Koje sorte luka saditi ove jeseni?

Koje sorte luka saditi ove jeseni?

Link na izvornu vijest

Najbolje vrijeme za jesensku sadnju luka u Hercegovini je mjesec rujan jer će se biljke do ulaska u zimu već dobro ukorijeniti i pripremiti za prezimljenje. U ovom razdoblju se najviše sadi sorta Holandski žuti i Centurion, ali i rana sorta Majski srebrenjak koja se najviše konzumira kao mladi luk. Tijekom jeseni sadi se i Izborak.

Za uzgoj luka u jesenskoj sadnji treba izabrati duboka, dobro propusna tla laganijeg mehaničkog sastava koja su bogata organskim tvarima. Teška, za vodu slabo propusna tla nepovoljna su jer tijekom zime zbog slabe dreniranosti na njima može duže ili kraće vrijeme voda stajati i uništiti usjev.

STIHL motorne pile na popustu potražite u Sjemenarni, ovlaštenom STUHL trgovcu.

STIHL motorne pile na popustu potražite u Sjemenarni, ovlaštenom STUHL trgovcu,.

Zašto hobisti gredice luka posipaju pepelom?

Luk je osjetljiv na kiselost tla. Preporučuje se tlo blago kisele do neutralne reakcije pH vrijednosti 6 – 7. Kako bi se smanjila kiselost tla, gredice luka se često puta posipaju pepelom (lugom). Pepeo je za luk odličan dodatak zahvaljujući svom sastavu. Sadrži mnogo minerala i drugih korisnih tvari. Može se koristiti za dezinfekciju zemljišta, kao gnojivo, insekticid i fungicid. On poboljšava strukturu i karakteristike zemljišta, pomaže kod razgradnje organskih tvari, a velika je prednost što ne sadrži klor na koji su lukovi osjetljivi. Uništava uzročnike truleži glavice.

Luk se obvezno uzgaja u plodoredu i uglavnom dolazi iza kultura koje su gnojene stajnjakom ili organskim peletiranim gnojivima kao što su kupus, rajčica, krastavci i paprika. Na istoj površini luk se ne bi trebalo uzgajati barem tri godine.

Osnovna obrada tla za jesensku sadnju luka treba se obaviti odmah nakon skidanja predkultura. Ako je tlo siromašno sa hranjivima, prilikom obrade u tlo se dodaje organsko gnojivo. Za to se najčešće koriste peletirana organska gnojiva (Biorex, Fruttorto i dr.). Hobisti najčešće za gnojidbu koriste gnojivo pod nazivom Povrtko.


Optimalno vrijeme jesenske sadnje luka je druga polovina rujna i mjesec listopad, ovisno o području uzgoja. Sadnjom u ovom periodu do ulaska u zimu biljke će se uspjeti dobro ukorijeniti i pripremiti za prezimljenje. Preranom sadnjom biljke mogu u zimu ući prerazvijene čime im se smanjuje sposobnost prezimljenja, a kod kasne sadnje biljke se slabo ukorijene pa ih zimske golomrazice puno lakše oštećuju.

Razmak sadnje

Lučice luka se sade na pripremljene gredice u redove razmaka 25 – 30 cm. Razmak posađenih lučica u redu treba biti 8 – 10 cm. Sade se po veličini ujednačene lučice promjera 1.5 – 2 cm. Za proizvodnju se koriste neproklijale lučice, a sadnja se obavlja na dubinu 3 – 4 cm. Luk se ne smije saditi preduboko jer to može utjecati na razvoj lukovica.

Savjetuje se nakon sadnje tlo prekriti slojem malča kako bi se zadržala postojeća vlažnost i spriječio razvoj korova. Jednim kilogramom srednje krupnih lučica moguće je zasaditi površinu 12 – 15 m2. Ako želite da vam luk što prije nikne onda večer prije sadnje lučice luka potopite u vodu. Ovo će omogućiti lukovicama da upiju vlagu prije nego što ih posadite u zemlju, a bez vlage one jednostavno neće početi da klijaju.

Koje sorte saditi? 

Od sorti luka žute boje ovojnih listova jesenskom sadnjom iz lučica se najviše uzgaja sorta Holandski žuti i Centurion, od crvenog luka sorta Ptujski crveni, a od bijelog luka Majski srebrenjak.

Sjemenski luk u Sjemenarninim agrocentrima

Holandski žuti (Stutgerter) je sorta luka plosnatih glavica žuto smeđih vanjskih ovojnih listova. Glavice su dosta čvrste s dobro zatvorenim vrhom. Relativno su krupne s prosječnom težinom 80 – 90 grama. Unutrašnjost glavice je bijela i umjerene je ljutine.

Centurion F1 je srednje rana sorta okruglasto plosnatih lukovica žutosmeđih ovojnih listova dobre čvrstoće. Unutrašnjost lukovice je žućkasto bijela, a okus je blago ljut. Sadržaj suhe tvari je oko 12%. Dobre je skladišne sposobnosti.

Ptujski crveni je kasna sorta ljubičastih ovojnih listova. Lukovice su okruglastog oblika, visine 6 cm do 7 cm i promjera 7 cm do 8 cm. Blago ljutog okusa, čvrstih ovojnih listova i sadržaja suhe tvari oko 12%. Pravilno uskladišten, dobro se čuva kroz duži period. Zbog specifične boje ovojnih listova dosta se koristi za dekoraciju mnogih jela i salata.

Majski srebrenjak je rana sorta okruglasto plosnatih glavica prosječne težine oko 50 grama. Glavice su obavijene bijelim ovojnim listovima. Unutrašnjost glavice je bijele boje, a okus je slatkast. Namijenjen prvenstveno za ranu proljetnu potrošnju u svježem stanju. Dosta se koristi i za dekoraciju.

Broer BV nizozemski proizvođač luka koji zajedno sa svojim partnerima aktivno istražuje tržište i njihove potrebe. Blisko povezani s prirodom su razvili najbolje sjeme luka i omogućili proizvođačima berbu zdravih, okusom odlični plodova, kako danas, tako i za pedeset godina.

Puno više informacija o agrotehnici, zaštiti luka od uzročnika bolesti i štetnika te o sortama luka doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Brit akcijske artikle provjerite klikom na fotografiju.

Objava Koje sorte luka saditi ove jeseni? pojavila se prvi puta na Posušje.info.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?