Hrvatska u drami remizirala sa Švicarskom i izborila drugi krug

Hrvatske rukometašice odigrale su 26:26 (14:12) sa Švicarskom u trećem kolu skupine A Europskog prvenstva, izborivši prolaz u drugu fazu natjecanja.

Hrvatska je do sada upisala poraz od Norveške i pobjedu protiv Mađarske. Za prolazak u drugi krug trebao nam je bod ili pobjeda protiv Švicarske. Ne pobijedi li Mađarska Norvešku u dvoboju koji je na rasporedu od 20.30 sati, Hrvatska će u drugi krug prenijeti dva boda, piše hrt.hr.

Bila je to napeta i izjednačena utakmica u kojoj je Hrvatska vodila s dva do četiri gola prednosti veći dio drugog poluvremena, ali nakon izjednačenja na 23:23 u 54. minuti uslijedila je prava drama. Dvije minute prije kraja Švicarska je povela 24:26, no u samoj završnici Hrvatice su uspjele izboriti remi i prolaz.

Početak je bio izjednačen, Hrvatska je povela 1:0 golom Prkačin, Švicarska je izjednačila i povela s 1:2 i 2:3, no u petoj minuti Japundža s krila izjednačava na 3:3.

Stela Posavec je nakon sjajne obrane Piljević iz prodora u devetoj minuti zabila za hrvatsko vodstvo 5:4, a potom je s još dva gola u sljedećih pet minuta odvela našu vrstu do prednosti 7:5.

Švicarski post od pet minuta prekinulo je isključenje Ane Debelić, što za povratak na “minus jedan” koristi Hodel. Japundža nas vraća na 8:6, uzvratila je Emmenegger s krila, a nakon što je Piljević obranila zicer Krsnik u 18. minuti zabija svoj prvi gol za 9:7. Nažalost, slijedi već treće isključenje za Hrvatsku, drugo za Prkačin, a Bucher iz sedmerca u 19. minuti smanjuje na 9:8.

U 22. minuti 17-godišnja Emmenegger je bila precizna za 10:10, vrativši  sve na početak, ali Posavec uz malo sreće dolazi do lopte nakon udarca Japundže i vraća nas u vodstvo, a u 25. minuti Pavlović je iz sedmerca mirna za povratak na “plus dva” – 12:10.

Novi zaostatak od dva gola i dva propuštena napada natjerali su švicarskog izbornika na minutu odmora, nakon koje Emmenegger pogađa za 12:11, a kad je Riner u 28. minuti pogodila za 12:12 minutu odmora pozvao je Šoštarić.

U zadnje dvije minute prvo nas Ježić vraća u vodstvo,  a zadnji napad prvog poluvremena sjajna Japundža koristi za 14. gol i prednost 14:12 na odmoru.

Drugo poluvrijeme Šoštarićeve izabranice počele su dobro, u 32. minuti Ježić pogađa za prvih “plus tri” u utakmici, a u 38. minuti Šenvald koristi kontranapad za “plus četiri” (18:14).

Minuta odmora pomogla je Švicarkama, Gautschi i Emmenegger vraćaju ih u 40. minuti na “minus dva ” (18:16), no njihov nalet zaustavila je Kapitanović obranom kojom je spriječila primicanje protivnica na samo gol zaostatka, nakon čega slijedi gol Stele Posavec iz kontre, a Japundža nas u 42. minuti nakon još jednog kontranapada vraća na četiri gola prednost (20:16).

Dobru obranu igrala je hrvatska reprezentacija, prvo su Švicarke forsirano šutirale zbog pasivnog napada,  a potom je obranila udarac Kapitanović. Emmenegger ipak uskoro zabija 18. gol za suparnice, no Prkačin u 47. minuti izvana pogađa za 22:18.

Švicarska je počela igrati bez vratarke, napadajući sedam na šest, pa koristi promašaje Japundže i Ježić te im Gautschi  u 50. minuti vraća nadu golom za 22:20. Važan gol zabila je Dora Krsnik za 23:20 i zadržavanje distance. No uzvratila je brzo Riner s krila, nadovezala se novim golom Gautschi, a nakon promašaja Petike Schmid u 54. minuti izjednačava na 23:23.

Uslijedio je promašeni zicer Debelić, koja još zarađuje i isključenje, a Hodl nakon dugo vremena dovodi Švicarsku u vodstvo (23:24). Sjajnu rolu odigrala je na suparničkim vratima Manuela Brautsch, koja je u sedam minuta skupila već pet obrana.

Izjednačila je na 24:24 Dora Krsnik, no Kahr u 58. minuti s igračicom više vraća vodstvo Švicarskoj, a neumoljiva Emmenegger nas “uništava” pogotkom za “minus dva” (24:26). Činilo se da je sve izgubljeno, ali nadu nam je vratila Šimara, ključnu obranu ostvarila je Piljević kod 25:26, a Stela Posavec zabila je u zadnjem napadu za konačnih 26:26!

Hrvatsku je sa šest golova predvodila Japundža, a Emmenegger je sa sedam bila najbolja kod Švicarki.

HRVATSKA – ŠVICARSKA 26-26 (14-12)

Ljubljana. Arena Stožice. Suci: Alvarez Mata i Bustamante Lopez (oba Španjolska).

HRVATSKA: Kapitanović 6, Pijević 5 obrana; P. Posavec 1, Šenvald 1, Krsnik 3, S. Posavec 4, L. Kalaus, D. Kalaus, Ježić 2, Japundža 6, Pavlović 5 (4), Šimara 1, Debelić, Barišić, Petika, Prkačin 3

ŠVICARSKA: Schuepbach 6, Bruetsch 4; Kuendig 2, Frey, Schmid 4, Emmenegger 7, Gautschi 4, Stutz, Hodel 2, Hess, Kaehr 2, Riner 3, Altherr 1, Bucher 1 (1), Eugster, Albrecht

SEDMERCI: Hrvatska 4/4, Švicarska 1/1

ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta, Švicarska 4 minute