Žitelji BiH imat će digitalni novčanik, do usluge preko pametnog telefona

Žitelji BiH imat će digitalni novčanik, do usluge preko pametnog telefona

Link na izvornu vijest

Žitelji BiH imat će digitalni novčanik, do usluge preko pametnog telefona

IDDEEA BiH radi na primjeni digitalnog novčanika u skladu s najnovijim europskim regulativama, a plan je, kako su nedavno najavili, predstaviti ovu inovativnu uslugu do kraja godine, pružajući još veću fleksibilnost u obavljanju digitalnih transakcija
Važan korak u procesu digitalizacije je uvođenje digitalnog identiteta, pa tako od kraja siječnja žitelji BiH mogu koristiti potpuno nove usluge

Hoće li se žitelji BiH u bliskoj budućnosti moći identificirati putem dokumenata koji će biti pohranjeni u njihovu mobilnom telefonu te tako uštedjeti vrijeme i novac kada je riječ o brojnim uslugama od životnog značaja, pitanje je koje je u fokusu intenzivnih rasprava o procesu digitalizacije s kojim BiH želi sustići zemlje okružja, odnosno dosegnuti standarde Europske unije kada je riječ o redukciji birokratskih procedura.

Europska praksa

Nakon što je Europski parlament protekloga tjedna prihvatio pravila za razvoj jedinstvenog digitalnog identiteta građana Europske unije, što bi u osnovi predstavljalo rješenje slično platformama poput Googlea i Applea, a koje bi otvorilo mogućnost identifikacije osobnim dokumentima pohranjenim u mobilnim telefonima, ovih se dana i u BiH može čuti kako se radi na izradi digitalnog novčanika. Ravnatelj Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) Almir Badnjević u ponedjeljak je razgovarao s direktorom Ureda Veleposlanstva SAD-a u Banjoj Luci Toddom Bullockom te su tom prilikom predstavljeni noviteti koje je IDDEEA BiH napravila u proteklom razdoblju, s posebnim osvrtom na digitalne inovacije. Badnjević je istaknuo važnost digitalnog potpisa te najavio skoro predstavljanje digitalnog novčanika koji će dodatno poboljšati korisničko iskustvo.

– Digitalni potpis koji je IDDEEA BiH nedavno primijenila predstavlja jednu od osnovnih tehnoloških komponenti ovog sustava, a koji omogućava građanima da elektronički potpisuju dokumente i obavljaju poslove s državnim institucijama i gospodarskim subjektima na brz, učinkovit i siguran način – naglasio je Badnjević. Bullock je podcrtao važnost partnerstva između IDDEEA-e BiH i SAD-a u poboljšanju sustava identifikacije i evidencije u BiH.

Važan korak u procesu digitalizacije je uvođenje digitalnog identiteta, pa tako od kraja siječnja žitelji BiH mogu koristiti potpuno nove usluge te kroz nekoliko klikova doći do važnih informacija i usluga. Iz IDDEEA-e BiH su naglasili kako se uz digitalni identitet sada mogu obavljati administrativni procesi bez fizičke prisutnosti, objasnivši kako se aktiviranjem digitalnog identiteta otvaraju vrata elektroničkog pristupa raznim uslugama.

– Sada možete imati uvid u osobne evidencije, provjeriti status prekršaja i isprava, potpisivati dokumente digitalno te koristiti servise institucija na svim razinama – sve to bez potrebe za fizičkom prisutnošću. Još bolje, usluga udaljenog digitalnog potpisivanja postala je dostupna putem web-servisa www.iddeea. gov.ba – poručili su iz ove agencije. Kada je riječ o koracima koji slijede, IDDEEA BiH u ovom trenutku radi na primjeni digitalnog novčanika u skladu s najnovijim europskim regulativama, a plan je, kako su nedavno najavili, predstaviti ovu inovativnu uslugu do kraja godine, pružajući još veću fleksibilnost u obavljanju digitalnih transakcija.

Prednosti

Razvoj tehnologije digitalnog potpisa, odnosno uvođenja e-servisa, svakako će donijeti brojne prednosti žiteljima, ali i poslovnoj zajednici u BiH. Prva velika korist digitalnog potpisa i e-servisa za građane je značajna ušteda vremena. Umjesto gubljenja sati u redovima pred šalterima ili čekanja na odgovore poštom, građani mogu obaviti mnoge administrativne poslove iz udobnosti svog doma ili ureda. Ovo posebno olakšava život ljudima koji žive u udaljenim područjima ili onima koji su mobilno ograničeni.

Iz IDDEEA-a su pritom naglasili i kako digitalni potpis povećava transparentnost i učinkovitost u radu državnih institucija. Elektroničke isprave su lako dostupne i pregledne, što smanjuje mogućnost pogrešaka i manipulacija, kao i bolje praćenje i reviziju procesa, što doprinosi smanjenju korupcije i nepravilnosti. Osim toga, digitaliziranje eliminira potrebu za velikim brojem poslova u administraciji i smanjuje troškove papira, tiskanja i promet isprava. Ovo oslobađa resurse koje država može usmjeriti prema drugim prioritetima, kao što su zdravstvo, obrazovanje ili infrastruktura.

 

 

Objava Žitelji BiH imat će digitalni novčanik, do usluge preko pametnog telefona pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?