Dokumentarni film o životu i djelu fra Slavka Barbarića “Slijedi me srcem” prikazan je sinoć (ponedjeljak) u Međugorju. Premijernom prikazivanju svjedočili su mnogobrojni uzvanici, župljani župe Međugorje i hodočasnici, a uz prikazivanje u velikoj dvorani sv. Ivana Pavla II., film je istovremeno prikazan i u molitvenom prostoru kod vanjskog oltara međugorske crkve.
Zbog posebne fra Slavkove ljubavi prema Međugorju, ovo je bio jako značajan događaj za župu Međugorje te je prije samog prikazivanja filma o svećeniku čiji su život, duhovno djelovanje i posebna blizina s ljudima ostavili dubok trag diljem svijeta, dobrodošlicu nazočnima poželio fra Zvonimir Pavičić, župnik župe sv. Jakova Međugorje, koji je istaknuo kako je tijekom prikazivanja organiziran i prijevod za mnogobrojne hodočasnike.
Inače, prikazivanje dokumentarnog filma o životu i djelu fra Slavka Barbarića izazvalo je snažne emocije kod nazočnih, a film je nastao u produkciji molitvene grupe “Gospa Majka moja” iz Međugorja i Udruge “Zavjet Gospi” iz Čitluka, u koprodukciji Informativnog centra Mir Međugorje i RTV Herceg-Bosne.
Nakon prikazivanja filma, njegove autore predstavio je Ivica Karačić uz Marija Mijatovića, organizatora projekta, te je važno istaknuti kako scenarij i režiju potpisuje Zdenko Jurilj i da su, uz mnogobrojne arhivske materijale korištene u filmu, snimatelji su bili Slavko Knežević, Antoni Ćorić, Mirko Pivčević i Tvrtko Bubalo. Montažer filma je Tomislav Topić, izvršni producent je Tomislav Bubalo, a producent Ivica Karačić.
Redatelj i scenarist filma, Zdenko Jurilj, posebno je istaknuo veliku posjećenost.
Hvala na ovolikom posjetu. Hvala vam što ste se odazvali, a posebno mi je iznenađenje da imamo ovoliko gledatelja iz stranih zemalja gdje je fra Slavko ostavio veliki pečat, poručio je Jurilj.
Nazočnima u dvorani obratili su se također ravnatelji Radiotelevizije Herceg-Bosne i Informativnog centra Mir Međugorje, koji su istaknuli važnost prenošenja informacija o fra Slavkovu životu i djelovanju na buduće generacije.
Radiotelevizija Herceg-Bosne koproducent je ovog veličanstvenog projekta. Vjerujemo da je fra Slavko svojim životom ostavio veliki trag i da je potaknuo mnoge od nas. Ja sam, recimo, bila stipendistica njegove fondacije “Prijatelji talenata” i smatramo ne samo da se treba govoriti o takvim ljudima, već moraju postojati trajni zapisi za generacije koje dolaze. Na nama je da ovaj film emitiramo dalje, da ga promoviramo i da pričamo o njemu koliko možemo. Autori su napravili dobar posao i publika će dati svoj sud o svemu, ali u svakom slučaju trag je ostao, kazala je Slavica Karačić, ravnateljica RTV Herceg-Bosne.
Govoreći nakon prikazivanja filma, Vedran Vidović, ravnatelj Informativnog centra Mir Međugorje, kazao je kako se djelatnici Centra i on sam svakodnevno susreću s hodočasnicima koji su upoznati s likom i djelom fra Slavka Barbarića te da ih često iznenade darovi poput fra Slavkovih knjiga prevedenih na strane jezike.
Dragi hodočasnici, hvala vam što ste došli i još jednom pokazali kako je ogromna ljubav prema fra Slavku u cijelome svijetu. Mi koji radimo u Informativnom centru često susrećemo različite ljude iz cijeloga svijeta, koji dolaze ovdje i gotovo da nema skupine i područja gdje fra Slavko nije bio i nije sudjelovao… Za sve ljude koji su voljeli fra Slavka, ovaj film velika je stvar koja se dogodila i vjerujem da će proizvesti još veću ljubav prema svima. Trudit ćemo se donijeti fra Slavkov lik budućim generacijama, jer buduće generacije to zaslužuju, zaključio je Vidović.
Na premijeri filma svi posjetitelji mogli su darovati dobrovoljne priloge za Majčino selo, jedan od velikih fra Slavkovih projekata, a tako će biti i na budućim prikazivanjima jer je želja organizatora pomoći Majčinu selu onako kako je to fra Slavko činio, cijelim srcem.
Film je snimljen i premijerno prikazan pod pokroviteljstvom Ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske pri Vladi Republike Hrvatske, Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine, Vlade Hercegovačko-neretvanske županije, Općine Čitluk, gospodarstvenika Brotnja te pojedinačnih donatora, priopćeno je iz Općine Čitluk.
(www.jabuka.tv | Foto: Događajnica)


