Tradicionalna Hodnja mira od samostana sv. Ante na Humcu do župne crkve sv. Jakova u Međugorju bit će upriličena na blagdan sv. Ivana Krstitelja, uoči 45. obljetnice Gospinih ukazanja. Hodočasničke skupine sa svih strana svijeta molit će i pjevati u čast Gospi, a polazak s Humca planiran je u 6 sati.
Hodnja mira redovno se odvija još od 1992. godine na inicijativu njemačkog hodočasnika i zaljubljenika u Međugorje Huberta Liebherra koji je tada sa skupinom od nekoliko stotina hodočasnika krenuo na molitveni hod moleći za mir u tada ratom pogođenoj Hrvatskoj i BiH.
O prvoj Hodnji mira fra Slavko Barbarić ostavio je kratki zapis: „Dana 24. lipnja održana je Hodnja mira i velika grupa hodočasnika, sa sudionicima iz cijelog svijeta i s mnogim domaćima, išla je jedanaest kilometara pješke iz zahvalnosti za jedanaest godina i s molbom za mir. Nakon druge Hodnje, 25. lipnja 1993., njezini sudionici su uputili apel mira svim svjetskim državnicima. U njemu, među ostalim, stoji napisano: „Mi – ujedinjeni s 20 milijuna hodočasnika iz cijelog svijeta – zahtijevamo da poduzmete sve što je moguće da se ovaj rat zaustavi i da se uspostavi mir na Balkanu koji bi bio utemeljen na pravednosti.“
U četvrtak, na obljetnicu Gospinih ukazanja, svete mise na hrvatskom jeziku slavit će se u župnoj crkvi u 6, 7, 8, 9, 11 sati te središnja svečana sveta misa u 19 sati. Kao i svakog 25. u mjesecu, odmah nakon mise bit će zajedničko klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu, koje se zatim nastavlja u tišini do ujutro.
Bolji Ljubuški


