Magla iznad Ljubuškog stvorila nevjerovatne prizore
Fotografije na kojima se vidi oblak guste magle nad Ljubuškim i vedro nebo iznad na fascinantan način pokazuju ljepotu prirode.
Ove fotografije je s kule herceg Stjepana snimio Dario Barbarić iz Klobuka koji je odlučio otići na izlet na Butorovicu sa svojim dedom Vencelom te ih je ustupio redakciji Radija Ljubuški.
“Rekao sam, kad je ovakva magla baš me zanima kakav je pogled s kule, moj dedo nije nikad bio na kuli pa sam ga nagovorio da pođe sa mnom, s njim sam povezan i provodimo puno vremena skupa, drago mi je da smo skupa otišli jer je prizor bio fantastičan, zato sam vam i poslao fotografije”, kazao je Dario za Radio Ljubuški.
Osim u Ljubuškom magla je i u Mostaru, a iako su mnogi iznenađeni pojavom guste magle u Mostaru, ipak, Bakir Krajinović, meteorolog u Federalnom hidrometeorološkom zavodu (FHMZ) kaže da na tu pojavu i, uopće, vremenske prilike u dolini Neretve utječe anticiklona.
Iste ili slične vremenske prilike, navodi Krajinović, prema prognozama se očekuju i u narednih nekoliko dana, budući da je prostrana anticiklona diktira vremenske prilike ne samo u BiH, već i širom Europe.
On je citirao podatke sa stanice za monitoring na Bijelom Brijegu.
„Tlak je od 20 do 25 hPa (hektopaskala) viši od normalnog, i upravo, u takvim okolnostima i takvim prilikama idealni su uvjeti za formiranje magle, čak, i na jugu naše zemlje. A, kada govorimo o magli, s klimatološke točke gledišta, siječanj u Mostaru ima određen broj dana s maglom, a najviše ih je zabilježeno 1983. godine. Tada je u Mostaru zabilježeno, čak, pet dana s pojavom guste magle, što je, također, bilo vezano za anticiklonu i stabilnim vremenskim prilikama, kao što je slučaj i ove 2023. godine. Dakle, magla u Mostaru nije pojava koja nije zabilježena, jeste neuobičajena i ne događa se svake godine, ali u prošlosti je bilo takvih slučajeva“ pojasnio je Krajinović za Avaz, prenosi Pogled.ba