Imali smo prolazak u rukama, ali opet nismo otišli u drugi krug

Nakon neuspjeha na Svjetskom prvenstvu u Japanu i Južnoj Koreji 2002. godine, hrvatska reprezentacija niti u Njemačkoj 2006. nije prošla skupinu, piše hrt.hr.

I ovoga puta smo imali sve u svojim rukama, pobjeda protiv Australije u zadnjem kolu bila nam je dovoljna za osminu finala, no susret je završio 2-2.

HRVATSKA – BRAZIL 0-1 (0-1)

Hrvatska je bila skupini s Brazilom, Japanom i Australijom. Na otvaranju su odabranici Zlatka Kranjčara izgubili od Brazila s 0-1, no momčad je uzdignute glave napustila prepuni Olimpijski stadion u Berlinu. “Vatreni” su u Berlinu svojom igrom “ugasili sambu”, ali odlučila je nepažnja i samo jedna pogreška hrvatske obrane u 44. minuti koju je majstorskim udarcem kaznio Kaka, donijevši Brazilu tri boda.

BERLIN. Olimpijski stadion – 72.000 gledatelja; Sudac: Benito Archundia (Meksiko)

Strijelac: 0-1 Kaka (44).

HRVATSKA: Pletikosa – Šimić, R. Kovač, Šimunić – Srna, Tudor, N. Kovač (od 40. J.Leko), Babić – N. Kranjčar – Pršo, Klasnić (od 57. Olić)

BRAZIL: Dida – Cafu, Lucio, Juan, Roberto Carlos – Emerson, Ze Roberto – Kaka, Ronaldinho – Ronaldo (Robinho 69), Adriano.

HRVATSKA – JAPAN 0-0

Drugo kolo donijelo nam je ogled protiv Japana u Nürnbergu koji je završio bez golova, pa momčad Zlatka Kranjčara ni nakon 180 minuta nije uspjela postići zgoditak na Svjetskom prvenstvu. Protiv Japana nije iskorišten niti jedanaesterac, a iz barem desetak prilika nitko nije uspio ugurati loptu u mrežu odličnog japanskog vratara koji je u 22. minuti sjajno obranio kazneni udarac Dariju Srni.

Po enormnoj vrućini i sporom terenu Franken stadiona Hrvatska je pokazala da je očito bolja selekcija od Japana, čak su naši nogometaši i neočekivano više trčali od Japanaca, a opet više od boda nisu mogli.

NÜRNBERG. Stadion Franken – 40.000 gledatelja; Sudac: Frank de Bleeckere (Belgija)

HRVATSKA: Pletikosa – Šimić, R. Kovač, Šimunić – Srna (od 87. Bošnjak), Tudor (od 70.), N. Kovač, Babić – N. Kranjčar (od 78. Modrić) – Klasnić, Pršo.JAPAN: Kawaguchi – Kaji, Miyamoto, Nakazawa – Ogasawara, Fukunishi (od 46. Inamoto), H. Nakata, Santos – Nakamura – Yanagisawa (od 62. Tamada), Takahara (od 85. Oguro).

HRVATSKA – AUSTRALIJA 2-2 (1-1)

Hrvatska je u trećem nastupu odigrala najlošiju utakmicu u Njemačkoj usprkos tome što je dva puta vodila, te što nas je nešto više od 10 minuta dijelilo od prolaska u osminu finala. Kada je Darijo Srna sjajno izvedenim slobodnim udarcem s 25 metara nakon prekršaja Viduke na Niki Kovaču već u drugoj minuti doveo Hrvatsku u vodstvo ponadali smo se da će naša reprezentacija odigrati dobru utakmicu i doći do potrebne pobjede.

No, postignuti pogodak bio je kontraproduktivan, naša se reprezentacija povukla i prepustila inicijativu Australcima. U 38. minuti Tomas je neoprezno igrao rukom u svom kaznenom prostoru u potpuno bezopasnoj situaciji i poklonio 11-erac Australiji. Craig Moore je sigurno izveo 11-erac za 1-1. Novo vodstvo Hrvatskoj od 2-1 donio je Niko Kovač u 56. minuti udarcem s ruba kaznenog prostora na koji je katastrofalno reagirao australski vratar Željko Kalac. Ali, ponovila se greška iz prvog poluvremena, Hrvatska se povukla, prepustila inicijativu Australiji i iz tog pritiska morao je pasti gol. To se i dogodilo u 79. minuti kada je Harry Kewell iz blizine probio Pletikosu za 2-2.

Hrvatska je utakmicu završila s devetoricom, a Australija s 10 igrača, crvene kartone dobili su Dario Šimić u 85. minuti, Brett Emerton u 87. i Josip Šimunić u posljednjim sekundama utakmice, svi zbog drugog žutog. Utakmica će biti upamćena i po jednoj bizarnoj situaciji, naime engleski sudac Graham Poll isključio je Šimunića tek nakon trećeg žutog kartona.

STUTTGART. Stadion Gottlieb-Daimler – 52.000 gledatelja, Sudac: Graham Poll (Engleska)

Strijelci: 1-0 Srna (2), 1-1 Moore (39-11m), 2-1 N. Kovač (56), 2-2 Kewell (79)

Crveni kartoni: Šimić (85), Emerton (87), Šimunić (90)

HRVATSKA: Pletikosa – Tomas (od 83. Klasnić), Šimić, Šimunić – Srna, Tudor, N. Kovač, Babić – Kranjčar (od 65. J. Leko) – Pršo, Olić (od 74. Modrić.

AUSTRALIJA: Kalac – Moore, Neill, Chipperfield (od 75. Kennedy) – Emerton, Grella (od 63. Aloisi), Sterjovski (od 71. Bresciano), Čulina – Kewell, Cahill – Viduka.

Popis reprezentativaca Hrvatske koji su nastupili na SP 2006:

VRATARI: Tomislav Butina (Club Brugge), Stipe Pletikosa (Hajduk), Joseph Didulica (Austria Beč)

BRANIČI: Robert Kovač (Juventus Torino), Stjepan Tomas (Galatasaray), Dario Šimić (AC Milan), Mario Tokić (Austria Beč), Josip Šimunić (Hertha Berlin), Igor Tudor (Siena)

VEZNI IGRAČI: Jerko Leko (Dinamo Kijev), Jurica Vranješ (Werder Bremen), Antony Šerić (Panathinaikos), Niko Kovač (Hertha Berlin), Marko Babić (Bayer Leverkusen), Darijo Srna (Šahtjor Donjeck), Ivan Leko (Club Brugge), Luka Modrić (Dinamo Zagreb), Niko Kranjčar (Hajduk)

NAPADAČI: Ivan Klasnić (Werder Bremen), Ivan Bošnjak (Dinamo Zagreb), Boško Balaban (Club Brugge), Ivica Olić (CSKA Moskva), Dado Pršo (Glasgow Rangers).

IZBORNIK: Zlatko Kranjčar