Amerikanci preko Irana do osmine finala SP-a!

Poznati su sudionici osmine finala Svjetskog prvenstva u Kataru iz skupine B. SAD su bile bolje od Irana s minimalnih 1:0, dok je Engleska uvjerljivo slavila protiv Walesa s 3:0. Na kraju, Englezi su prvi, a Amerikanci drugi u skupini.

Strijelac jedinog gola bio je Christian Pulišić (38), piše hrt.hr.

Ovom pobjedom SAD su zauzele drugo mjesto u skupini s pet bodova, dva više od trećeg Irana koji je okončao natjecnaje. Prvo mjesto sa sedam bodova osvojila je Engleska sa sedam bodova, dok je Wales posljednji s jednim bodom.

U prvom poluvremenu igrala je samo reprezentacija SAD-a koja je uputila osam udaraca prema vratima suparnika, od toga tri u okvir, dok Iran nije niti jednom zaprijetio Turneru.

Prva prijetnja dogodila se u 11. minuti kada je Musah odlično ubacio za Pulišića koji je pucao glavom, ali ravno u dobro postavljenog Beiranvanda. Uslijedile su dvije dobre situacije za Weaha, ali mladi je napadač u obje situacije vrlo slabo reagirao.

U 28. minuti Sargent je pucao sa 20-ak metara, njegov je pokušaj blokiran, lopta je pala na glavu Weaha na 10 metara od vrata, no on ju je praktički dodao Beiranvandu. Pet minuta potom ubačaj Desta odbio se do Sargenta koji je lijepom povratnom loptom pronašao Weaha koji je pucao daleko preko gola.

Ipak, bolja igra Amerikanaca nagrađena je vodećim golom u 38. minuti. McKennie je proigrao Desta na desnom krilu, ovaj je glavom proslijedio loptu u središte kaznenog prostora gdje je natrčao Pulišić i zatresao mrežu. Prilikom tog pogotka Pulišić se i ozlijedio pa je u poluvremenu morao biti zamijenjen.

Mogle su SAD i povećati prednost u završnici prvog dijela, ali je odličan protunapad Sargenta i weaha ponovno upropastio potonji slabim udarcem u završnici.

Weah je duboko u sudačkoj nadoknadi prvog dijela napokon zatresao suparničku mrežu, no tada je za koji centimetar bio u zaleđu.

Iran je u nastavak krenuo poduzetnije i prvi put zaprijetio u 52. minuti. Rezaeian je ubacio s desne strane, ali udarac glavom novog napadača Ghoddosa nije bio precizan.

Vrlo blizu izjednačenju Iran je bio u 65. minuti kada je ponovno Rezaeian prošao po desnoj strani i poslao prizemni ubačaj na koji je natrčao Ghoddos i iz dobre pozicije sa 10-ak metara poslao loptu tik pored vratnice.

Na novu priliku za pogodak koji bi ga po prvi put odveo u nokaut-fazu natjecanja na svjetskim prvenstvima Iran je morao čekati do druge minute sudačke nadoknade kada je Rezaeian ubacio s lijeve strane na prvu vratnicu gdje je utrčao Pouraliganji i pucao glavom u padu, no nedovoljno precizno.

U osmoj minuti sudačke nadoknade Taremi je krenuo na jednu loptu spuštenu pred američki gol, malo ga je s leđa povukao Carter-Vikers, pa najbolji strijelac Irana nije uspio na pravi način zahvatiti loptu.

Iranci su tražili kazneni udarac, no VAR se nije oglasio pa je Amerikancima ostala minimalna pobjeda.

SAD će u subotu u osmini finala igrati protiv pobjendika skupine A Nizozemske, dok će istoga dana igrati i Engleska – Senegal.

