Banjaluka. To se još nije dogodilo iako je turnir održan u aprilu, prije više od četiri mjeseca.
Predavanje ovog sportskog objekta u ruke Grada, je konstantno najavljivao gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, ali sada više nije tako konkretan kao prije. Ovaj put daje neodređene izjave.
On je za Capital rekao da bi „najprirodnije bilo da Grad“ rukovodi ovim objektom, ali nije mogao potvrditi da li će tako na kraju i biti.
– U toku je vještačenje objekta koje treba da prikaže koliko je tačno bilo ulaganje Grada u sam objekat, a koliko Vlade RS kako bi se znao bilans svega. Na bazi tog vještačenja Teniski savez RS ali i Vlada RS će dati jednu vrstu prijedloga kako bi upravljanje nad tim objektom trebalo izgledati, a i Grad će dati svoje gledište i mišljenje – rekao je Stanivuković.
Raspolaganje i upravljanje objektom
Objasnio je da bi na bazi svega toga, trebala biti poznata vlasnička struktura između Vlade RS, Grada i Saveza, odnosno prikazano pravo raspolaganja i upravljanja nad objektom.
Podsjetio je da je Banjaluka uložila 15 miliona KM u taj prostor, tačnije taj novac je otišao na izgradnju dvorane/arene, okolnog trga i saobraćajnice te na uređenje parka.
– Najviše naših sredstva je otišlo na okolnu infrastrukturu, više nego u samu dvoranu. Sada vještaci procjenjuju koliko je uloženo u dvoranu i odrediće se koliko je sredstva Grad uložio“, rekao je on ali nije mogao precizirati koliko gradskog novca je potrošeno na samu dvoranu/arenu.
Dok se čeka taj dokumenat Stanivuković kaže da je najvažnije da taj objekat bude u maksimalnoj funkciji i da će se zato u narednom periodu održati po jedan košarkaški i fudbalski događaj.
Podjela Arene
Upućeni u ovu temu poručuju da će vještačenje pokazati koliko je u objekat uložio Grad, a koliko Vlada RS te da se na osnovu ulaganja Vlade želi osigurati da Teniski savez RS dobije na korištenje određeni dio arene.
– Ne treba zanemariti ni druge sportske klubove i saveze koji su izrazili interes da dobiju određene prostorije na korištenje – poručio je naš sagovornik.
On smatra da će Grad preuzeti upravljanje nad objektom, jer je izgrađen na gradskoj zemlji, ali da se prije toga želi i odrediti „ko će koji dio objekta koristiti i pod kojim uslovima“.
– Treba se napraviti red pod kojim uslovima se to daje tim organizacijama te koje će biti njihove obaveze. Isto tako postoji određen interes da se tu organizuju razni fitnes i velnes sadržaji pa treba odrediti i kako će to funkcionisati – naveo je naš sagovornik.
Koliko je potrošeno na “Srpska open”?
Za sada je teško reći koliko je tačno potrošeno na „Srpska open“ uključujući izgradnju arene, okolne infrastrukture te na samu organizaciju turnira, jer razni nivoi vlasti koji su učestvovali u finansiraju uporno odbijaju da objave te informacije. U pitanju su sredstva Vlade RS i Grada Banjaluka koja su ulagana preko Teniskog saveza RS.
Iako su pred održavanje turnira u aprilu iz Teniskog saveza RS poručivali da će po okončanju takmičenja položiti račune javnosti i objasniti gdje je „svaka marka otišla“, to se još nije dogodilo. Redakcija Capitala je više puta tražila te informacije od Saveza i pored obećanja da će nam dostaviti tražene podatke, to se nije dogodilo.
Tačne podatke o ulaganju nema ni prvi čovjek Banjaluke. On tvrdi da može pričati samo o novcu koji je dao Grad. Pojasnio je da je Grad dao pet miliona KM iz redovnih budžetskih sredstva i 10 miliona KM kredita u sva ulaganja na tom području.
Prema procjenama za potrebe ovog turnira potrošeno je između 45 i 50 miliona KM javnog novca.
Podsjećamo, portal Capital je od samog početka pisao o nepravilnostima vezanim za izgradnje teniskog kompleksa na kojem se odigrao ATP 250 turnir „Srpska open“.
Kroz seriji tekstova smo ukazivali da su netransparentno uloženi desetine miliona maraka javnog novca, bez tendera, a da su dozvole izdavane naknadno, u „hodu“, dok je trajala izgradnja arene.
(Capital.ba)