Saborska oporba: Hrvati u BiH obespravljeni, nisu dobili potrebnu potporu

Saborska oporba: Hrvati u BiH obespravljeni, nisu dobili potrebnu potporu

Link na izvornu vijest

Hrvati u BiH politički su obespravljeni, u stalnom strahu od preglasavanja, istaknuo je Mostov Nino Raspudić u raspravi o Izvješću o provedbi Deklaracije o položaju hrvatskog naroda u BiH za 2022. godinu.

Po njegovoj ocjeni, Hrvatima u BiH u 2022. izostala je politička potpora iz Hrvatske, potrebna da bi vratili ravnopravan status zajamčen Daytonskim sporazumom i to “zbog mlake, poltronske politike u RH koja se više bavi budućim europskim karijerama svojih protagonista nego hrvatskim interesima”.

Poručio je i da Klub Mosta ne može podržati ovo izvješće zbog izostanka konkretne političke pomoći Hrvatima u BiH.

Ponovno je otvorio pitanje tvornice za proizvodnju kečapa u Kruševu pokraj Mostara, rekavši da je Plenković prije četiri godine položio temeljni kamen, uz najavu da će ona zadržati 10 tisuća ljudi. Raspudić ju je nazvao “tipičnom političkom prevarom”, jer se ništa nije poduzelo da tvornica zaživi.

 

Bauk: Fućkaš EU koja Bosne nema

Arsen Bauk (SDP) je pak kao tri najaktualnije teme danas u BiH izdvojio pitanje državne imovine, pitanje stranih sudaca u Ustavnom sudu kao i usvajanja triju zakona potrebnih da se otvore pregovori s EU. Istaknuo je i da se legitimni predstavnici hrvatskog naroda u sva tri slučaja više slažu s predstavnicima Srba nego s predstavnicima Bošnjaka.

Ivana Posavec Krivec (Socijaldemokrati) također je poručila da se Hrvatima u BiH mora politički pomoći kako bi osjećali BiH kao zemlju u kojoj se mogu potpuno politički izraziti i realizirati svoje programe i ciljeve.

Važno je da korupcija bude svedena na minimum i da se ljudi prestanu iseljavati iz BiH. Ulazak BiH u EU za Hrvatsku ima strateški značaj, poručila je.

 

Pavliček: Broj Hrvata u BiH se drastično smanjio

Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) upozorio je da su Hrvati izgubili brojna prava u mirnodopskom razdoblju BiH, nakon potpisivanja mirovnih sporazuma.

Broj Hrvata u BiH drastično smanjio od 750.000 godine 1991. na sadašnjih svega 350.000, o čemu, kaže Pavliček, govore aktualne procjene.

Upozorio je na netransparentno trošenje novca iz RH u BiH te ocijenio da je BiH nefunkcionalna država na svim razinama vlasti.

Ovako nefunkcionalna BiH neće nikada ući u EU. Prije će se EU raspasti, ocijenio je.

I Dalija Orešković ističe da je u BiH sve manje Hrvata, a izvješće je nazvala “političkim pamfletom” koje sadrži samo “financiranje biračke baze HDZ-a proračunskim sredstvima RH”.

 

Bušić: Vlada je učinila jako puno

Zdravka Bušić (HDZ) ustvrdila je da je Vlada RH učinila jako puno, da izvješće sadrži na tisuće projekata, stipendija i oblika potpore zaštiti prava Hrvata u BiH. Izdvojila je potporu strateškim institucijama, poput sveučilišta i HNK u Mostaru.

Ova je vlada prva 2022. osvijestila problem da su Hrvati u BiH u nepravednom položaju u odnosu na druga dva konstitutivna naroda u BiH, rekla je Bušić te istaknula da je hrvatska diplomacija uspjela uvjeriti međunarodnu zajednicu u potrebu da se izbjegne još jedno preglasavanje Hrvata.

Kao rezultat tih napora izdvojila je da su u listopadu 2022. donesene potrebne izmjene izbornog zakona u BiH što je pokazalo, poručila je, da je Republika Hrvatska u stanju zaštititi svoje građane u drugim državama.

Dnevnik.ba

Rubrika “Drugi pišu” je računalno generirana rubrika u kojoj se automatski povlači vijesti s drugih web stranica putem RSS protokola, te se korisnik koji otvori (klikne) vijest na ovoj rubrici upućuje na vijest s izvorne web-stranice (slično kao na Facebooku). Vijesti i linkovi koji vode na te vijesti su pod kontrolom drugih portala te e-Hercegovina.com nije odgovorna za sadržaj tih istih portala. e-Hercegovina.com nije vlasnik prenesenih vijesti i ne polaže nikakva prava na objavljene vijesti. e-Hercegovina.com poštuje intelektualno vlasništvo i autorska prava drugih, te se obvezuje po prijavi povrede autorskih prava, intelektualnog vlasništva ili druge povrede propisa ukloniti sve sadržaje kojima se krše autorska prava drugih. Primjedbe, prijave kršenja prava ili nešto drugo možete uputiti na email [email protected] te se e-Hercegovina.com obvezuje da u najkraćem mogućem roku odgovori na email i po potrebi reagira.
O čemu se priča na BiH i Croatia subredditima

O čemu se priča na Balkanskim subredditima?