Standings provided Sofascore

90′ + 9 Nema više vremena. Lahoz svira kraj, očaj Iranaca, veliko slavlje Amerikanaca

90′ + 8 Drama na susretu Iran – SAD. Iranci traže kazneni udarac, a nakon što je ubačena lopta do koje nije uspio doći Taremi. Pritom se čini da ga je s leđa dirao američki obrambeni igrač

90′ + 4 Kraj na susretu Wales – Engleska, Gordi Albion je u osmini finala

90′ + 3 Dobra prilike za Iran. Ali nakon ubačaja, lopta odlazi malo pored gola

90′ Četiri minute nadoknade na utakmici Wales – Engleska, a čak devet na susretu Iran – SAD

83′ Na utakmici Iran – SAD uzbuđenje pred američkim vratima. Nakon jedne gužve Iranci su tražili kazneni udarac zbog igranja rukom, no španjolski sudac Lahoz nije tražio nikakvu provjeru već je poručio da se igra nastavlja

68′ GOOOOOL za Englesku. Engleska je povela 3:0 protiv Walesa i zapravo je osigurala plasman u osminu finala. Drugi pogodak na utakmici postigao je Marcus Rashford, primio je precizan pas u šesnaestercu i snažno pucao iz prve u donji desni kut

64′ Ogromna šansa za Iran. Saman Ghoddos je iz obećavajuće pozicije pucao, ali zamalo promašuje gol

52′ GOOOOL za Englesku. Čini se da je Southgateova ekipa osigurala prolazak u osminu finala, teško se Wales može vratiti. Foden je strijelac iz blizine, a nakon

50′ GOOOOL za Englesku protiv Walesa. Strijelac je Marcus Rashford. Englezi su na korak i pol od osmine finala!

45+7 Timothy Weah nakon sjajnog proigravanja McKennieja zabija pogodak, no dosuđeno je zaleđe. Ono je doista bilo minimalno, ali sudac nije pregledavao situaciju. Završilo je prvo poluvrijeme

45′ + 5 Završilo je prvo poluvrijeme u Al Rayyanu. Miroljubivo je na utakmici Engleska – Wales, 0:0

45′ Na utakmicima Iran – SAD te Wales – Engleska igra se po pet minuta sudačke nadoknade

45′ Sargent i Weah izveli su dobru kontru, mirisalo je na drugi pogodak, no na kraju su se previše iskombinirali te je lopta za Iran

42′ Amerikanci nastavljaju s napadima, sada je skroz iskosa pucao Sargent, lopta odlazi pored gola

38′ GOOOOOL za SAD. Christian Pulišić zabija pogodak za vodstvo Amerikanaca, a nakon što mu je odlično glavom asistirao Dest. Ipak, Amerikanac hrvatskog podrijetla morao je napustiti teren jer je dobio udarac “u nezgodno mjesto”. Ubrzo se potom vratio

38′ Na utakmici između Engleske i Walesa, nema previše šansi. Ipak, sada je Foden bio u odličnoj prilici, no nije uspio zabiti

34′ Weah puca silovito, ali iznad vratiju. Amerikanci imaju šest šuteva na gol, dva u okviru, dok je kod Irana u tim rubrikama 0

17′ Amerikanci za sada imaju više od igre, ubacio je opasnu loptu Dest, ali na sreću po Irance, ona odlazi iz kaznenog prostora

9′ Nakon početnog ispitivanja snaga, prva poluprilika na utakmici. Musah je potegnuo s 20ak metara, ali lopta odlazi preko gola

1′ Počele su utakmice u Dohi i Al Rayyanu. Tko će iz skupine B plasirati se u osminu finala?

18:43

U emisiji Qatara gostovao je Dragan Skočić, bivši izbornik Irana. Napravio je najbolji rezultat Irana u povijesti kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, ali sada nije u Kataru.

Uoči raspleta skupine B

19:29

U najkomotnijoj situaciji je reprezentacija Engleske, koja osim što je favorit u ogledu s Walesom, ima četiri boda te može proći i uz poraz.

Naime, Velšani imaju bod, ali imaju gol razliku -2, za razliku od engleskih +4. Gol razlika je, podsjećamo u slučaju istoga broja bodova, prvi kriterij na ovom SP-u što se tiče poretka na tablici.

Utakmica se igra u Al Rayyanu, na stadionu Ahmad bin Ali.

Prava se bitka očekuje pak u ogledu između Irana i SAD-a.

Naime, pobjednik toga susreta siguran je putnik u osminu finala. Iranci imaju tri, a SAD dva boda.

Ta se utakmica igra na stadionu Al Thumama u Dohi.