Investitori na nekretnine gledaju kao na religiju
BANJALUKA – Mnogi investitori na nekretnine gledaju kao na religiju bez obzira što su im otvorene brojne opcije za ulaganje, a koje su lako dostupne u svijetu modernih tehnologija.
Brokerska kuća „Advantis broker“ iz Banjaluke organizovala je danas u ovom gradu investicioni forum na kojem se pričalo o trendovima i prilikama na tržištu, ali i o novim mogućnostima za ulaganje.
„Naša ideja je bila da organizujemo događaj i okupimo ljude kojima je cilj uvećanje lične imovine i klijenata, da predstavimo mogućnost ulaganja u različite vrste imovine poput obveznica, fondova, startup-a i slično te da pokažemo da ulaganje u nekretine nije jedina oblast za ulaganje“, kazao je direktor društva Branko Kecman.
Kako je rekao, cilj društva na čijem je čelu je da svojim klijentima pruži iste mogućnosti kao i investitorima u EU i SAD te da im omogući da raspolažu imovinom na svim geografskim područjima i valutama.
„Trenutno je Banjalučka berza prepoznata kao mjesto na kojem se najviše radilo na razvijanju tržišta obveznica, a mi smo dali svoj doprinos tome gdje smo omogućili svojim klijentima da ulažu u njih i ostvaruju jedan dobar prinos“, rekao je Kecman obraćajući se prisutnima.
Ivan Kurtović iz društva „InterCapital Asset Managament“ iz Hrvatske kao jedno od popularnih sredstava za ulaganje predstavio je EFT fondove, čija imovina čini pola imovine svih investicionih proizvoda.
Kako je pojasnio, oni podrazumijevaju svojevrsnu korpu akcija i obveznica i koje odlikuje velika transparentnost i nizak rizik.
„ETF je svojevrsno oružje, gdje prilikom investiranja postoji manja šansa za greškom“, kaže on.
Kako bi olakšali posao razvili su aplikaciju „Genius“ preko koje se može kupovati i prodavati portfelj. Specifična je po tome što korisnik prolazi kroz 15 pitanja gdje se on profiliše kao investitor i gdje se stiče uvid o tome kako on sam sebe vidi, na osnovu čega dobija paket prilagođen njemu.
Aplikacija je nedavno unaprijeđena pa tako investitor može imati više portfelja od kojih jedan može biti ultra konzervativan, a jedan ultra rizičan.
Obične građane, sa skromnijim kapitalom on upućuje na narodne obveznice.
Na primjer, građani Hrvatske su imali 20 milijardi evra štednje koja je stajala na računima banaka, a ona nije bila oročena pa se kroz nju nisu ostvarivali ni prihodi. Država je iskoristila situaciju i dala ponudu.
Emitovala je i prikupila 1,1 milijardi evra. Između 40 i 50 hiljada građana je u prosjeku uložilo oko 20.000 evra, a za svoju investiciju je dobilo pristojnu kamatu od 3,65 odsto.
„U ovom slučaju država je bila garant, i oni su znali da je to sigurno, pa su ulagali. Oko 80 odsto ljudi koji su investirali su bili između 50 i 60 godina što pokazuje i gdje se štednja nalazi“, kaže Kurtović.
Na „Advantis Investicionom Forumu“ razgovaralo se i o tome kako ulagati na globalnim berzama i privatnim fondovima, startup kompanijama, privatnim penzijskim fondovima i obveznicama. Među temama su bile i nove tehnologije, društveni pokreti i geopolitička kretanja.
CAPITAL: D. T.
Чланак Investitori na nekretnine gledaju kao na religiju се појављује прво на Capital.ba – Informacija je capital.